Mitsubishi opuści Europę! Zaskakująca decyzja japońskiego producenta

Mitsubishi opuści Europę! Zaskakująca decyzja japońskiego producenta

28 lipca 2020
Kolejna marka samochodów szykuje się do opuszczenia naszego kontynentu. Przedstawiciele Mitsubishi nie powiedzieli tego co prawda wprost, ale ich przekaz jest jednoznaczny.
Loading module...

Podczas posiedzenia zarządu Mitsubishi Motors Corporation, które odbyło się 27 lipca, zdecydowano o natychmiastowym „zamrożeniu wprowadzania nowych modeli” na rynek europejski. Sprzedaż obecnie oferowanych aut będzie jednak kontynuowana.

Byłyśmy na prezentacji Mitsubishi L200 i ASX na mobilnym torze off-roadowym

Japoński producent nie zdecydował więc oficjalnie o opuszczeniu naszego kontynentu, ale jak inaczej rozumieć taką informację? Przez pewien czas sprzedaż samochodów będzie utrzymywana, ale wraz z prezentowaniem nowych generacji modeli, obecnie oferowane będą wycofywane z salonów.

Bazowa Honda Jazz kosztuje 93 900 zł. Dziękujemy ci, Unio Europejska!

Wiadomość ta jest o tyle zaskakująca, że pod koniec maja alians Nissan Renault Mitsubishi ogłosił strategię zgodnie z którą, jedna marka będzie dominującą w danym regionie, a pozostałe niejako podążą za nią. Taką rolę na naszym kontynencie otrzymało Renault, a Mitsubishi przypadła Azja Południowo-Wschodnia oraz Oceania. Ta decyzja wydaje się wykluczać pierwszy powód wycofania się z rynku europejskiego, jaki przychodzi do głowy, a mianowicie normy emisji CO2. Próby dostosowywania nowych modeli do nierealnych limitów narzuconych przez Unię Europejską oraz konieczność płacenia kar za niespełnianie ich, to duży koszt stawiający pod znakiem zapytania opłacalność obecności w naszym regionie. Zgodnie jednak ze wspomnianą strategią, to Renault pracowałoby nad odpowiednimi układami napędowymi, dla nowych modeli, a Mitsubishi mogłoby ograniczać się nawet tylko do zmiany w nich znaczka i sprzedawania ich pod swoim szyldem.

Tak jednak się nie stanie, a przyczyny decyzji o opuszczeniu Europy pozostają zagadką. Japońskiej marce daleko było do liderów rynku, ale rokrocznie chwaliła się wzrostami sprzedaży (przykładowo w minionym roku wzrosła ona o 4 procent).

Testujemy Mitsubishi Eclipse Cross

Pozostaje pytanie o to, jak długo Mitsubishi zostanie w Europie. Może z niej zniknąć szybciej, niż sądzimy, ponieważ obecna gama producenta nie należy do najświeższych. Najnowszą pozycją w niej jest Eclipse Cross produkowany od 2018. Następny w kolejności jest pick-up L200, debiutujący w 2015 roku, później Space Star (2013 rok), Outlander (2012 rok)  oraz ASX (w sprzedaży nieprzerwanie od 2010 roku). Poza Eclipse Crossem wszystkie mają za sobą gruntowne modernizacje i kilka drobniejszych. Większość z nich już jakiś czas temu powinna doczekać się swoich następców. Trudno więc wrócić im wiele dłuższą rynkową karierę. Chociaż nic nie jest oczywiście przesądzone.

Jak to zwykle w takich przypadkach, producent zapewnia, że obecni właściciele jego modeli, mogą być spokojni o obsługę serwisową oraz dostępność części.

Loading module...

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!