Quantcast
Ewa Kania

Ministerstwo znacząco podniosło opłaty dla kierowców! Kiedy będziemy musieli zapłacić 2000 zł?

Ministerstwo Infrastruktury przystało na postulaty samorządów, które od dawna domagały się zwiększenia wysokości opłat za kursy reedukacyjne dla kierowców. Kiedy podwyżki wejdą w życie?

Opłaty dla kierowców wzrosną czterokrotnie

Obecnie kursy reedukacyjne organizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, kosztowały 500 zł. Od pewnego czasu pojawiły się jednak naciski, aby kwotę tę podnieść i to wyraźnie. Argumentowano, że ośrodki zaczynają być zmuszone do dopłacania do owych kursów, a wprowadzenie podwyżek uniemożliwiała im ustawa.

Nowe ceny egzaminów na prawo jazdy. Uratują WORD-y przed bankructwem?

Problem zaczął narastać w ostatnim czasie, ze względu na galopującą inflację. Ponadto zwracano uwagę, że konieczność przechodzenia kursu reedukacyjnego, powinna być traktowana jako kolejny straszak na łamiących przepisy kierowców, więc jego wysoka cena byłaby uzasadniona.

Teraz Ministerstwo Infrastruktury przychyliło się do tej argumentacji. Ustawa o kierujących pojazdami zostanie znowelizowana, a maksymalna opłata za kurs reedukacyjny wyniesie 2000 zł.

Kurs reedukacyjny dla kierowców – kogo dotyczy?

Na chwilę obecną kursy reedukacyjne są obowiązkowe dla kierowców, którzy stracili prawo jazdy, za jazdę po wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. To ma się jednak zmienić jeszcze w tym roku i objąć także osoby, które przekroczyły dopuszczalny limit 24 punktów karnych.

Kod 96 w prawie jazdy – jakie daje uprawnienia kierowcom z kat. B? Jak go zdobyć?

Obecnie, kiedy uzbieramy „komplet” punktów, jesteśmy kierowani na egzamin. Jeśli go zdamy, odzyskujemy prawo jazdy. Po wejściu w życie zmian, konieczne będzie także ukończenie 28-godzinnego kursu reedukacyjnego, którego koszt wzrośnie do 2000 zł na początku przyszłego roku.

Opłaty za tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny

Przy okazji dyskutowania podwyżki za kursy reedukacyjne, samorządowcy postulowali także o zwiększenie opłat za tablice rejestracyjne oraz dowody rejestracyjne. W związku z coraz większą inflacją, ceny podnosi Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, których Wydziały Komunikacji nie mogą sobie rekompensować.

Prawo jazdy dostępne zaraz po zdanym egzaminie? Rząd obiecuje przyszłym kierowcom

Ministerstwo Infrastruktury odrzuciło jednak ten pomysł, argumentując, że takie podwyżki byłyby sprzeczne z rządowym programem walki z inflacją.

Spóźniłeś się z deklaracją sprzedaży lub kupna auta? Zapłacisz więcej

MI ma natomiast plany podwyższenia kar za brak złożonej w terminie deklaracji nabycia lub zbycia pojazdu. Według projektu, obowiązywałyby dwie stawki – dla osób prywatnych oraz dla przedsiębiorców. Nie wiadomo jednak póki co, ile miałyby one wynosić.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze