Konrad Maruszczak

Masz bezterminowe prawo jazdy? Lepiej przygotuj się na wymianę

Bezterminowe prawo jazdy wcale nie oznacza, że możesz cieszyć się uprawnieniami przez długie lata. Zbliża się czas, gdy trzeba wymienić ten dokument. Sprawdź, kiedy należy wymienić prawo jazdy na nowe.

Spis treści

W styczniu 2013 roku w życie weszło nowe prawo jazdy, a także nowe zasady dotyczące jego ważności. Zgodnie z dyrektywą 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw jazdy, wprowadzono nowe kategorie (AM i A2), nowy jednolity unijny wzór dokumentu, a także administracyjny okres jego ważności.

Obecnie prawo jazdy wydawane jest maksymalnie na 15 lat, lecz ten okres może być krótszy w sytuacji, gdy stan zdrowia kierowcy wymaga kontroli po określonym przez lekarza orzecznika czasie. Jeśli nie masz problemu ze wzrokiem lub innych wad, masz jeszcze 4 lata spokoju, bo pierwsze osoby, które dostały nowe prawo jazdy, już z określoną datą ważności, będą musiały je wymienić w styczniu 2028 roku.

Bezterminowe prawo jazdy – bezproblemowe?

Mogłoby się wydawać, że jeśli otrzymałeś dokument przed 2013 rokiem, to możesz spać spokojnie, bo Ciebie kwestia wymiany dokumentu nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Nawet jeżeli otrzymałeś dokument o starym wzorze, czyli takim sprzed 18 stycznia 2013, będziesz musiał wymienić prawo jazdy.

Rozdział 19 pt. „Wymiana praw jazdy”, w artykule 124 czytamy, że „osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem”. To jednoznacznie potwierdza fakt wymiany dokumentu, nawet jeśli wydano go bez terminu ważności.

Kiedy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy?

„Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy”. – czytamy w art. 124 ust. 4 Ustawy o kierujących pojazdami. Można też zrobić to wcześniej, jeśli jest taka konieczność. Należy pamiętać, że w dniu 18 stycznia 2028 roku wszystkie bezterminowe prawa jazdy tracą ważność. To nie oznacza, że tracimy uprawnienia do prowadzenia pojazdów i nie ma konieczności ponownego zdawania egzaminu, ale jesteśmy narażeni na mandat, bo nasz dokument jest nieważny.

Wymiana prawa jazdy – procedura

Wyrobienie nowego prawa jazdy wymaga uiszczenia opłaty w wysokości 100 zł. Potrzebne jest także aktualne zdjęcie o wymiarach 35×45 mm i potwierdzenie swojej tożsamości przez pokazanie dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku posiadaczy bezterminowych praw jazdy nie ma konieczności dostarczania zaświadczeń lekarskich. Te są tylko obowiązkowe dla osób, które z uwagi na stan zdrowia mają określony termin ważności dokumentu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze