Marta Garcia - kolejna szansa na kobietę w F1?

Marta Garcia - kolejna szansa na kobietę w F1?
Choć w wyścigach samochodów jednomiejscowych pojawia się coraz więcej kobiet, żadna jak dotąd nie zawitała na stałe w czołówce. To może się zmienić dzięki Marcie Garcii, która właśnie opuściła świat kartingu.

16-latka z Hiszpanii już ma na swoim koncie ważne sukcesy - wygrała serię kartingową CIK-FIA Academy Series, a potem  z sukcesem rywalizowała w Trofeo delle Industrie, prestiżowych zawodach, które w przeszłości wygrywali m.in. Lewis Hamilton, Marco Wittmann, Antonio Giovinazzi i Daniił Kwiat. W tym roku startowała w mistrzostwach Europy w klasie seniorów, gdzie do ostatniej rundy walczyła o mistrzostwo, dopóki planów nie pokrzyżowały jej problemy techniczne.

W międzyczasie Garcia wsiadła już za kierownicę samochodu, a odbyło się to podczas rundy Formuły 4 w Walencji. Ma już za sobą 11 wyścigów, w których pięciokrotnie finiszowała w pierwszej piątce. Co ważne, te osiągnięcia wywalczyła jeszcze przed planowanym debiutem w formule, jaki miał nastąpić w przyszłym roku.

„Przesiadka do samochodów była trudna” - powiedziała. „W pierwszym wyścigu wsiadłam do auta, którym nie jeździłam od trzech miesięcy, ale dzięki temu mam już doświadczenie i w przyszłym roku mogę być wyżej w klasyfikacji”.

Marta Garcia - kolejna szansa na kobietę w F1?
Przed urodzoną w Alicante zawodniczką jeszcze wiele startów w niższych seriach, lecz jej ambicją jest Formuła 1 - najwyższa seria samochodów jednomiejscowych w Europie.
„Z pewnością celem jest dojście do F1, a później chcę spróbować wygrać te wyścigi. Mam nadzieję, że zajmie mi to około czterech lat”.

Podobny scenariusz kariery mieli w swoim portfolio tacy kierowcy jak Max Verstappen i Lance Stroll, którzy również debiutowali w Formule 3, a w przyszłym roku pojawią się za kółkiem F1. Tym samym kolejni kierowcy "omijają" występy w seriach uznawanych za konieczne dla kandydatów do fotela w F1.

Garcia jest porównywana do Daniki Patrick i Simony de Silvestro, gwiazd wyścigów w Stanach Zjednoczonych i Australii. O tym, że Hiszpanka może powtórzyć ich sukcesy startując w Europie jest przekonana przewodnicząca Komisji Kobiet w FIA - Michele Mouton.
„Jestem przekonana, że Marta może zajść wysoko. Odnosiła wiele sukcesów w kartingu, będąc w bardzo młodym wieku, co jest obiecujące”.

Sezon 2017 Garcia spędzi w jednej z serii Formuły 4, lecz jeszcze nie zdecydowała o rejonie, w jakim będzie się ścigać - do wyboru są m.in. serie: hiszpańska, niemiecka i północnoeuropejska.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.