Quantcast
Roksana Ćwik

Marta Garcia – kolejna szansa na kobietę w F1?

Choć w wyścigach samochodów jednomiejscowych pojawia się coraz więcej kobiet, żadna jak dotąd nie zawitała na stałe w czołówce. To może się zmienić dzięki Marcie Garcii, która właśnie opuściła świat kartingu.

16-latka z Hiszpanii już ma na swoim koncie ważne sukcesy – wygrała serię kartingową CIK-FIA Academy Series, a potem  z sukcesem rywalizowała w Trofeo delle Industrie, prestiżowych zawodach, które w przeszłości wygrywali m.in. Lewis Hamilton, Marco Wittmann, Antonio Giovinazzi i Daniił Kwiat. W tym roku startowała w mistrzostwach Europy w klasie seniorów, gdzie do ostatniej rundy walczyła o mistrzostwo, dopóki planów nie pokrzyżowały jej problemy techniczne.

W międzyczasie Garcia wsiadła już za kierownicę samochodu, a odbyło się to podczas rundy Formuły 4 w Walencji. Ma już za sobą 11 wyścigów, w których pięciokrotnie finiszowała w pierwszej piątce. Co ważne, te osiągnięcia wywalczyła jeszcze przed planowanym debiutem w formule, jaki miał nastąpić w przyszłym roku.

„Przesiadka do samochodów była trudna” – powiedziała. „W pierwszym wyścigu wsiadłam do auta, którym nie jeździłam od trzech miesięcy, ale dzięki temu mam już doświadczenie i w przyszłym roku mogę być wyżej w klasyfikacji”.

Przed urodzoną w Alicante zawodniczką jeszcze wiele startów w niższych seriach, lecz jej ambicją jest Formuła 1 – najwyższa seria samochodów jednomiejscowych w Europie.
„Z pewnością celem jest dojście do F1, a później chcę spróbować wygrać te wyścigi. Mam nadzieję, że zajmie mi to około czterech lat”.

Podobny scenariusz kariery mieli w swoim portfolio tacy kierowcy jak Max Verstappen i Lance Stroll, którzy również debiutowali w Formule 3, a w przyszłym roku pojawią się za kółkiem F1. Tym samym kolejni kierowcy „omijają” występy w seriach uznawanych za konieczne dla kandydatów do fotela w F1.

Garcia jest porównywana do Daniki Patrick i Simony de Silvestro, gwiazd wyścigów w Stanach Zjednoczonych i Australii. O tym, że Hiszpanka może powtórzyć ich sukcesy startując w Europie jest przekonana przewodnicząca Komisji Kobiet w FIA – Michele Mouton.
„Jestem przekonana, że Marta może zajść wysoko. Odnosiła wiele sukcesów w kartingu, będąc w bardzo młodym wieku, co jest obiecujące”.

Sezon 2017 Garcia spędzi w jednej z serii Formuły 4, lecz jeszcze nie zdecydowała o rejonie, w jakim będzie się ścigać – do wyboru są m.in. serie: hiszpańska, niemiecka i północnoeuropejska.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze