Karolina Chojnacka

Mandat za wjazd do lasu. Jaka jest jego wysokość? Kiedy można go dostać?

Wjeżdżasz samochodem do lasu? Jeśli robisz to w nieodpowiednim miejscu, przygotuj się, że z twojego portfela może zniknąć nawet kilka tysięcy złotych.

Późne lato i wczesna jesień to sezon na grzyby i okres, w którym kierowcy zaczynają masowo wjeżdżać samochodami do lasów. Nie zawsze jest to w pełni legalne.

W niektórych leśnictwach przypadki nielegalnego wjazdu do lasu stanowią nawet 80% wykroczeń stwierdzonych przez straż leśną. Zatrzymani tłumaczą się najczęściej tym, że nie widzieli żadnych znaków zakazu wjazdu ani też szlabanu.

Gdzie można wjechać do lasu?

Ustawa o Lasach Państwowych wyraźnie mówi, że:

Pojazdem silnikowym można poruszać się w lesie wyłącznie po drogach publicznych i państwowych oraz oznaczonych drogach leśnych.

Dodatkowo Lasy Państwowe podkreślają, że „na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego”.

Gdzie w lesie można zaparkować samochód?

Samochodu nie wolno pozostawiać w przypadkowym miejscu w lesie. To nadleśnictwo wyznacza trasy oraz zatoczki do publicznego użytku i stosownie je oznacza. Źle zaparkowany samochód może między innymi utrudnić wjazd służbom do lasu.

Jak prawidłowo zaparkować w lesie? Pomoże nam w tym specjalna strona czaswlas.pl bądź po prostu oznakowanie.

Jaki mandat grozi za wjazd do lasu?

Za niewiedzę lub zlekceważenie przepisów grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych. Nie dostaniemy punktów karnych. W niektórych przypadkach sprawa może zostać skierowana do sądu, a tam już grzywna sięga 5 000 złotych.

Kogo nie dotyczy zakaz?

Zakaz nie dotyczy pracowników leśnych, osób posiadających grunty rolne w okolicach lasów, właścicieli majątków z terenami leśnymi oraz funkcjonariuszy straży granicznej, pożarnej i pogotowia ratunkowego. Wyjątkiem objęci są również inwalidzi poruszający się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze