Karolina Chojnacka

Wypożyczasz samochód elektryczny, a firma sadzi drzewo. Dobry sposób na walkę z zanieczyszczeniem środowiska?

Jedna z firm, zajmując się wynajmem długoterminowym, rusza ze swoim pierwszym międzynarodowym projektem wspierającym bioróżnorodność. Za każdy wynajęty przez klienta samochód elektryczny lub hybrydowy, posadzi w danym kraju jedno drzewo.

Rosnące obawy dotyczące zmian klimatycznych sprawiły, że zrównoważony rozwój znalazł się w centrum strategii firm na całym świecie. Arval, jako jeden z liderów rynku wynajmu pojazdów, chce być motorem pozytywnych zmian w kierunku zrównoważonej mobilności i aktywnie uczestniczyć w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.

1 zelektryfikowane auto = 1 posadzone drzewo

Za każdy wynajęty przez klienta samochód elektryczny lub hybrydowy, Arval posadzi w danym kraju jedno drzewo. W ten sposób firma chce promować lokalną bioróżnorodność, a także zaangażować swych pracowników i klientów w działania na rzecz środowiska. Do końca 2025 roku Arval zamierza posadzić ponad 500 000 drzew. W Polsce firma wsparła już między innymi nasadzenia w Lipuszu na Kaszubach, gdzie w 2017 roku huragan zniszczył 4,2 tys. hektarów lasu.

W projekcie odbudowy lasów Arval współpracuje z firmą Reforest’Action, której działalność skupia się wokół ochrony, odtwarzania i sadzenia nowych lasów na całym świecie. Będzie ona odpowiedzialna za nadzór nad realizacją programu i za proces sadzenia drzew w krajach, w których działa Arval.

Wymierne efekty dla środowiska

Projekt został początkowo uruchomiony w 8 krajach, w których Arval wynajął w 2021 roku najwięcej samochodów zelektryfikowanych. Są to Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania i Wielka Brytania. Plan zakłada zasadzenie przez Arval ponad 70 000 drzew do końca bieżącego roku, a do końca 2025 roku – 500 000 drzew.

Poprzez nową inicjatywę firma będzie miała pozytywny wpływ nie tylko na tereny leśne. Drzewa wytwarzają tlen dla nas wszystkich, pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla, są schronieniem dla dzikich zwierząt, a nasadzenia i pielęgnacja generują nowe miejsca pracy. Ekologiczny i społeczny wpływ tych działań będzie więc można zmierzyć. Do końca 2025 przy udziale firmy zostaną zasadzone drzewa, które:

  • pochłoną 75 000 ton CO2
  • stworzą schronienie dla 1 500 000 zwierząt
  • wyprodukują tlen, który zaspokoi miesięczne potrzeby 2 000 000 ludzi
  • wygenerują 500 000 godzin pracy w leśnictwie

Najnowsze

Pijany kierowca wyprzedzał na zakazie. Zabił swojego pasażera

Alkohol i brawura to najbardziej niebezpieczne połączenie na drodze. Bardzo łatwo można doprowadzić do takiej tragedii jak ta.

Nie wiemy co dokładnie wydarzyło się tuż przed tym zdarzeniem, więc trudno jednoznacznie wypowiadać się na temat jego przebiegu. Kierujący Nissanem Primerą wyprzedzał auto z kamerą na podwójnej ciągłej, ale w miejscu bezpiecznym. Droga była pusta i prosta, a zakaz wyprzedzania spowodowany jedynie wjazdem na teren jakiegoś zakładu oraz dochodzącą do głównej polną drogą.

Tragiczny wypadek podczas wyprzedzania. Auta roztrzaskały się w drobny mak!

Nie było niczego co mogłoby sprawić, że Primera pojawiła się w kadrze już jadąca w poślizgu. Prawdopodobnie kierowca zbyt ostro zjechał na lewą stronę, złapał pobocze i zaczął tracić kontrolę nad autem, które ostatecznie wypadło z drogi i zaczęło koziołkować.

Tak dochodzi do śmiertelnych wypadków

Jak się później okazało, prowadzący Nissana był pijany. W zdarzeniu zginął jadący z nim pasażer.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Rusza rozbudowa mostu w Sandomierzu. Co się zmieni i kiedy nowym mostem pojadą kierowcy?

Przeprawa przez Wisłę w Sandomierzu niedługo będzie dwujezdniowa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na rozbudowę mostu w ciągu drogi krajowej nr 77 łączącej województwa świętokrzyskie i podkarpackie.

Przeznaczony do rozbudowy stary most w Sandomierzu jest od kilku lat wyłączony z ruchu ze względu na zły stan techniczny. Aktualnie przeprawa przez Wisłę odbywa się po usytuowanym równolegle obiekcie, który został wybudowany w 2011 roku. Ruch odbywa się jedną jezdnią w obu kierunkach. Docelowo przeprawa przez Wisłę będzie dwujezdniowa, co powinno znacząco zwiększyć komfort podróży zarówno między prawo- i lewobrzeżną częścią miasta, jak i między województwami świętokrzyskim i podkarpackim.

Najważniejsze parametry mostu po rozbudowie: 

  • długość mostu (płyty pomostu): 457,2 m 
  • liczba przęseł: 5
  • rozpiętości teoretyczne przęseł: 84,8 + 3×95,4 + 84,8 [m]
  • szerokość jezdni: 2×3,5 m
  • obustronne opaski: 2×0,8 m
  • jednostronny chodnik: 1,5 m

Inwestycja powinna być zrealizowana w ciągu 34 miesięcy od podpisania umowy z doliczeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych. Oznacza to, że nowym mostem kierowcy pojadą w drugiej połowie 2024 roku.  

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Najnowsze

Pracownik stacji uratował dziewczynkę przed śmiertelnym potrąceniem!

Do dramatycznych wydarzeń doszło na stacji benzynowej w centrum Wieprza. Dzięki czujności jej pracownika udało się uniknąć tragedii.

Zdarzenie miało miejsce kilka dni temu na stacji paliw przy ulicy Beskidzkiej w centrum Wieprza (woj. małopolskie). Na nagraniu z monitoringu widać, jak pozostawiona bez opieki dziewczynka, biegnie w stronę ruchliwej ulicy. Truchtem podąża za nią mężczyzna – pracownik stacji.

Pracownik stacji benzynowej uratował życie klienta

Dziecko z nieznanych przyczyn chciało najprawdopodobniej przebiec na drugą stronę ulicy. W ostatniej chwili mężczyzna próbuje je złapać, ostatecznie przewracając się razem z nim na asfalt.

Uważny kierowca uratował motocyklistę

Dokładnie w tym momencie nadjechał tir. Jego kierowca widział co się dzieje, zaczął hamować i zjechał na przeciwległy pas. Gdyby jednak nie interwencja pracownika stacji, dziecko i tak mogłoby wbiec pod 40-tonowy zestaw, co nawet przy niedużej prędkości mogłoby zakończyć się śmiercią.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Elektryk w służbie naturze, czyli co łączy samochody elektryczne i żubry?

Białowieski Park Narodowy chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej – ostatni na niżu Europy las naturalny, o charakterze pierwotnym. Jest także ostoją dla liczącego kilkaset sztuk, największego na świecie wolnego stada żubrów. To oczywiste, że nie można straszyć mieszkających tam zwierząt rykiem silników.

Od maja do grudnia 2021 do dyspozycji służb Białowieskiego Parku Narodowego przekazany został bezemisyjny, nie powodujący hałasu, w pełni elektryczny model Hyundai Kona Electric z akumulatorem 64 kWh i silnikiem o mocy 204 KM oraz zasięgiem wynoszącym 484 kilometrów. Hyundai Motor Poland został Partnerem Technicznym Białowieskiego Parku Narodowego. Partnerstwo jest wyrazem zaangażowania koreańskiej marki w budowanie ekosystemu zrównoważonej mobilności oraz promowanie świadomości ekologicznej.

Elektryk w służbie naturze, czyli co łączy samochody elektryczne i żubry
Elektryk w służbie naturze, czyli co łączy samochody elektryczne i żubry, fot. materiały prasowe / Hyundai

Puszcza Białowieska jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.

Białowieski Park Narodowy położony jest na terenie Puszczy Białowieskiej i chroni jej najlepiej zachowany fragment – ostatni na niżu Europy las naturalny, o charakterze pierwotnym w strefie lasów liściastych i mieszanych. Park zajmuje powierzchnię ponad 10 tysięcy hektarów, co stanowi 1/6 terenów polskiej części Puszczy Białowieskiej. Większa część Parku znajduje się pod ścisłą ochroną i charakteryzuje się niesamowitą różnorodnością biologiczną. W Parku występuje kilkaset gatunków roślin, a także wiele gatunków grzybów i mchów. Park jest także ostoją dla wielu gatunków ptaków i ssaków, w tym dla liczącego kilkaset sztuk, największego na świecie wolnego stada żubrów. Żubr jest również oficjalnym symbolem Białowieskiego Parku Narodowego.

Elektryk w służbie naturze, czyli co łączy samochody elektryczne i żubry
Elektryk w służbie naturze, czyli co łączy samochody elektryczne i żubry, fot. materiały prasowe / Hyundai

Paulina Tycner z Hyundai Motor Poland, wyznaje:

Bardzo cieszymy się, że Hyundai Kona Electric przez najbliższe miesiące będzie do dyspozycji służb Białowieskiego Parku Narodowego. Ten w 100% elektryczny model, dzięki temu, że jest całkowicie bezemisyjny i porusza się bezszelestnie, w żaden sposób nie będzie zanieczyszczał ani zakłócał delikatnego ekosystemu Parku. Jednocześnie Kona Electric, jako pełnoprawny SUV, doskonale sprawdzi się w leśnych terenowych warunkach w codziennej pracy służb Parku.

Najnowsze