Agnieszka Serafinowicz

Z Krakowa do Gdańska w 35 minut? To projekt, który ma to umożliwić

Polska spółka Nevomo i jej kolej magnetyczna MagRail oraz Hyperloop otrzymają wsparcie dużego inwestora, szansa na szybką kolej w Polsce?

Nevomo to polski startup, który w przestrzeni medialnej zaistniał w 2019 roku, wówczas spółka zaprezentowała pierwszy, demonstracyjny model kolei magnetycznej MagRail w skali 1:5. W 2021 roku Nevomo rozpoczęło budowę najdłuższego w Europie toru do testowania pasywnej lewitacji magnetycznej w Nowej Sarzynie na Podkarpaciu. Ten tor ukończono w połowie 2022 roku. Jednak teraz prace polskiej spółki mają szanse rozwinąć się na większą skalę. Nevomo zyskało strategicznego inwestora, spółkę EIT InnoEnergy, która jest jednym z największych na świecie inwestorów w innowacje na polu zrównoważonej energii.

MagRail

Co robi Nevomo: najpierw MagRail

Zbudowany już tor testowy w Nowej Sarzynie pozwoli w pełni przetestować polską, kolej pasywnej lewitacji magnetycznej MagRail. Pierwszy pełnowymiarowy pojazd testowy również jest już gotowy na testy. To co jest kluczowe w pomyśle Nevomo, to fakt, że nie trzeba od podstaw budować nowej infrastruktury, wystarczy zmodernizować istniejącą. MagRail to kolej magnetyczna, która może być instalowana na istniejących torach kolejowych i niejako koegzystować z już funkcjonującymi w polskich kolejach, tradycyjnymi składami kolejowymi. MagRail to autorska technologia Nevomo, która wykorzystuje lewitację magnetyczną i silnik liniowy do poruszania pojazdów po istniejącej infrastrukturze kolejowej z prędkością do 550 km/h. Ale to jeszcze nie koniec pomysłów polskiej spółki.

MagRail

Po MagRail będzie Hyperloop

MagRail ma być etapem przejściowym, który wspólnie z już istniejącymi składami, będzie mógł obsługiwać trasy o każdej długości. W dalszej perspektywie Nevomo chce również zbudować w Polsce kolej nowej generacji, Hyperloop, w której pojazd porusza się w specjalnych tubach, wewnątrz których ciśnienie atmosferyczne jest znacznie niższe, co minimalizuje opór powietrza (nie będzie to próżnia, bo jej uzyskanie w skalach infrastrukturalnych jest trudne i tak naprawdę niepotrzebne, wystarczy obniżenie ciśnienia powietrza). Prędkości jakie ma uzyskiwać Nevomo Hyperloop sięgają aż 1200 km/h. To hipotetycznie skróciło by czas przejazdu np. z Krakowa do Gdańska z obecnych ok. 6 godzin to zaledwie 35 minut.

MagRail

Inwestorzy z EIT InnoEnergy, którzy w swoim portfelu mają już inne podmioty związane z technologiami hyperloop, takie jak holenderski Hardt Hyperloop, czy nowozelandzki Zeleros Hyperloop, zauważają, że technologia opracowana przez Nevomo jest brakującym ogniwem pomiędzy dzisiejszą, często przestarzałą infrastrukturą kolejową, a zupełnie nowymi systemami transportu dużych prędkości, takimi jak hyperloop.

MagRail

Zarówno kolej magnetyczna MagRail, jak i Hyperloop to rozwiązania, które mogą być całkowicie zeroemisyjne. Do zeroemisyjnej eksploatacji wystarczy, że energia niezbędna do zasilenia przyszłych magnetycznych składów będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych i zeroemisyjnych (elektrownie jądrowe nie są źródłem odnawialnym, ale są zeroemisyjne, jeżeli chodzi o produkcję energii). Będziemy śledzić poczynania Nevomo.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze