Ewa Kania

Lusterka w twoim aucie mogą mieć ukryte funkcje. Jedną z nich szczególnie docenisz teraz

Jeszcze nie tak dawno jedyną funkcją lusterek samochodowych była możliwość obserwacji sytuacji na sąsiednich pasach, a dopłacić można było najwyżej do elektrycznej ich regulacji. Lusterka we współczesnych autach mogą mieć wiele dodatkowych funkcji, ale nie wszystkie są oczywiste czy łatwo zauważalne.

Spis treści

Jak włączyć ogrzewanie lusterek?

Możliwość ogrzewania lusterek bocznych to dość często spotykany dodatek, szczególnie przydatny w okresie zimowym. Pozwala szybko oczyścić lusterka z lodu i szronu, ale także rozwiązuje problem zaparowania. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie jednak sprawę z tego, że posiadają ten dodatek.

Powodem jest brak osobnego włącznika do tej funkcji. W części samochodów znajdziemy odpowiedni przycisk lub pozycję na pokrętle służącym do regulacji lusterek, co ułatwia sprawę. Lecz w wielu samochodach ogrzewanie lusterek połączone jest z ogrzewaniem tylnej szyby. Nie można tych funkcji używać osobno, a brak dodatkowych oznaczeń sprawia, że właściciele aut nie zdają sobie nawet sprawy, że mają taki dodatek.

Jak ustawić automatyczne składanie lusterek?

W przeciwieństwie do ogrzewania, elektryczne składanie lusterek nie jest nigdzie ukrywane i właściwy przełącznik zawsze umieszczony jest przy przyciskach sterujących regulacją lusterek. Niektóre modele pozwalają składać lusterka tylko po naciśnięciu przycisku, ale są też auta, w których lusterka składają się same po zaryglowaniu centralnego zamka i rozkładają po otworzeniu pojazdu.

Część samochodów pozwala natomiast kierowcy wybrać, czy lusterka mają się same składać. Zależnie od modelu odpowiedni przełącznik może być po prostu połączony z przyciskiem do ich składania. Inne auta wymagają z kolei odnalezienia odpowiedniej pozycji w menu ustawień samochodu.

Jak działa automatyczne obniżanie lusterek?

Jeśli jesteśmy już w ustawieniach lusterek, warto zwrócić uwagę, czy nasze auto przewiduje opcję automatycznego obniżania lusterek. Po jej aktywowaniu lustro automatycznie obniża się tak, żeby ułatwić nam parkowanie i obserwowanie linii na drodze lub krawężnika, kiedy tylko wrzucimy wsteczny bieg.

Jeremy Clarkson wyjaśnia powód zakończenia The Grand Tour. Poprzednie spekulacje były błędne

Aby funkcja zadziałała, zwykle potrzebne jest też wybranie przełącznikiem do regulacji lusterek, które ma się obniżać. W części samochodów to jedyny sposób, żeby lusterko się obniżało, a obecności tej funkcji nie zdradza żadna z opcji menu.

Automatyczne przyciemnianie lusterek bocznych

Lusterka elektrochromatyczne są często spotykane, ale kiedy mowa o lusterkach wewnętrznych. Zewnętrzne są znacznie mniej podatne na oślepianie przez światła jadącego za nami pojazdu. Ale nadal może się ono zdarzyć, więc spotkać można (zwykle w droższych samochodach) także samościemniające się lusterka zewnętrzne.

Co to czujnik martwego pola?

Słyszeliście prawdopodobnie o martwym polu w lusterkach? Spoglądacie w nie przed zmianą pasa ruchu, wydaje się pusto, a tym czasem tuż obok was jedzie inny pojazd. Prowadzić to może do niebezpiecznych sytuacji.

Stąd pomysł na czujnik martwego pola, który tak naprawdę działa zawsze. Jeśli jakiś pojazd zbliża się do nas na pasie obok, na lusterku lub obok niego zapali się pomarańczowa dioda. To znak, że nawet jeśli niczego nie widzimy, to coś obok nas jedzie. Jeśli mimo tego wrzucimy kierunkowskaz i zaczniemy zmieniać pas, dioda zacznie mrugać (czasami na czerwono) i odezwie się ostrzegawczy dźwięk.

Wykrywanie martwego pola domyślnie jest włączone, ale można je dowolnie aktywować i dezaktywować. W niektórych modelach da się również regulować czułość systemu, natężenie światła diody ostrzegawczej oraz obecność sygnału dźwiękowego.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze