Lotus Eletre – pierwszy elektryczny Lotus. To połączenie SUV-a z supersamochodem

Lotus Eletre to pierwszy SUV, a także pierwszy elektryczny samochód brytyjskiej marki. Auto jest całkowitym zaprzeczeniem tego, co dotychczas reprezentował Lotus. Czy elektryczny SUV okaże się hitem?

Lotus dołączył do grona takich producentów jak Bentley, Aston Martin oraz Ferrari i zaprezentował swojego pierwszego, usportowionego SUV-a. Brytyjski producent poszedł jednak o krok dalej niż konkurencja. Lotus Eletre jest pierwszym pięciodrzwiowym modelem w historii marki, a także pierwszym samochodem elektrycznym z Norfolk.

Lotus Eletre
Lotus Eletre, fot. materiały prasowe / Lotus

Lotus Eletre ma łączyć w sobie cechy pojazdu rodzinnego i supersamochodu o gigantycznych osiągach. Dzięki nisko osadzonej konstrukcji SUV ma charakteryzować się zwinnością i lekkością w prowadzeniu. Samochód powstał na zupełnie nowej platformie EPA (Electric Premium Architecture), którą można łatwo dostosowywać do rozmiarów akumulatorów, silników, układów komponentów i inteligentnych technologii w samochodach elektrycznych.

Lotus Eletre – układ napędowy, zasięg, ładowanie

Lotusa Eletre napędzają dwa silniki elektryczne, których łączna moc została oszacowana na około 600 KM. Elektryczny SUV rozpędza się od 0 do 100 km/h w mniej niż 3 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 260 km/h.

Samochód wyposażono w akumulator o o pojemności 100 kWh, co powinno pozwolić na przejechanie około 600 kilometrów na jednym ładowaniu. Sam proces ładowania ma trwać wyjątkowo krótko, dzięki 800-woltowej instalacji elektrycznej i maksymalnej obsługiwanej mocy 350 kW.

Lotus Eletre
Lotus Eletre, fot. materiały prasowe / Lotus

Lotus Eletre – ogromne nadwozie, minimalistyczna stylistyka

Ważące ponad 2,2 tony nadwozie jest ładne, ale niezbyt oryginalne. Przód samochodu nawiązuje do modelu Emira, a listwa świetlna łącząca tylne błotniki zdecydowanie może się podobać. Jednak nie ma co ukrywać, Lotus Eletre na pierwszy rzut oka przypomina trochę auta Lamborghini.

Lotus Eletre
Lotus Eletre, fot. materiały prasowe / Lotus

Wnętrze SUV-a niemal w całości zostało wykończone Alcantarą. Uwagę zwraca minimalistyczna stylistyka deski rozdzielczej z rzucającym się w oczy pasem świetlnym i ogromnym centralnym ekranem, o przekątnej 15,1 cala. Brytyjski producent zapewnia, że w kabinie znajduje się dużo praktycznych schowków, a konsola środkowa zawiera dodatkową półkę z możliwością bezprzewodowego ładowania smartfonów.

Lotus Eletre
Lotus Eletre, fot. materiały prasowe / Lotus

Samochód pełen jest nowoczesnych technologii, wśród których warto wymienić liczne czujniki LiDAR, rozmieszczone na dachu, po bokach i nad szybami. Zamiast klasycznych lusterek bocznych, Lotus Eletre ma kamery. Brytyjski producent chwali się mocno rozwiniętymi możliwościami autonomicznej jazdy, a także licznymi cyfrowymi systemami bezpieczeństwa.

Lotus Eletre
Lotus Eletre, fot. materiały prasowe / Lotus

Pierwsze dostawy Lotusa Eletre zaplanowano na 2023 roku. Cena SUV-a na razie pozostaje tajemnicą.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze