Agnieszka Serafinowicz

Wkrótce utrudnienia dla warszawskich kierowców – zobacz mapy

Nowa linia tramwajowa do Wilanowa już powstaje. W lutym prace rozpoczną się na nowym, dłuższym odcinku, a to oznacza utrudnienia i zmiany w komunikacji.

Spis treści

Warszawski ratusz poinformował o intensyfikacji i znacznym rozciągnięciu terytorialnym prac związanych z budową nowej linii tramwajowej do Wilanowa. Choć ostatecznie powstająca linia tramwajowa do Wilanowa znacząco poprawi komunikację z tym rejonem stolicy, to w lutym kierowców czekają znaczące utrudnienia, zmieni się też komunikacja miejska. O jakich rejonach mowa?

Linia tramwajowa do Wilanowa

Linia tramwajowa do Wilanowa – od kiedy nowy etap budowy?

Nowy zakres prac ruszy 11 lutego. Będą one prowadzone na znacznie dłuższym odcinku niż dotychczas i będą wymagały zamknięcia odcinków ulic wzdłuż budowy. Jest to związane z koniecznością modernizacji i wymiany wielu podziemnych instalacji wzdłuż budowanej trasy.

Linia tramwajowa do Wilanowa

Linia tramwajowa do Wilanowa – gdzie będą utrudnienia?

Zgodnie z planem wykonawca rozpocznie prace na odcinku ulic Jana III Sobieskiego i alei Rzeczypospolitej. Chodzi o odcinek pomiędzy ulicami Branickiego, a van Beetovena. Część pasów ruchu na Sobieskiego i Rzeczypospolitej zostanie zamknięta, do dyspozycji kierowców pozostanie węższa nitka.

Linia tramwajowa do Wilanowa

Linia tramwajowa do Wilanowa – dlaczego zamknięcie ulic?

Nowy etap budowy prowadzony będzie w części trasy, pod którą przebiega jedna z głównych arterii ciepłowniczych Warszawy. Rurę ciepłowniczą doprowadzającą ciepło do tej części stolicy trzeba będzie przebudować, a takich prac nie da się przeprowadzić bez przynajmniej częściowego zamknięcia ruchu.

Linia tramwajowa do Wilanowa

Linia tramwajowa do Wilanowa – będzie komunikacja zastępcza

Warszawski ZTM zapowiedział, że w związku z rozszerzeniem zakresu prac związanych z nową linią, wprowadzone zostaną dodatkowe linie autobusowe. To nie wszystko. Wydłużony zostanie również buspas, który obecnie w kierunku centrum jest wyznaczony pomiędzy ul. Dolną, a van Beethovena. Od 18 lutego autobusy będą mogły jechać dłuższym buspasem, który będzie wydłużony do Al. Wilanowskiej.

Linia tramwajowa do Wilanowa

Linia tramwajowa do Wilanowa – dodatkowe połączenia i zmiany tras komunikacji miejskiej

W efekcie podczas robót ponad 4-kilometrowy buspas będzie wyznaczony na całej długości ulicy Jana III Sobieskiego. Uruchomione będą dodatkowe połączenia autobusowe do metra a w okresie ferii utrzymane częstsze kursy autobusów linii 522 i kursowanie autobusów linii E-2.

Już od 13 lutego nowe połączenie Wilanowa do metra linii M1 zapewnią autobusy linii 217 na wydłużonej trasie. Autobusy tej linii nie zakończą trasy na pętli przy ulicy Sarmackiej, tylko od skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ulicą Branickiego, pojadą Płaskowickiej, Cynamonową, Ghandi do stacji metra Imielin. Dzięki temu z tej części Wilanowa, z jednego przystanku (u zbiegu al. Rzeczypospolitej i Branickiego), do stacji Imielin będzie można dojechać autobusami trzech linii – 217, 263 i 319. W godzinach porannego szczytu autobus będzie z niego odjeżdżał co ok. 4-5 minut, a podróż do metra potrwa 10-15 minut. Przy Imielinie autobusy tych trzech linii będą wyruszały w kierunku Wilanowa także ze wspólnego przystanku. Nadal będzie można także dojechać do stacji metra Wilanowska autobusami linii 217 – ta część trasy nie zmieni się.

Linia tramwajowa do Wilanowa

Z tej części Wilanowa do centrum jadą autobusy linii 522. W godzinach porannego szczytu będą wyruszały w stronę Śródmieścia co ok. 4-5 minut – rozkład jazdy nie zmieni się wraz z początkiem ferii zimowych; kursy realizowane w dni nauki szkolnej będą utrzymane.

Podobnie stanie się z linią E-2 (z pętli Wilanów do centrum) – to także autobusy kursujące normalnie tylko w dni nauki szkolnej, ale w związku z ograniczeniami w ruchu drogowym na ul. Jana III Sobieskiego, linia ta będzie funkcjonować również w czasie ferii.  

Z powodu prac zmieniony zostanie też końcowy odcinek trasy autobusów linii 172. Ponieważ niemożliwy będzie skręt z ul. Jana III Sobieskiego w lewo – w św. Bonifacego, autobusy skręcą w prawo i dojadą do pętli Stegny a nie do pętli Sadyba. 

Linia tramwajowa do Wilanowa

Linia tramwajowa do Wilanowa – zmiany dla kierowców

Kolejne etapy zmian w organizacji ruchu, związane z budową trasy tramwajowej na Wilanów, rozpoczną się wraz z początkiem ferii. W nocy z 10 lutego na 11 lutego nastąpi przełożenie ruchu na ul. Jana III Sobieskiego z jezdni wschodniej na zachodnią, na odcinku od skrzyżowania z ulicą van Beethovena do skrzyżowania z ulicą Witosa.

W środę 15 lutego w nocy (w dogodnych warunkach pogodowych) ruch zostanie skierowany z jezdni wschodniej na zachodnią w ulicy Sobieskiego, od skrzyżowania z ulicą Witosa do skrzyżowania z aleją Wilanowską. W połowie ferii (weekend 18-19 lutego) nastąpi zmiana ruchu w alei Rzeczypospolitej: na odcinku od al. Wilanowskiej do ulicy Klimczaka z jezdni wschodniej na zachodnią, zaś na odcinku od ul. Klimczaka do ulicy Branickiego – z jezdni zachodniej na jezdnię wschodnią.

Pierwsze prace umożliwiające wprowadzenie czasowej organizacji ruchu już trwają. Natomiast od 7 lutego ekipy generalnego wykonawcy rozpoczną wykonywanie oznakowania pionowego, począwszy od skrzyżowania ulicy Sobieskiego z ulicą van Beethovena. Podane daty mogą ulec niewielkiej zmianie – w przypadku bardzo intensywnych opadów śniegu lub deszczu czy silnych mrozów.

Linia tramwajowa do Wilanowa

Linia tramwajowa do Wilanowa – kiedy nią pojedziemy?

Po zakończeniu budowy w pierwszej połowie 2024 roku skróci się czas przejazdu mieszkańców Wilanowa do centrum. Przejazd tramwajem z tej dzielnicy do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut. Trasa do Wilanowa będzie miała dwie odnogi: wzdłuż ul. Gagarina i wzdłuż ul. Św. Bonifacego. Tramwaj do Wilanowa ruszy w pierwszej połowie 2024 roku. Wykonawcą jest firma Budimex SA. Mieszkańcy Warszawy mogą regularnie otrzymywać informacje o zmianach organizacji ruchu związanych z budową nowej linii na specjalnie przygotowanej stronie tramwajdowilanowa.pl.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze