Lexus CT – hybrydowy hatchback stworzony przez kobietę

Lexus CT zrewolucjonizował segment luksusowych kompaktowych hatchbacków, wprowadzając do niego napęd hybrydowy, skrywa wiele nietypowych rozwiązań, a nawet ma za sobą epizod w motorsporcie.

CT to najmniejszy i najtańszy model w ofercie Lexusa. Ale równie ważny w historii japońskiej marki, co dużo większe i mocniejsze auta. Lexus CT ma za sobą starty w wyścigach. W 2011 roku auto rywalizowało w klasie SP4 6- godzinnego Adenauer ADAC Rundstrecken-Trophy. Ta długodystansowa próba odbyła się na słynnym torze Nürburgring. A Lexus był wtedy jedynym producentem, który startował w głównych wyścigach typu endurance w pełni hybrydowymi autami. Wyścigową wersję modelu CT przygotowała ekipa inżynierów, którzy pracowali również przy Lexusie LFA.

W momencie debiutu w 2011 roku Lexus CT był modelem z największą liczbą żarówek LED ze wszystkich samochodów dostępnych w ofercie marki – łącznie na zewnątrz auta znalazło się ich aż 89. Z przodu samochodu umieszczono 46 takich źródeł światła, z tyłu 35, a dodatkowych osiem znalazło się w kierunkowskazach zamontowanych w obudowach lusterek. Tak obfite wyposażenie nie dziwi – Lexus był pierwszym producentem w historii, który zastosował przednie oświetlenie LED w autach.

Lexus CT powstał pod okiem kobiety. Zespołem pracującym nad hybrydowym hatchbackiem kierowała Chika Kako, pierwsza w historii marki kobieta na stanowisku głównego inżyniera. Kako pracuje dla Lexusa od 1989 roku, czyli od samego początku istnienia firmy, a początkowo pełniła rolę specjalisty od materiałów – zarówno tych stosowanych w środku i na zewnątrz samochodu, a także wygłuszających. Jej dziełem jest również najnowszy i najmniejszy crossover Lexusa – model UX.

Hybrydowy hatchback to także pierwszy Lexus, w którym fabrycznie obok standardowego zawieszenia zastosowano także dodatkowe amortyzatory poprzecze. Inżynierowie umieścili je pomiędzy kolumnami przedniego zawieszenia oraz w ramie tylnego układu resorującego. Ich zadaniem jest minimalizowanie drgań sztywnego nadwozia, by auto prowadziło się lepiej i było bardziej komfortowe. Wyciszenie jest również mocną stroną Lexusa CT.

Inżynierowie japońskiej marki nie oszczędzali materiałów wygłuszających w czasie projektowania auta, wyposażyli je również w akustyczną przednią szybę i aerodynamiczne uszczelki, a maska ma specjalny kształt, który ogranicza turbulencje powietrza wokół wycieraczek. Dodajmy do tego napęd hybrydowy, który w czasie korzystania z silnika elektrycznego pozwala poruszać się niemal bezszelestnie i Lexus CT okazuje się cichy nie tylko dla pasażerów, ale także osób znajdujących się poza autem. Samochód otrzymał nawet wyróżnienie Quiet Mark od brytyjskiej organizacji Noise Abatement Society, która zajmuje się uświadamianiem zagrożeń związanych z nadmiernym hałasem.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze