Agnieszka Serafinowicz

LEGO Technic – samochody. Oto najbardziej spektakularne modele w historii słynnych klocków

LEGO Technic od ponad 45 lat zapewniają twórczą rozrywkę nie tylko dzieciom. Jakie spektakularne samochody możemy złożyć z klocków?

Spis treści

Kto nie zna klocków LEGO? Nawet jeżeli nie jesteśmy fanami zabaw z klockami, to ta duńska marka chyba na stałe zagościła w umysłach wielu ludzi. LEGO Technic to seria, która zadebiutowała w 1977 roku. Tak, najbardziej wyrafinowana i skomplikowana spośród wszystkich zestawów LEGO seria jest z nami już ponad 40 lat.

LEGO Technic
Ferrari Daytona SP3 – zestaw klocków dla dorosłych (fot. LEGO)

LEGO Technic – od zabawek po jak najbardziej poważne projekty

Pierwsze zestawy z serii LEGO Technic wydane w 1977 roku zawierały budowane z klocków pojazdy takie jak traktory, dźwigi, czy wózki widłowe. Były to zabawki dla dzieci, które chciały większych wyzwań i bardziej zaawansowanych oraz trudniejszych do złożenia zestawów. W istocie dziś LEGO to coś więcej niż zabawki, to wręcz narzędzia rozniecające w dzieciach (i nie tylko) inżynierską pasję. Dość powiedzieć, że klocki te niejednokrotnie brały udział w znacznie bardziej zaawansowanych projektach. Żeby daleko nie szukać, czy wiecie jak powstał obecny we współczesnych modelach Renault mechanizm nowej, wielotrybowej i pozbawionej klasycznego sprzęgła przekładni automatycznej stosowanej w hybrydach z serii E-Tech? Tak, został zbudowany z klocków LEGO. Warto poznać bliżej tę historię.

LEGO Technic
Tak prezentuje się prawie 3700 elementów po ich prawidłowym zmontowaniu w zestawie Lamborghini Sián (fot. LEGO)

LEGO Technic – od klocków, po działające w samochodach rozwiązanie

Specjalna, wielotrybowa skrzynia E-Tech stosowana jest dziś praktycznie w każdym hybrydowym Renault E-Tech (Clio, Captur, Megane i inne). Za jej projekt odpowiada Nicolas Fremau, inżynier pracujący dla Renault i specjalizujący się w układach przeniesienia napędów w jednostkach hybrydowych. Można powiedzieć że projekt przekładni E-Tech to przebłysk geniuszu. Pod koniec 2010 roku, gdy większości udzielał się już świąteczny, gwiazdkowy nastrój, Fremau doznał olśnienia. Szybko naszkicował na znajdującej się akurat pod ręką kopercie szkic kompaktowej i lekkiej przekładni pozbawionej klasycznego sprzęgła i synchronizatora, którą podpowiedział mu jego techniczny umysł.

LEGO Technic
Projekt nowej przekładni zbudowany z klocków LEGO Technic przez inżyniera Nicolasa Fremau z Renault (fot. materiały prasowe Renault)

Oczywiście szkic na kopercie to nie jest coś, co przekonało by jego szefów, ale inżynier wpada na pomysł, by zbudować prototyp. Wiecie czego użył? Zgadliście, klocków LEGO z serii Technic. Fakt, że działająca przekładnia została skonstruowana właśnie z klocków LEGO przekonała jego szefów do tego, że jest to projekt zdecydowanie wart zainteresowania. Ta historyjka pokazuje, że LEGO Technic to coś znacznie więcej niż zabawki. I choć zestawu klocków typu „przekładnia E-Tech” nie ma jeszcze w komercyjnej sprzedaży (żartujemy oczywiście), to warto przyjrzeć się jakie ciekawe modele aut można dziś kupić i samodzielnie lub razem z rodziną złożyć.

LEGO Technic
Składanie jednego zestawu potrafi zająć sporo czasu, ale nie jest to czas zmarnowany, a efekt robi wrażenie (fot. LEGO)

LEGO Technic – super pojazdy, na które Cię stać

Dziś w ofercie LEGO Technic znajdziemy wiele bardzo ciekawych zestawów, które z jednej strony pozwalają samodzielnie we własnym domu zbudować super pojazd (ta duma!), a z drugiej stanowią znakomitą i kreatywną zabawę rozwijającą umysł i zdolności inżynierskie. Poniżej kilka przykładów takich zestawów, które aktualnie są dostępne w sklepach (podane niżej ceny pochodzą z oficjalnego sklepu online LEGO):

  • Lamborghini Sián FKP 37 (3696 elementów, cena 2149,99 zł)
  • Ferrari Daytona SP3 (3778 elementów, cena: 2149,99 zł)
  • BMW M 1000 RR (1921 elementów, cena: 1199,99 zł)
  • Ferrari 488 GTE „AF Corse #51” (1684 elementy, cena: 949,99 zł)
  • Porsche 911 RSR (1580 elementów, cena: 949,99 zł)
  • McLaren Formula 1 (1434 elementy, cena: 949,99 zł)
  • Ford GT, wersja z 2022 roku (1466 elementów, cena: 569,99 zł)
  • Bugatti Bolide (905 elementów, cena: 239,99 zł)
  • Ford Mustang Shelby GT500 (544 elementy, cena: 239,99 zł)
  • Formula E Porsche 99X Electric (422 elementy, cena: 239,99 zł)
  • Jeep Wrangler (665 elementów, cena: 239,99 zł)
  • McLaren Senna GTR (830 elementów, cena: 239,99 zł)
  • Nowy Chevrolet Camaro ZL1 z serii NASCAR (672 elementy, cena: 239,99 zł)
  • Peugeot 9×8 24H Le Mans Hybrid Hypercar (1775 elementów, cena: 949,99 zł)

Warto zwracać uwagę, że każdy zestaw ma określony stopień złożoności, wyrażany przez duńską markę poprzez określenie wieku, dla jakiego dany zestaw jest dostosowany. Np. z widocznymi na powyższej liście modelami Jeep Wrangler, Bugatti Bolide czy Ford Mustang Shelby GT500 powinien poradzić sobie już dziewięciolatek, ale np. Ford GT, bolid McLaren F1, oba Ferrari, motocykl BMW, Lamborghini Sian czy zamykającego listę Peugeota 9×8 producent pozycjonuje jako modele dla dorosłych miłośników składania aut z klocków. Ich złożenie to prawdziwe wyzwanie, a szczegółowość detali tych najbardziej skomplikowanych modeli imponuje, np. w modelu Ferrari Daytona SP3 sam silnik ma tyle elementów, że po jego złożeniu, tłoki zbudowanego z klocków silnika V12 powinny pozostać ruchome. Mnóstwo twórczej i kreatywnej zabawy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze