Kupujesz używane auto? Zwróć na te rzeczy szczególna uwagę i nie pozwól, by Cię oszukali

Zakup używanego auta nigdy nie należał do najprostszych czynności. Pół biedy, jeśli mamy jakieś pojęcie na temat motoryzacji lub podczas zakupu towarzyszy nam ktoś kto dysponuje odpowiednią wiedzą. Ale co zrobić, jeśli zupełnie nie znamy się na mechanice?

Kupno auta nowego, prosto z salonu, to wydatek, na który nie każdy jest w stanie sobie pozwolić. Nic więc dziwnego, że nie tylko w Polsce dużym powodzeniem cieszą się samochody używane. Analiza dostępnych ofert może przyprawić nas o niemały ból głowy. Niezależnie od tego, czy swoją uwagę skierujemy na giełdy samochodowe, komisy w Polsce lub za granicą, prywatne ogłoszenia w prasie czy internecie, szybko dojdziemy do wniosku, że w branży motoryzacyjnej podaż znacznie przewyższa popyt.

Jak zatem dokonać właściwego wyboru i kupić pojazd, który posłuży nam co najmniej przez kilka następnych lat?

Auto rzecz jasna trzeba też dokładnie obejrzeć. Jeśli sami nie czujemy się na siłach i w naszym przekonaniu nie będziemy potrafili prawidłowo wychwycić ewentualnych usterek, na oględziny warto zabrać ze sobą np. zaprzyjaźnionego mechanika. Na co przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę? Istotny jest stan karoserii: wgniecenia, zaprawki malarskie czy ewentualne ślady korozji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do oryginalności powierzchni, warto poprosić o udanie się do specjalistycznego zakładu, w którym fachowiec sprawdzi m. in. grubość naniesionego lakieru.

Czytaj także: Używane samochody – jak kupić pewniaka?

To, jak dane auto prezentuje się z zewnątrz to jedno. Dużo o jego historii powie nam także wnętrze. Pamiętajmy, by nie sugerować się jedynie wskazaniami licznika – dość powszechną praktyką jest bowiem jego cofanie przed sprzedażą. Lepiej przyjrzeć się zużyciu poszczególnych elementów: kierownicy, fotela kierowcy i gałki zmiany biegów.

Kolejnym krokiem, którego w procesie zakupu z pewnością nie powinniśmy pominąć, jest jazda próbna. Bez niej nie będziemy bowiem w stanie podjąć racjonalnej decyzji. Dyskwalifikujące mogą być zwłaszcza nieprawidłowa praca silnika, wszelkie luzy zawieszenia czy jakiekolwiek stukanie wydobywające się ze skrzyni biegów. Podobnie jak z lakierem, także tu jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie dokonać oceny, możemy skorzystać z pomocy specjalistów. Coraz więcej zakładów mechanicznych oferuje swoim klientom możliwość sprawdzenia samochodu przed zakupem.

Przeczytaj: Czy używane auta są bardziej ekologiczne i ekonomiczne niż nowe?

Usługa ta obejmuje na ogół kontrolę spodu pojazdu w celu zlokalizowania ewentualnych wycieków, zweryfikowanie stanu zawieszenia na ścieżce diagnostycznej, osłuch silnika oraz podłączenie go do komputera i wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Badanie tego typu trwa około 40 minut, a jego cena oscyluje w granicach 100 zł.

Przystępując do kupna auta warto też sprawdzić termin ważności badań technicznych. W najlepszym razie rychłe wykonanie badań będzie się wiązało z dodatkowym kosztem z naszej strony. Gorzej, jeśli samochód posiada jakąś ukrytą wadę, przez którą żaden diagnosta nie pozwoli nam nim legalnie podróżować.

Warto wiedzieć: Sprzedaż/Kupno samochodu – o czym warto pamiętać?

Zawsze w takim wypadku powinniśmy nalegać, by wspólnie odwiedzić stację kontroli pojazdów i rozwiać wszelkie wątpliwości. Żaden uczciwy sprzedawca nie powinien zgłaszać wobec tego jakichkolwiek obiekcji. Jeśli jednak natrafimy na pewien opór w tej kwestii – zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z transakcji.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze