Używane samochody – jak kupić pewniaka?

Polacy coraz częściej kupują używane samochody, a na rynek wkracza duży gracz - firma AAA Auto, który chce powalczyć o klientów. Pojechałyśmy do ich centrali do Czech, aby sprawdzić, jak działa jeden z największych pośredników sprzedaży aut po pierwszym lub drugim właścicielu.

W dotychczasowym modelu zakupu auta, przeciętna polska rodzina oszczędzała co miesiąc określoną kwotę, aż do momentu, gdy uzbierała sumę, która po sprzedaży starego auta powinna wystarczyć na zakup nowego. Wówczas zaczynał się proces sprzedaży starego auta i równoległe poszukiwania nowego. Wieczory i weekendy przeznaczone były na przyjmowanie potencjalnych klientów, nie zawsze gotowych na realny zakup oraz na wizyty w komisie lub u  handlarzy o wątpliwej reputacji. Tam najczęściej mimo telefonicznych obietnic, czekały auta zupełnie inne, niż te opisywane „perełki“. W końcu zdesperowani, po tygodniach poszukiwań, decydowali się na kompromis i finalizowali transakcję, na ogół z podejrzeniami o przepłacenie za nowy nabytek.

Średnia cena sprowadzonych do Polski samochodów używanych w 2015 roku jest wyższa, niż wynika to z oficjalnej statystyki, według której wynosi ona 11.900 PLN za auto. Przyczyną takiego stanu jest przede wszystkim zaniżanie oficjalnej ceny samochodów przez nierzetelnych sprzedawców, a także duża część aut jest uszkodzona i przeznaczona do naprawy.

Wraz z wejściem na polski rynek AAA Auto, w którym w każdym oddziale stoi na placu kilkaset samochodów wszelkich marek o zróżnicowanym wieku i przebiegu – wymiana auta staje się bardziej prosta. Doradcy w oparciu o rozmowę z nabywcą auta są w stanie zaproponować optymalne rozwiązanie dla każdej kieszeni i stylu życia. Często okazuje się, że zamiast oferować ceną finalną samochodu, dużo bardziej wymierne jest zrozumienie, ile chciałby miesięcznie przeznaczyć na swój samochód. W oparciu o tę wiedzę oraz wycenę samochodu pozostawianego w rozliczeniu okazuje się, że nowy nabywca, wybierając finansowanie zakupu auta w formie kredytu bankowego lub leasingu, może sobie pozwolić na o wiele lepsze auto niż zakładał, bez ryzyka nadmiernego obciążenia miesięcznego budżetu. Co więcej wszystkie kredyty oraz umowy leasingowe są nominowane w złotówkach, aby uchronić od przyszłych wahań kursu walut. Średnia wartość smochodu kupionego w AAA Auto w 2015 roku przez klientów z całej Polski, wyniosła 25 800 złotych. Najczęściej kupowanymi samochodami przez Polaków były: Opel Astra, Ford Focus, Skoda Fabia, Volkswagen Passat, Ford Mondeo, Skoda Octavia. Większość aut kupowana jest za gotówkę.

W ten sposób samochody używane kupuje się od lat w Stanach Zjednoczonych, czy w krajach Europy Zachodniej. Powoli ten sposób myślenia staje się coraz powszechniejszy w Polsce. Wymiana auta starego na nowe staje się prostą czynnością zajmującą jeden dzień, a klient może swój czas poświęcić na czerpanie przyjemności z nowego pojazdu zamiast na jego poszukiwania.

Najnowsze

Rowery Ducati od Bianchi

Producent rowerów, włoska firma Bianchi, przy współpracy z Ducati wyprodukowała ekskluzywną linię rowerów sygnowanych logiem Ducati, które są dostępne w Polsce.

Firma Ducati większość swojej 90-letniej historii spędziła na produkcji motocykli, które w wielu przypadkach stały się prawdziwymi obiektami kultu. W najbardziej prestiżowych wyścigach odbywających się na najsłynniejszych torach lub w codziennym ruchu ulicznym miast rozsianych po całym świecie, modele z fabryki Borgo Panigale wyróżniają się pod względem stylu.

Z kolei Bianchi od ponad 130 lat konstruuje zaawansowane technicznie rowery z typowo włoskim stylem. Firma – podobnie jak Ducati, specjalizuje się w sprzętach wyścigowych.

Ducati razem z Bianchi stworzyli rowery eleganckie, nowoczesne – wyróżniają się stylistyką znaną z modeli motocykli takich jak Monster, czy Hypermotard.

Kolekcja rowerów Ducati na rok 2016 obejmująca jednoślady dla najmłodszych i nieco starszych dzieci, MTB, uliczne sportowe, a także hybrydowe e-bike’i dostępna jest w salonach motocykli Ducati w Polsce.

Dodatkowo, z myślą o wszystkich miłośnikach jazdy rowerami, a także biegania, Ducati przygotowało dedykowaną kolekcję Activewear, aby prawdziwy Ducatisi, nawet podczas aktywności fizycznej, mógł zademonstrować swoją motocyklową pasję.

Najnowsze

Wysokie loty na motocyklach: Diverse NIGHT of the JUMPs 19 listopada

19 listopada 2016 najlepsi zawodnicy freestyle motocrossu powrócą do Ergo Areny Gdańsk/Sopot. Diverse NIGHT of the JUMPs to nie tylko wielkie sportowe emocje, ale także niesamowite show stworzone z myślą o całych rodzinach. Tradycyjnie podczas wydarzenia nie zabraknie akcji specjalnej, którą tym razem będzie wyczyn nigdy wcześniej nie wykonywany w Polsce!

Na liście startowej znajdą się największe gwiazdy tej dyscypliny, które zmierzą się na specjalnym torze usypanym z ponad 600 ton mieszanki gliny i piasku. Zawodnicy swoje ewolucje wykonywać będą na dystansie ponad 20 metrów oraz wysokości niemal trzeciego piętra!

Diverse NIGHT of the JUMPs to ogromna dawka niesamowitych wrażeń i tricków na najwyższym, światowym poziomie. Do tego możliwość spotkania się podczas Pit Party „oko w oko”, czy zrobienia zdjęcia z zawodnikami, sprawia, że jest to wydarzenie wyjątkowe. Wirtuozi lotów na motocyklach powalczą o punkty do klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata oraz będą próbowali pobić rekord świata w skoku wzwyż.

Dodatkowo po raz pierwszy w Polsce widzowie zobaczą salto w tył wykonane przez Gerharda Mayra ponad 500-kilogramowym buggy!! Austriak udowodni, że ten czterokołowiec także może latać z rampy! Ekstremalna dawka mocnych wrażeń gwarantowana.

Najnowsze

Sonda lambda – inteligentny strażnik czystości spalin

Tajemniczy czujnik o nazwie sonda lambda nie ma nic wspólnego z kosmosem. Za co więc odpowiada w samochodzie i do czego służy?

Sonda lambda jest inteligentnym strażnikiem czystości spalin w układzie wylotowym silnika – mierzy skład gazów wydechowych. To rozwiązanie pozwola na dokładne dozowanie ilości wtryskiwanego paliwa, a tym samym na powstanie bardzo efektywnych i czystych silników. Ten czujnik tlenu potrafi jednak jeszcze więcej. Na przykład w silnikach benzynowych, bez nowoczesnych sond lambda nie byłoby możliwe odcinanie dawkowania w fazie hamowania silnikiem, które przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa. Nie byłoby również możliwe nowoczesne oczyszczanie spalin w silnikach Diesla.

Tymczasem minęło dokładnie 40 lat od rozpoczęcia seryjnej produkcji tego wynalazku. Historia sukcesu tego czujnika rozpoczęła się w roku 1976 w USA. Volvo serii 240/260 był pierwszym samochodem osobowym wyposażonym seryjnie w sondę lambda Boscha z przeznaczeniem na rynek amerykański. Już wtedy przepisy dotyczące emisji spalin były w Stanach stosunkowo rygorystyczne. Równocześnie czujnik dał dowód możliwości nowoczesnej techniki stosowanej w silnikach. Dzięki dokładnej regulacji lambda (stosunku paliwa do zassanego powietrza) wartości emisji były znacznie niższe od dopuszczalnych. Dzisiaj sondy lambda stały się integralną częścią nowoczesnych samochodów. Ze względów technicznych coraz więcej pojazdów zasilanych benzyną ma zamontowane w układzie wydechowym dwie sondy lambda.

Trudno wyobrazić sobie nowoczesne pojazdy z silnikami wysokoprężnymi bez sondy lambda. Ten trend będzie kontynuowany ponieważ coraz bardziej zaostrzone przepisami prawa limity emisji dla nowo zarejestrowanych pojazdów benzynowych i wysokoprężnych można osiągnąć jedynie za pomocą wysoce wydajnego systemu oczyszczania spalin.

W przypadku uszkodzenia sondy lambda kierowcy powinni jak najszybciej zlecić jej wymianę. Bez poprawnie działającej sondy wzrasta zużycie paliwa. Diagnozy, czy dana sonda lambda powinna zostać wymieniona, czy nie, dokonuje warsztat samochody. Do tego celu używa się nowoczesnych testerów, analizatorów spalin oraz dymomierzy, które umożliwiają szybką i rzetelną ocenę aktualnego stanu sond lambda.

Najnowsze

Czas długich weekendów i wyjazdów wakacyjnych – wykup ubezpieczenie i wyjeżdżaj bez stresu!

Wiosna, długie weekendy, piękna pogoda - nic, tylko ruszać w nieznane! Niezależnie czy wybierzemy się autem aby dotrzeć w odległe zakątki Europy, na obóz jeździecki w Bieszczady, czy na spływ kajakowy na Mazurach, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i współpasażerów. Nie chcemy, aby przykre zdarzenia losowe zepsuły nam nasz nawet krótki urlop.

Assistance – nasz prywatny anioł stróż
Jeżeli właśnie stoimy przed wyborem nowego ubezpieczenia, to doskonały moment aby zabezpieczyć auto oraz siebie samego przed przykrymi konsekwencjami niemiłych niespodzianek na trasie. Konieczność holowania, rozładowany akumulator, stłuczka – nawet blisko domu stanowią one problem. Na wypadzie np. do Włoch to już jednak prawdziwy niszczyciel nastroju. Jeżeli jednak posiadamy w swojej polisie opcję Assistance nie mamy się o co martwić. Gwarantuje ona natychmiastową pomoc w przypadku zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Skierowanie pomocy drogowej na miejsce wypadku lub awarii pojazdu, holowanie, zorganizowanie części zamiennych, pomoc w zakwaterowaniu oraz wsparcie finansowe. Tak jak w przypadku ubezpieczeń OC i AC, tak i w przypadku assistance mamy do wyboru szeroką gamę pakietów, z których na pewno dobierzemy wariant najbardziej adekwatny do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich obejmują wsparcie wyłącznie na terenie Polski.

Kiedy awaria samochodu lub wypadek, zatrzymają nas z dala od domu, odpowiedni pakiet Assistance zapewni nam nocleg oraz doprowadzenie samochodu do warsztatu. Niezbędna może też się okazać pomoc w opiece nad dziećmi czy wsparcie ze strony tłumacza, a nawet prawnika, na terenie innego kraju.

Nikt nie chciałby spędzić majówki w szpitalu, ale jeśli dojdzie do tak nieszczęśliwej sytuacji, Assistance zapewnia nam przewóz medyczny oraz hospitalizację.

Na szczęście nie tylko duże wypadki i spektakularne zdarzenia są na liście wymienianych przez ubezpieczycieli zagrożeń. Również tak, zdawałoby się, błahe jak zatrzaśnięcie kluczyków czy nalanie niewłaściwego paliwa mogą przysporzyć nam nie lada kłopotów – nie tylko z dala od domu, ale także tuż pod blokiem.

Assistance działa w nieco podobny sposób jak ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – bywa wykupowane na ostatnią chwilę i jest dostępne w opcji krótkoterminowej. Nie śpieszmy się jednak z jego wyborem. Poświęćmy czas na zadbanie o nasze bezpieczeństwo i dobór jak najbardziej optymalnego pakietu. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie OC i AC, a Assistance ma być opcją krótkoterminową, musimy się niestety liczyć z dość sporym wydatkiem. Jednak zdrowie i życie nie mają przecież ceny. Święty spokój również. Jeżeli chcemy zaoszczędzić a jednocześnie móc cieszyć się bezstresowym użytkowaniem auta, już przy wykupie obowiązkowego OC zastanówmy się nad rozszerzeniem polisy o Assistance. Towarzystwa Ubezpieczeniowe często oferują pakiety w wersji Mini o ograniczonych możliwościach, ale warto się im przyjrzeć jeżeli zależy nam na niższej składce.

Najnowsze