Używane samochody – jak kupić pewniaka?

Polacy coraz częściej kupują używane samochody, a na rynek wkracza duży gracz - firma AAA Auto, który chce powalczyć o klientów. Pojechałyśmy do ich centrali do Czech, aby sprawdzić, jak działa jeden z największych pośredników sprzedaży aut po pierwszym lub drugim właścicielu.

W dotychczasowym modelu zakupu auta, przeciętna polska rodzina oszczędzała co miesiąc określoną kwotę, aż do momentu, gdy uzbierała sumę, która po sprzedaży starego auta powinna wystarczyć na zakup nowego. Wówczas zaczynał się proces sprzedaży starego auta i równoległe poszukiwania nowego. Wieczory i weekendy przeznaczone były na przyjmowanie potencjalnych klientów, nie zawsze gotowych na realny zakup oraz na wizyty w komisie lub u  handlarzy o wątpliwej reputacji. Tam najczęściej mimo telefonicznych obietnic, czekały auta zupełnie inne, niż te opisywane „perełki“. W końcu zdesperowani, po tygodniach poszukiwań, decydowali się na kompromis i finalizowali transakcję, na ogół z podejrzeniami o przepłacenie za nowy nabytek.

Średnia cena sprowadzonych do Polski samochodów używanych w 2015 roku jest wyższa, niż wynika to z oficjalnej statystyki, według której wynosi ona 11.900 PLN za auto. Przyczyną takiego stanu jest przede wszystkim zaniżanie oficjalnej ceny samochodów przez nierzetelnych sprzedawców, a także duża część aut jest uszkodzona i przeznaczona do naprawy.

Wraz z wejściem na polski rynek AAA Auto, w którym w każdym oddziale stoi na placu kilkaset samochodów wszelkich marek o zróżnicowanym wieku i przebiegu – wymiana auta staje się bardziej prosta. Doradcy w oparciu o rozmowę z nabywcą auta są w stanie zaproponować optymalne rozwiązanie dla każdej kieszeni i stylu życia. Często okazuje się, że zamiast oferować ceną finalną samochodu, dużo bardziej wymierne jest zrozumienie, ile chciałby miesięcznie przeznaczyć na swój samochód. W oparciu o tę wiedzę oraz wycenę samochodu pozostawianego w rozliczeniu okazuje się, że nowy nabywca, wybierając finansowanie zakupu auta w formie kredytu bankowego lub leasingu, może sobie pozwolić na o wiele lepsze auto niż zakładał, bez ryzyka nadmiernego obciążenia miesięcznego budżetu. Co więcej wszystkie kredyty oraz umowy leasingowe są nominowane w złotówkach, aby uchronić od przyszłych wahań kursu walut. Średnia wartość smochodu kupionego w AAA Auto w 2015 roku przez klientów z całej Polski, wyniosła 25 800 złotych. Najczęściej kupowanymi samochodami przez Polaków były: Opel Astra, Ford Focus, Skoda Fabia, Volkswagen Passat, Ford Mondeo, Skoda Octavia. Większość aut kupowana jest za gotówkę.

W ten sposób samochody używane kupuje się od lat w Stanach Zjednoczonych, czy w krajach Europy Zachodniej. Powoli ten sposób myślenia staje się coraz powszechniejszy w Polsce. Wymiana auta starego na nowe staje się prostą czynnością zajmującą jeden dzień, a klient może swój czas poświęcić na czerpanie przyjemności z nowego pojazdu zamiast na jego poszukiwania.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Nie da się kupić używanego pewniaka. Odkąd założyłem firmę, to korzystam z możliwości wynajmu. W Panek dostałem bardzo dobrą ofertę plus nowy samochód, a w umowie dodatkowo serwis itp. Nie zainwestowałbym już kasy w używany samochód, bo finalnie i tak nie wiesz co się trafi na dłuższą metę.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze