Kredyt samochodowy – co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

Kredyt samochodowy to kredyt celowy przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego. Co musisz wiedzieć, zanim po niego sięgniesz? Podpowiadamy.

Kredyt samochodowy jest jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania pojazdów. Jak wynika z raportu „Polaków portfel własny: w drodze” przygotowanego na zlecenie Santander Consumer Bank – bank od kredytów,  przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS znajduje on najwięcej zwolenników wśród zarabiających między 3000 a 4000 zł (21,7%). Chętnie sięgają także po niego osoby zarabiające od 2000 do 2999 zł (20,6%). Czym w praktyce jest kredyt samochodowy i dlaczego warto po niego sięgnąć?

Czym są kredyty samochodowe?

Kredyty samochodowe to kredyty celowe. W praktyce oznacza to, że pozyskane z niego środki możesz przeznaczyć na konkretny, znany bankowi cel. W tym przypadku – zakup pojazdu mechanicznego. Przedmiotem umowy kredytu samochodowego może być bowiem nie tylko auta (osobowe lub dostawcze), ale także inne pojazdy – motocykl, motorower, quad, a nawet… łódź motorowa. Okres spłaty kredytu samochodowego wynosi od kilku do kilkudziesięciu miesięcy, a sama spłata może przybierać różne formy. W zależności od konkretnej oferty mogą być to:

  • tradycyjne miesięczne raty równe lub malejące;
  • raty balonowe (płatne raz w roku)
  • tradycyjne miesięczne raty równe lub malejące z ostatnią ratą balonową.

Aby kredyt na auto przyniósł Ci realne korzyści i nie nadwyrężył budżetu, przed zawarciem umowy z bankiem musisz wiedzieć o kilku istotnych kwestiach.

Co warto wiedzieć przed zawarciem umowy z bankiem?

Zanim podpiszesz umowę z bankiem i sfinansujesz zakup pojazdu kredytem samochodowym, musisz wiedzieć o kilku istotnych kwestiach.

1. Niskie koszty
Koszty kredytów samochodowych są często zdecydowanie niższe niż koszty kredytów gotówkowych. Sięgnięcie po kredyt celowy będzie więc najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na niskiej miesięcznej racie, bez wydłużania okresu spłaty.

2. Konieczność ustanowienia zabezpieczeń
Możliwość obniżenia kosztów kredytu samochodowego wynika przede wszystkim z dodatkowego zabezpieczenia banku. Podpisanie umowy kredytowej wymaga bowiem ustawienia zabezpieczeń (najczęściej jest to zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie i cesja z polisy ubezpieczeniowej). Dzięki nim ryzyko banku spada, a koszty finansowania mogą być niższe.

3. Konieczność wykupienia pełnego ubezpieczenia auta
Wiele banków wymaga od kredytobiorców wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych auta. Choć taki wymóg można potraktować jako wadę i źródło dodatkowych kosztów, w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń (kradzież czy kolizja) kompleksowe wsparcie okaże się na wagę złota. AC ochroni Twoją kieszeń przed dodatkowymi wydatkami wynikającymi z kradzieży, szkody całkowitej lub kolizji z Twojej winy, a assistance zapewni pomoc ubezpieczyciela w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze.

4. Możliwość zawarcia umowy bez odwiedzania oddziału
Jeśli chcesz ochronić zdrowie swoje i swoich bliskich, upewnij się, że będziesz mógł zrealizować cały proces kredytowy (nie tylko wysłać wniosek) przez internet lub telefon, bez konieczności wizyty w oddziale banku.

5. Porównanie dostępnych na rynku ofert
Wybór przypadkowego kredytu gotówkowego może być źródłem dodatkowych kosztów oraz potężnej dawki frustracji i stresu. Zanim wybierzesz ten jedyny porównaj dostępne na rynku kredyty samochodowe i sprawdź:
– ile zapłacisz za pożyczone pieniądze. Tutaj z pomocą przyjdzie wskaźnik RRSO, który precyzyjnie zobrazuje całkowity koszt finansowania. Im niższym, tym lepiej;
– czy bank akceptuje niestandardowe źródła dochodów. Zwłaszcza jeśli wykonujesz obowiązki na podstawie umowy cywilnoprawnej, prowadzisz własny biznes lub zarabiasz za granicą;
– czy będziesz mógł samodzielnie wybrać dzień spłaty rat. Takie udogodnienie sprawi, że spłata kredytu będzie jeszcze wygodniejsza, a ryzyko opóźnień – mniejsze.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze