Karina Konys

Kontrolka Check Engine – czy zawsze oznacza drogie naprawy? Sposoby na usunięcie jej samodzielnie

Kontrolki na desce rozdzielczej mają różne kolory. Najgorszym widokiem dla kierowcy jest zauważenie na swojej desce kontrolki czerwonej lub żółtej. Check Engine jest właśnie koloru żółtego, ale czy zawsze należy się martwić o kosztowne naprawy?

Kontrolka Check Engine zazwyczaj ma kształt silnika, czasami jest to napis Check Engine, a czasem jest to kształt silnika połączony z napisem. Pojawienie się takiego oznaczenia to sygnał, że system wykrył problem powiązany z niewłaściwym składem spalin. Mówiąc prościej kontrolka wskazuje na awarię silnika, która wpływa na gorsze osiągi i wyższą emisję zanieczyszczeń.

Check Engine – co oznacza?

W sprawnym samochodzie kontrolka pojawia się przy uruchamianiu silnika, ale po chwili gaśnie. Jeżeli podczas pracy silnika kontrolka nadal się świeci to oznacza, że coś jest nie tak. W takiej sytuacji warto zaobserwować, kiedy dokładnie zaczyna ona świecić, ponieważ czasem pojawia się, gdy wyjedziemy z myjni, nalejemy gorszego paliwa lub przyblokują się filtry. Dlatego nie zawsze musi ona oznaczać, że dzieje się coś złego. Pomimo tego lepiej obserwować pracę silnika i spalanie. Jeżeli Check Engine nie zgaśnie, to lepiej udać się do mechanika, ponieważ mogło dojść do poważniejszej awarii, np. zaworu EGR, sondy Lambda, cewki zapłonowej, usterki turbosprężarki czy zużycia katalizatora.

Podczas zapalenia się kontrolki silnik może przejść w tryb awaryjny. Rozpoznamy to po drastycznym zmniejszeniu osiągów. Silnik nie będzie reagował tak jak wcześniej na wciśnięcie pedału gazu oraz nie przekroczy określonych obrotów. Czasami może zdarzyć się, że załączy się dodatkowo elektryczny wentylator chłodniczy, aby zapobiec przegrzewaniu się silnika.

Jeżeli kontrolka nie będzie gasnąć oraz zauważymy spadek osiągów udajmy się jak najszybciej do mechanika. Nie ma sensu ryzykować, że pojazd „sam się naprawi”, a zwlekanie z wizytą może doprowadzić do poważniejszych usterek.

Migająca kontrolka Check Engine

Powszechnie uznaje się, że kontrolki świecące się na czerwono oznaczają poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, a po ich zapaleniu należy jak najszybciej się zatrzymać. Natomiast żółte informują o poważniejszych problemach, ale nie oznacza to, że musimy się bezzwłocznie zatrzymać. W przypadku Check Engine może ona świecić stale oraz migać. Migająca kontrolka informuje nas o zbliżających się problemach. W takiej sytuacji również lepiej udać się do mechanika i sprawdzić jaki jest powód migającej kontrolki.

Dlaczego kontrolka Check Engine pojawia się w samochodach z instalacją LPG?

Pojawiająca się kontrolka w samochodach z instalacją LPG wskazuje na problem ze składem mieszanki paliwowej. Taka mieszanka może spowodować wypalenie gniazd zaworów, a później może doprowadzić do uszkodzenia katalizatora. Z tego powodu, jeśli kontrolka silnika pojawia się bardzo często, a przy tym samochód przechodzi w tryb awaryjny należy jak najszybciej udać się do serwisu zajmującego się regulowaniem instalacji gazowej.

Jak usunąć kontrolkę Check Engine samodzielnie?

Świecącą się na desce kontrolkę możemy usunąć na dwa sposoby. Pierwszy polega na odłączeniu akumulatora na czas ok. 30 minut. W ten sposób samochód się zresetuje i usunie błędy. Jeżeli kontrolka nie przestanie świecić to oznacza, że problem jest poważniejszy i lepiej już nic nie kombinować, tylko udać się do specjalisty.

Drugi sposób polega na wykorzystaniu programu do diagnostyki samochodowej. Taki program znajdziemy w sklepie Google’a oraz Apple’a, po czym wystarczy go pobrać na naszego smartphone’a. Do przeprowadzenia operacji będziemy potrzebować jeszcze kabel ze złączem do gniazda OBDII. Po podłączeniu smartphone’a będziemy w stanie wykryć błąd i go zlikwidować, ale podobnie jak w sytuacji powyżej – jeżeli problem będzie poważniejszy, to nasz amatorski program nie poradzi sobie. Wtedy również trzeba udać się do specjalisty, który ma profesjonalny sprzęt i bez problemu poradzi sobie z awarią.

Podsumowując: pojawiająca się kontrolka Check Engine nie zawsze oznacza poważną awarię. Po pojawieniu się kontrolki silnika nie musimy natychmiast się zatrzymać – tak jak w przypadku pojawienia się kontrolek czerwonych – tylko udać się jak najszybciej do mechanika. Jednak, jeżeli chcemy sami pozbyć się problemu możemy tego dokonać, ale czy warto? Specjalista za wykrycie błędu weźmie od nas ok. 50 złotych, ale będziemy dokładnie wiedzieć co jest przyczyną pojawienia się kontrolki Check Engine. Dzięki temu będziemy mogli szybciej dokonać ewentualnej naprawy. Natomiast, jeśli chcemy działać na własną rękę, to możemy doprowadzić do poważniejszych i droższych w naprawie uszkodzeń.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze