Ewa Kania

Kierowcy nadal zapominają o nowych zasadach kontroli drogowej. Konsekwencje mogą być poważne

Zatrzymanie przez policję to nic przyjemnego, ale między innymi dlatego zostały ustalone zasady, jakimi trzeba kierować się podczas kontroli drogowej. Jeśli kierowca wie, jak zachować się w takiej sytuacji jest spokojniejszy, podobnie jak policjant, widzący zdyscyplinowanego obywatela. Na niezdyscyplinowanych czeka nawet 30 tys. zł kary.

Mało się o tym mówi, ale praca policjantów bywa trudna i stresująca. Nigdy nie wiedzą na kogo trafią. Na pokornego kierowcę, który rozumie swój błąd i przyjmie mandat, czy może na furiata, który wyskoczy z samochodu i zacznie krzyczeć na funkcjonariuszy, że on niczego nie zrobił i mają zostawić go w spokoju. To od nas zależy, czy kontrola przebiegnie w spokojnej atmosferze, czy może wpakujemy się w jeszcze większe kłopoty. Dlatego tak ważna jest znajomość zasad kontroli drogowej.

Jak zachować się podczas policyjnej kontroli drogowej?

Zasady jak zachować się podczas zatrzymania przez policję powinny być doskonale znane każdemu kierowcy, ale warto je przypomnieć, szczególnie że niedawno nastąpiły zmiany w procedurze, mające wzmocnić uprawnienia funkcjonariuszy, pozwalające im łatwiej zapanować nad zatrzymanymi, którzy nie chcą współpracować.

Kierowca, któremu policjant wyda nakaz zatrzymania się powinien:

  • zatrzymać się w miejscu wskazanym przez policjanta lub pierwszym bezpiecznym
  • uchylić szybę
  • przygotować swoje dokumenty oraz dokumenty pojazdu
  • położyć ręce na kierownicy
  • oczekiwać na polecenia funkcjonariusza

Ważne jest, aby nie robić niczego więcej. Szczególnie złym pomysłem jest wysiadanie z pojazdu. Zarówno kierujący jak i pasażerowie, mogą zrobić to wyłącznie na polecenie funkcjonariusza.

Kontrolowany ma obowiązek wykonywać wszystkie polecenia policjanta, takie jak poddanie się badaniu alkomatem, okazanie obowiązkowego wyposażenia pojazdu (trójkąt, gaśnica), itd.

Nie możesz ruszyć zimą z parkingu? Wciśnij ten przycisk i po problemie

Co grozi za niewykonanie polecenia policjanta?

Należy również podkreślić, że podczas kontroli nie możemy odmówić wykonywania żadnych poleceń. Jeśli uważamy, że są one niepotrzebne, niewłaściwe lub nieuzasadnione, możemy później złożyć skargę na policjanta.

Dyskutowanie z funkcjonariuszem, podważanie jego autorytetu i zakresu kompetencji, nigdy nie sprawi, że zmieni on zdanie. Możemy najwyżej sprawić, że straci cierpliwość, a tego byśmy nie chcieli.

Jeśli policjant uzna, że utrudniamy mu przeprowadzenie kontroli lub nasze zachowanie nosi znamiona stwarzania wobec niego zagrożenia, może użyć przymusu bezpośredniego. A to oznacza kajdanki, odwiezienie na komendę i postawienie zarzutów, z których będziemy musieli tłumaczyć się w sądzie. Sąd natomiast może wymierzyć nam karę nawet 30 tys. zł.

Gdzie policja może ustawiać radiowozy?

Jedną z częstych kontrowersji, na jakie zwracali uwagę kierowcy, było ustawianie policyjnych radiowozów. Nie zawsze na widoku, sprawiając, że nie sposób było domyślić, się, że funkcjonariusze  prowadzą działania w tym miejscu. Kierujący niejednokrotnie zwracali wtedy uwagę, że policjanci sami łamią przepisy, więc dlaczego wymagają przestrzegania ich od innych. Co nigdy nie było dobrą linią obrony.

Podobne spekulacje ucięła niedawna nowelizacja, zgodnie z którą radiowóz można ustawiać w dowolnym miejscu, jeśli tylko nie stwarza zagrożenia w ruchu drogowym. Daje to policjantom większą swobodę podczas przeprowadzania kontroli i ucina spekulacje, że oni sami zachowują się niewłaściwie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze