Agnieszka Serafinowicz

Jak sprawdzić punkty karne 2023 – wystarczy smartfon i jedna aplikacja

Jak sprawdzić punkty karne? Prezentujemy chyba najprostszy ze sposobów, wymagający jedynie smartfona. Sprawdzenie trwa niespełna 10 sekund.

Spis treści

Jak sprawdzić punkty karne? Na stronach rządowych znajdziemy wiele informacji na temat tego, w jaki sposób kierowcy mogą sprawdzić punkty karne. Jednak z nieznanych nam powodów pominięto tam najprostszy naszym zdaniem sposób: skorzystanie z aplikacji mobilnej. Wówczas będziemy mogli sprawdzić punkty karne w dowolnym miejscu i czasie, pod warunkiem, że nasz smartfon ma połączenie z internetem – oczywiście również poprzez sieć komórkową. Wyjaśniamy krok po kroku co należy zrobić.

Jak sprawdzić punkty karne 2023 – najpierw załóż profil zaufany

Ten etap trzeba wykonać tylko raz. Również do realizacji tego etapu nie potrzebujesz komputera, wystarczy smartfon, choć są również metody na założenie profilu zaufanego przez komputer. Generalnie jest pięć sposobów na założenie własnego profilu zaufanego:

 • Skorzystanie z instytucji zaufanej, która poświadczy naszą tożsamość w trakcie zakładania profilu zaufanego (wymaga to posiadania konta internetowego w następujących bankach i usługach: PKO Bank, Inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank, bank spółdzielczy (możesz sprawdzić, czy twój bank potwierdza PZ), BNP Paribas, BOŚ Bank, Bank Credit Agricole, Getin Bank lub konto zaufane Envelo.
 • Jeżeli masz swój kwalifikowany podpis elektroniczny, możesz go wykorzystać do założenia profilu zaufanego.
 • Możesz złożyć wniosek online i potwierdzić swoją tożsamość podczas wideorozmowy z urzędnikiem
 • Możesz złożyć wniosek online i udać się osobiście do jednego z punktów potwierdzających tożsamość wnioskodawców o profil zaufany.
 • Wykorzystanie do założenia profilu nowego typu dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowód) i czytnika NFC; ponieważ moduł NFC jest obecny w wielu nowych smartfonach, jeżeli masz e-dowód (są one wydawane od 2019 roku) i smartfon z NFC, nie potrzebujesz osobnego, specjalnego czytnika NFC, takiego jakim np. dysponują urzędnicy w okienkach wydających dowody osobiste;

Jak sprawdzić punkty karne 2023 – profil zaufany za pomocą e-dowodu i smartfonu

Ponieważ na wstępie założyliśmy użycie przede wszystkim smartfonu, przedstawimy metodę założenia profilu zaufanego za pomocą e-dowodu (zakładamy, że go masz) i smartfonu z modułem komunikacji NFC. Wykonaj następujące kroki:

 • Uruchom przeglądarkę i wejdź na witrynę Profilu Zaufanego, rozwiń menu i wybierz polecenie Zarejestruj się.
 • Na kolejnej stronie zobaczysz wspomniane wcześniej sposoby założenia Profilu Zaufanego, wybierz e-dowód.
 • Uzupełnij pola danymi logowania (nazwa użytkownika, hasło) i danymi osobowymi, gdy to zrobisz na dole formularza puknij w przycisk Zarejestruj się.
 • Wybierz smartfon jako narzędzie do logowania się e-dowodem
 • Teraz przełącz się w telefonie na aplikację Google Play, pobierz i zainstaluj aplikację eDo App ze sklepu Google Play lub (gdy masz iPhone’a) z Apple App Store i uruchom ją.
 • Zeskanuj kod QR (to raczej trudne, gdy już działasz na smartfonie), lub przepisz numer pod kodem QR (i to właśnie należy zrobić).
 • Jeżeli dane są poprawne, wskaż Potwierdzam
 • Podaj numer CAN z dowodu osobistego (znajdziesz go po prawej stronie awersu dokumentu, pod mniejszym zdjęciem).
 • Przyłóż e-dowód do telefonu, by zadziałał interfejs zbliżeniowy NFC (najczęściej do „plecków” smartfonu), w aplikacji zobaczyć informację o odczycie danych.
 • Wpisz teraz 4-cyfrowy kod PIN1 (zapamiętaj go!)
 • Odczytane dane są już w nowo utworzonym Profilu Zaufanym, sprawdź czy wszystko się zgadza, zaznacz niezbędne zgody, ewentualnie uzupełnij dane i wskaż Zarejestruj się.
 • Po chwili na swój telefon otrzymasz kod SMS, który potwierdź. Już masz Profil Zaufany.

Jak sprawdzić punkty karne 2023 – aplikacja mObywatel

Do sprawdzenia punktów karnych wykorzystamy aplikację mObywatel. Do jej działania potrzebny jest Profil Zaufany, ale ten już masz.

 • Uruchom sklep Google Play (lub Apple AppStore, gdy korzystasz z iPhone’a) i pobierz aplikację mObywatel.
 • Po jej uruchomieniu zapoznaj się z regulaminem, następnie na głównym ekranie aplikacji wskaż Dodaj nowy dokument.
 • Z listy dokumentów wybierz mObywatel i zaloguj się do swojego Profilu Zaufanego i uaktywnij aplikację mObywatel.

Poniższe wideo ułatwią instalację:

Jak sprawdzić punkty karne 2023 w aktywnej aplikacji mObywatel

Wreszcie dotarliśmy do sedna. Masz już Profil Zaufany i zainstalowaną aplikację mObywatel, uruchom ją, zaloguj się, a następnie wybierz Dodaj dokument i wskaż Punkty karne.

Gdy moduł Punkty karne zostanie dodany do aplikacji możesz z niego już korzystasz. Wystarczy, że po prostu wybierzesz go na ekranie aplikacji, która w tym momencie połączy się z bazą CEPiK 2.0 i udostępni informacje na temat aktywnych punktów karnych, a także tymczasowych punktów karnych.

Chcąc w przyszłości ponownie sprawdzić punkty karne, nie musisz już wykonywać żadnych wcześniejszych kroków, tylko po prostu powtarzasz działania z poprzedniego akapitu: uruchamiasz mObywatel, logujesz się i wybierasz Punkty karne. To wszystko.

Jak sprawdzić punkty karne 2023 – nie mam smartfona/aplikacji/profilu zaufanego i nie chcę mieć

Każdy kierowca może osobiście sprawdzić swoje punkty karne na dowolnym posterunku policji. Musi się jednak udać na komisariat osobiście z dokumentem potwierdzającym tożsamość (dowód osobisty, paszport, itp.). Oficer dyżurny ma obowiązek podania obywatelowi jego punktacji, na jego wyraźne życzenie i jest to bezpłatne. Uwaga! Jeżeli jednak będziemy chcieli na posterunku otrzymać zaświadczenie o liczbie punktów karnych na naszym koncie (np. w celu przedłożenia takiego dokumentu pracodawcy, gdy staramy się o pracę w transporcie) trzeba będzie uiścić opłatę

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze