Ewa Kania

Kierowca wpadł przez kod 01.01 w prawie jazdy. Teraz może trafi do więzienia

Na temat kodów w prawie jazdy i nieprzestrzeganiu ich wymogów już kiedyś pisaliśmy. Wiele osób potraktowało pewnie te informacje jako pewną ciekawostkę, z której nic nie wynika w realnych sytuacjach. Tymczasem jak najbardziej wynika, a niedawno interwencja policji jest na to doskonałym dowodem.

Spis treści

Policja zatrzymała kierowcę za kod w prawie jazdy

O nietypowej interwencji poinformowała policja ze Szczytna. Funkcjonariusze drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę Volkswagena – nie podali powodu, ale musiał on być mniej istotny od tego, co policjanci wykryli.

Sprawdzając prawo jazdy kierującego zauważyli, że ma on tam wpisany kod 01.01. Oznacza to wymóg prowadzenia pojazdu w okularach korekcyjnych. Tych 24-latek jednak nie miał. W konsekwencji stanie on teraz przed sądem.

Co grozi za niestosowane się do kodów w prawie jazdy?

Niewiele osób o tym wie, ale kod w prawie jazdy, znajdujące się w punkcie 12., to warunki, jakie spełnić musi kierowca. Jeśli tego nie zrobi, jego uprawnienia przestają obowiązywać. Traktowany jest więc jak osoba, nie posiadająca uprawnień. A za to grożą poważne kary:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Teoretycznie grzywna może wynieść nawet 30 tys. zł (maksymalnie ile może nałożyć sąd), a kara więzienia jest opcjonalna i zależna od decyzji sędziego. Ponadto zawsze orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów – na czas od 6 miesięcy do 3 lat.

Najdroższe mandaty w Polsce. Możesz zapłacić nawet 30 tys. zł!

Co oznaczają kody w prawie jazdy?

Zgodnie z przepisami dotyczącymi uprawnień dla kierujących:

W polach kolumny oznaczonej liczbą 12 umieszcza się liczbowe oznaczenia kodów i subkodów, które określają następujące ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub informacje dodatkowe.

Znajdziemy tam bardzo długą listę najróżniejszych pozycji, między innymi dotyczącymi wymaganych modyfikacji pojazdu, wynikających na przykład ze stwierdzonego inwalidztwa. Najczęściej spotykane są te związane z wadą wzroku:

  • 01.01 – okulary,
  • 01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),
  • 01.05 – przepaska na oko,
  • 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe,
  • 01.07 – indywidualna korekta lub ochrona wzroku

Czy można zmienić kod w prawie jazdy?

Kierowca jest zobowiązany do bezwzględnego przestrzegania wytycznych zapisanych w kodach, lecz na szczęście, nie są one wpisane tam na stałe. Jeśli nastąpiła zmiana w naszym stanie zdrowia, albo naszych preferencji, powinniśmy udać się do lekarza mającego stosowne uprawnienia.

Najlepiej poprosić o przyznanie kodu 01.06, czyli pozwalającego na prowadzenie zarówno w okularach korekcyjnych, jak i w soczewkach kontaktowych. W ten sposób będziemy mieli pełną swobodę, bez narażania się na ewentualny mandat.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze