Kobiety w motocyklowej służbie wojennej – Women’s Royal Navy Service

W niespokojnych wojennych czasach, komunikacja gra kluczową rolę, jednak z racji niesprzyjających warunków rzadko kiedy jest bezpieczna i szybka. Oto opowieść o kobietach, które służyły swojemu krajowi na motocyklach.

W wojennych czasach szuka się możliwości przekazywania informacji tak, aby pojawiały się u celu szybko i sprawnie. Dlatego wiele razy wykorzystywano do doręczenia wiadomości motocykle, a prowadziły je także kobiety. Zachowały się zdjęcia przedstawiające kobiety i ich maszyny w służbie, w imię obowiązku i walki o wolność.

Także w Polsce dziewczęta walczyły o wolność – o kobietach w moto-służbie „Parasola” czytaj tu.

W Wielkiej Brytanii w 1917 roku, podczas pierwszej wojny światowej, przy Royal Navy (czyli Królewskiej Marynarce Wojennej) została uformowana pomocnicza organizacja kobieca, Women’s Royal Navy Service (WRNS), zwana popularnie Wrens, czyli strzyżyki, a w spolszczeniu – Wrenki. W roku 1919 została rozwiązana a dwadzieścia lat później, w 1939 roku, reaktywowana. Wrenkami były m.in. poetka Ruth Bidgood i pisarka Rosamunde Pilcher.

Motocyklistka służącą w WRNS

Reaktywacja miała miejsce na samym początku drugiej wojny światowej, kiedy Royal Navy musiała znacznie rozszerzyć swoją działalność, wprowadzając do służby m.in. motocykle służące przewożeniu wiadomości. Slogan na plakacie zachęcającym do wstąpienia w szeregi Wrenek głosił: dołącz do Wrenek – pozwól mężczyznom iść do marynarki (wolny przekład).

Motocyklistka służącą w WRNS

Pod koniec 1939 roku Wrenek liczyło 3000 członkiń, a pod koniec wojny organizacja liczyła 75 000 kobiet. Wrenki pełniły bardzo różne obowiązki – od gotowania i pomagania innym po zadania polegające na obronie przeciwlotniczej.

Początkowo do służby związanej z dostarczaniem przesyłek i informacji wybierano tylko te kobiety, które miały już doświadczenie w prowadzeniu motocykli. W związku z tym wiele zmotoryzowanych Wrenek było znanymi w swoich okręgach zawodniczkami motocyklowymi.

Kobiety służące w WRNS

 

Z racji swojej odpowiedzialnej, ale i wymagającej służby, Wrenki zyskały uznanie nie tylko w swoim kraju, ale również poza nim. Podczas inwazji na Niderlandy, Wrenki zgrupowane w Londynie, zdecydowały o pracy po osiem godzin, tak by wiadomości mogły być dostarczanie nieprzerwanie. Pracowały zmianowo przez 24 godziny na dobę. Ich służba w czasie Bitwy o Anglię była bardzo trudna, ale i pełna odwagi, bo poruszanie się po Londynie w czasie niemieckich bombardowań było zadaniem  niebezpiecznym a bomby zrzucane na miasto siały ogromne spustoszenie. W ciągu całej drugiej wojny światowej zginęło ponad 100 kobiet służących w oddziałach Wrenek.

Wrenki działały aktywnie do roku 1993, wtedy organizacja została wchłonięta przez Royal Navy.

Motocyklistka służącą w WRNS

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Np Julie Halam drugi oficer

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze