Kobiety po Rajdzie Dakar 2011

Spośród trzynastu kobiet startujących w tegorocznej edycji popularnego rajdu terenowego Dakar, tylko kilka nie dojechało do mety. Najszybszą zawodniczką wśród motocyklistów okazała się Laia Sanz, która jadąc na motocyklu Honda CRF 450 X w teamie Arcarons Rally Sport Tour zajęła 39. miejsce.

Laia Sanz może być dumna ze swego debiutu na Dakarze – okazała się najszybszą kobietą na motocyklu.

Młoda Hiszpanka na Dakarze, wielokrotna Mistrzyni Świata w Trialu, Laia Sanz, jak się okazuje, nie musiała obawiać się Annie Seel. Najgroźniejsza konkurentka zajęła dopiero czwarte miejsce w klasyfikacji kobiet na motocyklach, a 83. miejsce  w ogóle. O wiele większa rywalizacja była z Mijam Pol i Silvią Giannetti, które uplasowały się na kobiecym podium razem z nią. Dystans do Laii jednak był spory – Mijam zajęła 66. miejsce a Silvia 79. Pozostałym dwóm motocyklistkom nie udało się ukończyć Dakaru. Christina Meier musiała wycofać się z rajdu w 9. etapie, a Jenifer Morgan odpadła już w 3. etapie.

Dwutygodniową podróż po terenach Argentyny i Chile ukończyła również 42-letnia włoska dziennikarka, Camelia Liparoti, której udało się poprawić wynik w stosunku do tego z ubiegłego roku. Wtedy na metę dojechała 13-ta, a w tegorocznej edycji rajdu, jadąc mocniejszym quadem Yamahą YFM 700 R w limitowanej wersji Black Blonde Storm była już 10-ta.

W tegorocznym rajdzie Dakar Isabelle Patissier osiągnęła swój życiowy rekord – 16. miejsce.

Spośród kobiet jadących za kierownicą samochodów wszystkie dojechały na metę. Francuzka, Izabelle Patissier uplasowała się na 16. miejscu i jest to jej najlepszy wynik w Dakarze. Pomimo awarii auta na 5. odcinku i spadku na 41 miejsce w klasie, ostatecznie udało się pobić swój życiowy rekord. Jednocześnie zawodniczka zajęła trzecie miejsce w klasie aut z napędem na jedną oś (Buggy – Sadev Nissan). 40. pozycję zajęła natomiast 60-letnia Amerykanka, Sue Mead. Mimo niezbyt dobrego startu (kobieta plasowała się początkowo na 71 miejscu) udało się jej wiele nadrobić, ostatecznie wylądowała na 40. miejscu.

Panie uczestniczące w Dakarze w rolach pilotek miały niestety mniej szczęścia – Katrien Boussier jadąca z holenderskim kierowcą, Peterem Merceij w

groźnej przeróbce Range Rovera Rallyrai 1 Desert Warrior odpadła po 6 etapie. Po 4 odcinku odpadła też załoga Frederic i Christine Favre jadąca Toyotą HZJ 105.

Jedyna odważna kobieta, Andrea Mayer, która po 6 latach przerwy w Dakarze wystartowała ciężarowym MAN’em również nie została sklasyfikowana.

Hiszpańska ekipa Jordi Juvanteny / Jose Luis Criado z jedyną kobietą – mechanikiem – Finą Roman w MAN’ie TGA 26.480 zajęła natomiast 16. miejsce w rajdzie.

Doskonałe wyniki pań w Dakarze, zwłaszcza Laii Sanz i Isabelle Patissier udowadniają, że noszenie spódnicy zupełnie nie przeszkadza w realizacji pasji motoryzacyjnych…

Więcej o zawodniczkach startujących w Rajdzie Dakar 2011 przeczytasz tutaj.