Kobiety zawodniczki w Rajdzie Dakar 2011

Po raz 32. na starcie największego i najtrudniejszego rajdu terenowego świata stanęło kilkuset zawodników z całego globu. Po raz trzeci wyruszył on z Buenos Aires w dwutygodniową "podróż" po terenach Argentyny i Chile. Nie mogło tam również zabraknąć kobiet. W tym roku jest ich 13.

1 stycznia na starcie w stolicy Argentyny zameldowało się sześć motocyklistek, jedna zawodniczka kierująca quadem, dwie panie prowadzące samochody i dwie pilotki. Jedna odważna kobieta pojedzie ciężarowym MAN’em, a druga jedzie w załodze w tej samej klasie, jako mechanik.

Ile pań brało udział w Rajdzie Dakar 2010? Kliknij tu.

 

Annie Seel kocha zarówno jazdę po asfalcie…
fot. Celestyna Kubus
… jednak zdecydowanie woli szuter.
fot. Celestyna Kubus

Motocykle
Wśród motocyklistek nie zabraknie najbardziej doświadczonej spośród całej stawki, Szwedki Annie Seel. W zeszłym roku ukończyła ona rajd najwyżej ze wszystkich startujących zawodniczek (45 miejsce w klasie motocykli). Dla popularnej „Dakar Rally Princess” to już piąty start w tym niezwykle trudnym rajdzie, w dodatku stawiła się na nim niebawem po kontuzji kolana. Motocyklistka jedzie na KTM EXC 525 z numerem 56 i obecnie plasuje się w swojej klasie powyżej miejsca 40.

Annie Seel z Krzysztofem Jarmużem.
fot. Celestyna Kubus

 

 

Annie Seel przed Rajdem Dakar 2011.
fot. dakar.com

Kolejną najbardziej doświadczoną zawodniczką Dakaru 2011 jest Holenderka, Mirjam Pol (Gesina Maria Pol).  Startuje na Hondzie CRF 450 X Dakar z numerem 58 i z całą pewnością będzie chciała zatrzeć niemiłe wspomnienia z poprzedniego rajdu; wówczas nie ukończyła go ulegając poważnemu wypadkowi. Dwa lata temu zajęła wysokie miejsce – 53. w klasie motocyklach – to do tej pory rekordowo wysokie dla niej miejsce. Tym razem zrobi wszystko, aby stanąć na mecie „pustynnego klasyku”. Obecnie lokuje się w okolicach 100 miejsca w klasie.

irjam Pol podczas rajdów terenowych.
fot. Celestyna Kubus

 

 

Mirjam trenuje przez cały sezon przed Dakarem.
fot. Celestyna Kubus

Na starcie po raz trzeci stanęła pochodząca z Hamburga Niemka, 38-letnia Christina Meier. Podczas swojego debiutu była zmuszona wycofać się z rajdu po pierwszych dwóch etapach. W kolejnym występie (2010 r.) zasłynęła pewnym incydentem: gdy jej Yamaha uległa uszkodzeniu i nie chciała odpalić, a zawodniczka nie mogła kontynuować jazdy, wskoczyła na konia i pogalopowała na nim po pomoc do biwaku serwisowego. Gdy wróciła do motocykla okazało się, że odpalił za pierwszym razem. Ostatecznie dojechała do mety w Buenos Aires, co było jej marzeniem. W tym roku startuje motocyklem 450 Sherco z numerem 100 i choć plasuje się w tej chwili na coraz lepszej pozycji (ze 140 miejsca po 1 etapie wskoczyła na 97 po 5. etapie), jej celem – co zapowiadała od początku rajdu – jest dojechanie do mety każdego odcinka bez uszkodzenia siebie i motocykla. Mimo takiego nastawienia, w duchu marzy o podium w klasyfikacji kobiet.

irjam Pol przed Rajdem Dakar 2011.
fot. dakar.com

 

 

Mirjam Pol podczas treningu.
fot. Celestyna Kubus

Również po raz trzeci w Rajdzie Dakar startuje także 38-letnia Włoszka, Silvia Giannetti, jadąca z numerem 71 na KTM EXC 525. Rok temu zyskała swoją najlepszą lokatę w stawce motocyklowej – 67 i choć zapowiadała przed rajdem ambicje na poprawienie wyniku, dziś już wiadomo, że „wyląduje” na pewno poniżej 100. miejsca.

Christina Meier
fot. motorradonline.de

 

 

Christina Meier
fot. dakar.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z numerem 173 debiutuje w rajdzie Jenifer Morgan, 41-letnia Brytyjka pochodząca z Walli, która jedzie na Yamaha WR450 F. Swoją przygodę z motocyklami zaczęła w wieku 13 lat. Pierwszy raz usłyszała o zawodach w Dakarze, kiedy w mediach podano, że syn Magaret Thatcher zgubił się podczas rajdu. Od tej pory marzyła by wziąć udział w tych drakońskich zawodach, choć zajęło jej to dużo czasu, aby móc stanąć na starcie.

 

Silvia Giannetti
fot. dakar.com

 

 

Jenifer Morgan
fot. dakar.com

 

Jednak największe emocje wzbudza debiutantka (choć swój udział zapowiadała już w poprzednim roku), wielokrotna Mistrzyni Świata w Trialu, Laia Sanz, znana też jako Eulalia Sanz Pla-Gilibert, której najbardziej obawia się Annie Seel. W swojej dyscyplinie nie ma sobie równych od wielu lat, rywalizując głównie z mężczyznami. Jak radzi sobie podczas morderczego rajdu? Obecnie na 186 zawodników na motocyklach jest w okolicach 50. miejsca. Gdzie znajdzie się ostatecznie? Przekonamy się już 16 stycznia 2011. Laia startuje z numerem 44 na motocyklu Honda CRF 450 X w teamie Arcarons Rally Sport Tour.

Laia Sanz
fot. info prasowe

 

 

Laia Sanz
fot. dakar.com

 

 

 

 

 

Camelia Liparoti
fot. info prasowe

Quady
Podobnie jak w latach ubiegłych, jedyną kobietą w kategorii quadów w Rajdzie Dakar jest włoska dziennikarka, 42-letnia Camelia Liparoti, która startuje po raz trzeci. Tym razem jedzie na mocniejszym i większym Yamaha YFM 700 R w limitowanej wersji Black Blonde Storm (200 KM mocy, ogromny moment obrotowy) z numerem 259. Niech jednak wiek, niski wzrost, filigranowa budowa ciała tej zawodniczki nikogo nie zwiodą – Camelia po zdobyciu dwóch tytułów w Pucharze Świata Cross Country w 2009 i w 2010 roku oraz ukończeniu poprzedniego Dakaru, tegoroczny start traktuje jak ambitne wyzwanie. Chce zakończyć rajd w top 10 swojej kategorii i ponownie udowodnić, że może walczyć na równi z mężczyznami. Po 6 etapie jest 16 (jej najlepszy wynik w Rajdzie Dakar to 13 pozycja w 2010 roku).

amelia Liparoti
fot. dakar.com

 

 

Camelia Liparoti
fot. dakar.com

 

 


Samochody
Za kierownicą Buggy – Sadev Nissan z numerem 333 zasiadła najbardziej doświadczona zawodniczka w stawce, Francuzka Isabelle Patissier – jednocześnie dwukrotna mistrzyni świata we wspinaczce skałkowej. To już jej 11 start w dakarowych zmaganiach; przedostatnie zawody ukończyła na najwyższym w karierze 17. miejscu. Isabelle pilotuje Thierry Zotti Delli. Przez pierwsze etapy załoga zajmowała wysokie lokaty, w okolicach 22 miejsca. Niestety na 5 odcinku doszło do niewielkiej awarii auta i ekipa spadła o blisko 20 pozycji w klasie (41).

Isabelle Patissier
fot. dakar.com

 

 

Christine Favre
fot. dakar.com

Na prawym fotelu Toyoty HZJ 105 z numerem 343 zasiada 49-letnia Christine Favre, Francuzka pilotująca męża – Frederica Favre. To ich trzeci wspólny start; z roku na rok polepszają swoją pozycję na mecie; rok temu zajeli 24 lokatę w klasie samochodów. Niestety obecnie nie wiedzie im się najlepiej i pozycjonują się w okolicach 100 miejsca.

Za kierownicą pick-up’a Ford Raptor SVT z numerem 374 zasiada Sue Mead, 60-letnia, filigranowa Amerykanka. W 2000 roku zadebiutowała w Rajdzie Dakar jako pilotka Darrena Skiltona, tym razem to on jej dyktuje z prawego fotela. Sue to pasjonatka offroadu, uwielbiająca wielkie maszyny na bezdrożach pustyni. Sue uhoronowano tytułem zasłużonej dla terenowych sportów motorowych w 2007 roku (Off-Road Motorsports Hall of Fame). Amerykańska załoga obecnie plasuje się na 71 miejscu.

Sue Mead
fot. dakar.com

 

 

Katrien Boussier
fot. dakar.com

W groźnej przeróbce Range Rovera – Rallyrai 1 Desert Warrior – z numerem 387, dyktuje Holenderskiemu kierowcy, Peterowi Merceij, 46-letnia Belgijka Katrien Boussier. To już drugi start pilotki w Dakarze. Po 6 etapie załoga z Niderlandów plasuje się na 63 miejscu.

Ciężarówki
Niestety w tym roku nie zobaczymy sympatycznej Elisabety dos Santo Jacinto (o tej zawodniczce pisałyśmy już tutaj), która jako jedyna kobieta w historii ukończyła ten ciężki rajd jadąc w klasie ciężarówek za kierownicą. Dwa lata temu pechowo zakończyła swój start – jej MAN spłonął w wyniku wypadku.

W hiszpańskiej ekipie zobaczymy Finę Roman (45 lat) w MAN’ie TGA 26.480 z numerem 517, która jedzie – UWAGA – w charakterze mechanika! Wspiera tym samym kierowcę, Jordi Juvanteny oraz jego pilota Jose Luis Criado. Fina w klasie ciężarówek startuje już po raz piąty i za każdym razem ląduje razem z załogą na wysokich miejscach (w zeszłym roku na 9.). W tegorocznym rajdzie po 6 etapie Hiszpanie są 14.

Andrea Mayer
fot. dakar.com

 

 

Fina Roman
fot. dakar.com

 

 

 

 

W Rajdowym MAN’ie TGA 13 z numerem 563 za kierownicą zasiądzie z kolei symatyczna Niemka – Andrea Mayer (42 lata). Jej pierwsze doświadczenia z Dakarem to asystowanie i zajmowanie się częściami do BMW X3 w załodze jej chłopaka – Stephane Peterhansela! Zawodniczka startowała wcześniej na motocyklach (najlepsza kobieta w latach 1999-2002; w tym ostatnim roku zajęła 23 miejsce w klasie). Potem przesiadła się do samochodów (2003-2005), a w tegorocznym rajdzie postanowiła wystartować ciężarówką, choć przyznaje, że nie ma doświadczenia w jej prowadzeniu. Towarzyszą jej: Thomas Baumann – pilot oraz Philipp Beier, mechanik. Niemiecka ekipa Monster X-Raid zajmuje obecnie 54 miejsce.


Trzymamy kciuki za kobiety!

Rozkład jazdy Rally Dakar 2011 – Argentina – Chile

 

DATE

START

FINISH

01/01

Buenos Aires

Victoria

02/01

Victoria

Córdoba

03/01

Córdoba

San Miguel de Tucumán

04/01

San Miguel de Tucumán

San Salvador de Jujuy

05/01

San Salvador de Jujuy

Calama

06/01

Calama

Iquique

07/01

Iquique

Arica

08/01

Rest day

09/01

Arica

Antofagasta

10/01

Antofagasta

Copiapo

11/01

Copiapo

Copiapo

12/01

Copiapo

Chilecito

13/01

Chilecito

San Juan

14/01

San Juan

Córdoba

15/01

Córdoba

Buenos Aires

16/01

FINISH

 

Najnowsze

Wieści od Beaty Sadowskiej w wolnym dniu Rajdu Dakar

- Dziś jedyny wolny dzień dla zawodników Rajdu Dakar, dzień odpoczynku. Większość przespała pierwszą noc w hotelu od rozpoczęcia zmagań z najtrudniejszą trasą świata - donosi Motocainie Beata Sadowska, korespondentka TVP z Rajdu Dakar.

fot. sport.tvp.pl

– Dla mechaników taki dzień oznacza pracę od rana do nocy, dlatego już od świtu w obozowisku warczą motory i stukają narzędzia. Biwak odwiedził dziś nawet prezydent Chile – pisze dla Motocainy Beata Sadowska.

– Marek Dąbrowski i Jacek Czachor są uśmiechnięci, choć na pewno odcinki specjalne dały im się już we znaki. Jutro ten najdłuższy: z Arici (tuż przy peruwiańskiej granicy) do Antofagasty: 631 kilometrów! Czy zdążyli zregenerować siły? Przy pomocy masażysty Łukasza na pewno tak!

Wiecie, że podczas rajdu w kabinie auta temperatura sięga 65 stopni C? I nie ma tam klimatyzacji! A jednak Krzysztof Hołowczyc uśmiecha się po każdym etapie rajdu. W kieszeni kombinezonu ma malutkie, dziecięce skarpetki swoich córek. Na szczęście!

Ściskam z zakurzonej Arici i do zobaczenia na www.dakar.tvp.pl w „Pytaniu na śniadanie” i zaraz po SportTelegramie w TVP2.

Beata

Jacek Czachor robi pompki – o formę trzeba dbać nawet w dniu wolnym od zmagań.
fot. Orlen Team

A oto co powiedzieli czołowi zawodnicy Orlen Team:

Nie będę robił kompletnie nic. Dzisiaj zjem zapewne pyszny stek i będę się delektował dniem przerwy – mówił Krzysztof Hołowczyc na mecie odcinka.  

– Będę odpoczywał, to jest konieczne, żeby zregenerować siły. Przejechaliśmy już sześć etapów i nasze ciała są naprawdę zmęczone – dodał Jacek Czachor. 

– Odpoczynek przyda się nie tylko naszemu, ciału ale i psychice, która pracuje na najwyższych obrotach podczas pokonywania trudnych tras. Ostatnie dwa dni mocno dały nam w kość. Musimy teraz podładować akumulatory, by od niedzieli stanąć do walki na kolejnych siedmiu etapach – mówił Marek Dąbrowski.

Najnowsze

Jak zmniejszyć ryzyko karamboli na drogach szybkiego ruchu

Ponad 140 pojazdów w czterech karambolach w ciągu ostatniego miesiąca. Wszystkie na najbezpieczniejszych drogach - ekspresowych i autostradach. Zawiodły czujność i nadmierne zaufanie do standardu drogi.

Uszkodzony samochód to mały efekt wypadku. Ważniejsze jest życie nasze i innych uczestników ruchu drogowego.
fot. Anna Grzesik

Do najgroźniejszych drogowych karamboli w ciągu ostatnich 31 dni doszło na Śląsku. Aż trzykrotnie na autostradzie A4 między Katowicami a Wrocławiem oraz na drodze ekspresowej S1 pomiędzy Bielskiem a Cieszynem.

– Paradoksalnie do największych wypadków z dużą liczbą pojazdów doszło na najbezpieczniejszych drogach w kraju. Kierowcy tracą czujność mając mylne wrażenie, że dobrej jakości droga zawsze gwarantuje większe bezpieczeństwo i możliwość szybszej jazdy. To półprawda – w trudnych warunkach właśnie ze względu na to „zbiorowe” przekonanie powinniśmy zachować szczególną ostrożność na autostradach i drogach ekspresowych – ostrzega mł. insp. Dariusz Nowak,  Rzecznik Prasowy Małopolskiej Komendy Policji.

Nawet najlepsza droga nie zastąpi odpowiednich zachowań kierowców, dlatego  Stalexport Autostrada Małopolska S.A. wraz z Śląską i Małopolską Policją oraz Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego (GITD) w grudniu ubiegłego roku zainicjowała akcję profilaktyczną „Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice-Kraków”.

Hasło akcji odwołuje się do rekordowo bezpiecznego na tym odcinku autostrady mijającego roku. Od początku 2010 r. na A4 Katowice-Kraków nie wydarzył się żaden śmiertelny wypadek. Na potrzeby akcji powstał m.in. katalog porad uwzględniający szczególne warunki jazdy samochodem panujące na autostradach, które można odnieść również do dróg ekspresowych.

Najważniejsze wskazówki ekspertów dotyczące najbardziej typowych zagrożeń na drogach szybkiego ruchu w zimie to:

Aby nauczyć się dostosowywać prędkość do warunków, jakie panują na drodze, warto raz na jakiś czas sprawdzić możliwości swoje i samochodu na jakimś pustym placu albo torze.
fot. Anna Grzesik

1. Porada „mantra” – dostosuj prędkość do warunków na drodze

Wskazówka powtarzana jak mantra przez policjantów nabiera szczególnej wagi na wysokiej jakości drogach – autostradach i drogach ekspresowych, gdzie dopuszczalna prędkość jest wyższa, a od niedawna dodatkowo podwyższona o kolejne 10km/h. Wyższe limity prędkości i dobra jakość drogi usypiają czujność kierowców. Jednak w zimie, przy trudnych warunkach drogowych jedźmy wolniej, w większej niż zwykle odległości od poprzedzającego nas pojazdu.

2.  Hamuj wcześniej niż zwykle

Pamiętaj, że w zależności od masy całkowitej pojazdu, podczas szybkiej jazdy droga hamowania wydłuża się nawet o kilkadziesiąt metrów. Zachowaj bezpieczną odległość od innych pojazdów oraz naciskaj pedał hamulca odpowiednio wcześnie. Porada nabiera szczególnej ważności w zimie, kiedy powierzchnia nawet najwyższej jakości drogi może być śliska.

3.  Nie przyzwyczajaj się do szybkości i braku przeszkód na autostradzie lub drodze ekspresowej

Styl jazdy po autostradzie, na której nie występują ostre zakręty, czy przejścia dla pieszych zdecydowanie różni się od jazdy po innych drogach. Zjeżdżając z autostrady pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność i dostosować się do nowych warunków oraz zasad ruchu drogowego.

Od grudnia 2010 roku katalog porad przygotowany przez policyjnych i drogowych ekspertów rozszerzany jest przez samych kierowców w ramach prowadzonego w czasie kampanii konkursu. Przeczytać lub nadsyłać porady można poprzez stronę konkursową www.bezpieczna.autostrada-a4.com.pl. Autorzy 10 najcenniejszych porad, wybranych przez przedstawicieli organizatora, Policji oraz GITD,  zostaną nagrodzeni.

Najnowsze

WOŚP – przewodnik po imprezach motoryzacyjnych w Polsce

Czy pomaganie to adrenalina? Oczywiście, jeżeli tylko weźmiecie udział w rajdowych inicjatywach wspierających XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Emocje gwarantowane! Gdzie się udać, żeby pomóc i się zabawić?

 

fot. WOŚP

Kilkanaście automobilklubów postanowiło zorganizować rajdy i pikniki z udziałem gwiazd sportów motorowych, aktorów i prezenterów, by pomóc akcji Jurka Owsiaka. Co nas czeka w poszczególnych miastach?

BIAŁYSTOK – Tu się pościgamy w Super Sprincie Monte-Krywlany

Automobilklub Podlaski zaprasza na „XII Rajd WOŚP – Super Sprint Monte-Krywlany”. Ta samochodowa impreza odbędzie się 8 stycznia 2011 na białostockim lotnisku Krywlany o godz. 12.30. A tradycyjnie, tuż po zmierzchu o godz. 16.00 uczestnicy powalczą o Trofeum Monte-Krywlany. Noc, zimowa aura, palące się pochodnie i „elektrownie” na maskach aut stworzą niepowtarzalny klimat!

Więcej na: www.ap.bialystok.pl

CHEŁM – Tu się pościgamy i możemy liczyć na wiele motoryzacyjnych atrakcji

W godz. 10:19 – 12:19 na deptaku odbędzie się część motoryzacyjno-mundurowa. Odbędzie się min. pokaz sprzętu policyjnego, ratowniczego, straży granicznej i wojskowego, pokazy działań paramilitarnych, wyjazd strażackim podnośnikiem na 25 metrów, szkolenia pierwszej pomocy, pokaz samochodów terenowych i quadów oraz wiele innych atrakcji. O godz. 11.19 odbędzie się bardzo widowiskowy pokaz akcji ratowniczej podczas pozorowanego wypadku drogowego, z której powstanie edukacyjny film.

Od godz. 11.19 na parkingu przy ul. Sybiraków spotkają się wszyscy, którzy chcą spróbować swych sił w prowadzeniu samochodu z talerzem Jackie Stewarta. Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych, a warunkiem udziału będzie posiadanie prawa jazdy oraz oczywiście wpłata do orkiestrowej puszki.

A o godz. 12.19 w tym samym miejscu spotkają się uczestnicy samochodowych jazd sprawnościowych, którzy będą rywalizować w kilku miejscach swoimi samochodami. Miłośników samochodów terenowych i quadów zapraszamy o godz. 16.19 na zbocze wzniesienia przy ul. Wyszyńskiego, gdzie odbędą się przejazdy pokazowe wokół ognisk. Tam w ramach imprezy „Off-roadowcy Dzieciom” za wpłatę do puszki będzie można przejechać emocjonującą, choć całkowicie bezpieczną trasę jako pasażer samochodu terenowego.

Więcej na: www.automobilklub.chelm.pl

 

Andi Mancin wspiera WOŚP
fot. WOŚP

DOBCZYCE – Tu się pościgamy, zostaniemy pilotem i zgłębimy motoryzacyjną wiedzę

Impreza odbędzie się już 9 stycznia 2011 od godz. 10.00, na terenach byłej giełdy samochodowej. Dla osób chcących zmierzyć się na rajdowej trasie przygotowany będzie odcinek płaski i odcinki terenowe. Wyznaczona trasa będzie miała charakter mini-oesu, na którym nie zabraknie różnorodnej nawierzchni. Wpisowe, w ramach którego wykonamy jeden przejazd – wynosi 50zł, każdy następny będzie płatny 30zł do puszki WOŚP. Ilość przejazdów ograniczać będzie tylko czas trwania imprezy, a każdy następny to szansa na poprawę wyniku! (Zawodnicy zobowiązani są do startu we własnych kaskach).

Na kibiców czeka szereg atrakcji, takich jak:
– przejażdżki quadami lub za kierownicą samochodu JEEP WRANGLER
-multimedialne pokazy zdjęć i filmów rajdowych
-wystawa samochodów rajdowych, wyścigowych
-licytacje gadżetów rajdowych
-szkolenie i pokaz ratownictwa medycznego
-możliwość jazdy profesjonalnymi, spalinowymi modelami samochodów zdalnie sterowanych
-porady doświadczonych kierowców rajdowych i wyścigowych

Można też zostać pilotem znanego kierowcy, do wyboru:
– Dariusz Żyła (Mitsubishi Pajero)
– Tomasz Mikołajczyk (Mitsubishi Lancer)
– Waldemar Kluza (Mitsubishi Lancer)
– Maciej Steinhof (VW Scirocco oraz Mitsubishi Lancer)
– Andrzej Świgost (Mercedes-Benz)
– Filip Mocie (Renault Clio)
– Kamil Mastela (Citroen Saxo VTS)
– Janusz Knopt (Peugeot 106 S16)
– Mateusz Kubat (Renault Clio Sport)
– Ryszard Kiewrel (Citroen Saxo VTS)
– Marek Temple (Toyota LJ70)
– Jerzy Para

Wśród pań za kierownicą zasiądą:
– Małgorzata Żyła (Jeep Wrangler)
– Klaudia Temple (Citroen Saxo VTS)

Imprezę poprowadzi Mariusz Süss z TVP Kraków.

Więcej Informacji: www.agalicyjski.pl

 

fot. Paweł Dutka

GORLICE, BIECZ – Tu się pościgamy i zostaniemy pilotem

Automobilklub Biecki zaprasza na Kręciołek WOŚP – będziemy mogli zobaczyć sporą ilość samochodów rajdowych jak również sprawdzić się w roli pilota na prawym fotelu. W Gorlicach (OSiR) godz. 10.00-15.00, Biecz Rynek: 16.30-18.00.

Więcej na: www.autobiecz.pl

JAWORZNO – Tu zostaniesz pilotem w aucie terenowym

Sympatyków ekstremalnej jazdy w terenie, spotkamy w Centrum Jaworzna. Specjalnie na tę okazję zostaną przygotowane i wytyczone trasy, a za wykupiony bilet będzie można usiąść na prawym fotelu samochodu terenowego, w asyście doświadczonego kierowcy. Zimowy piknik będzie trwał od godz. 10 do 16. Bilety na przejazdy, w cenie 20 zł, będzie można nabyć w redakcji „Co Tydzień” oraz w dniu imprezy u wolontariuszy.

W programie imprezy:
– Przejazdy autami terenowymi – AK Jawor
– Przejazdy quadami – Julkan. S.C
– Symulator jazdy Formuły „F1″ – P. W MAX – FUN
– Euro-bunge – P. W MAX – FUN
– Pokazy pierwszej pomocy z użyciem urządzenia AED – Polska Grupa Ratownictwa Medycznego

Więcej na: www.auto-jawor.jaw.pl

 

fot. Michał Małkowski

KRAKÓW – Tu spotkamy rajdowe gwiazdy, kultowe auta i pościgamy się

Automobilklub Śląski zaprasza do Krakowa w niedzielę 9 stycznia. Impreza odbędzie się na parkingu dawnego hotelu Forum przy ul. Konopnickiej 28. A w imię zaszczytnego celu wystąpią znane postacie sportu samochodowego: Leszek Kuzaj (Skoda Fabia S2000), Michał Bębenek, Jan Chmielewski i Szymon Kornicki (wszyscy w Citroenach C2-R2), Michał Kościuszko, Tomasz Mikołajczyk (Mitsubishi Lancer) oraz Przemysław Gosztyła (Opel Astra GSi).

W programie imprezy między innymi:
– kręciołek na śniegu dla 20 amatorskich załóg rajdowych, które wylicytują udział w próbie wyścigowej wokół dawnego hotelu Forum;
– co-drive z mistrzami kierownicy, czyli rajdowe jazdy pokazowe dla publiczności (według licytacji prowadzonej na miejscu imprezy). Początek o godz. 10.00;
– przejazdy pokazowe repliką samochodu Ford Focus WRC, jakim startował niezapomniany Janusz Kulig. Za kierownicą samochodu zobaczymy Mateusza Lisowskiego, a w roli pilotów, tych widzów, którzy w licytacji zaoferują najwyższe stawki;
– Pokazy ratownictwa drogowego na przykładzie zaimprowizowanego wypadku drogowego, połączone z wykładami;
– Pokaz skuteczności pasów bezpieczeństwa (z wykorzystaniem symulatora zderzeń);
– Prezentacja samochodów Ferrari.

Więcej: www.auto-slaski.katowice.pl

LESZNO – Tu się pościgamy

W niedzielę 09.01.2011 r. odbędzie się X Samochodowy Rajd WOŚP Leszno 2011 r. Start o godz. 12.00 i meta o godz. 18.00 odbędzie się na Rynku w Lesznie.

Więcej: www.automobilklub.leszno.pl

 

fot. rajd.limanowa.pl

LIMANOWA – Tu się pościgamy

Klub Limanowa zaprasza na organizowany w dniu 09.01.2010 r. Super Oes „Kręciołek” o Puchar Jurka Owsiaka o 10.30 na ul.M.B. Bolesnej w Limanowej. Po raz pierwszy zawodnicy będą mogli rywalizować na mini odcinku ulicznym w centrum Limanowej!  Próba będzie pokonywana 2 razy z profesjonalnym pomiarem czasu przejazdu. W trakcie imprezy będziecie mogli wziąć udział w licytacji gadżetów rajdowych oraz wygrać przejażdżkę samochodem wyścigowym po odcinku tegorocznego Super Oesu.

Więcej: www.rajd.limanowa.pl

LIPNO – Tu odbędzie się parada motoryzacyjna

9 stycznia 2011 o godzinie 13:30 kolumna aut rusza ze stacji PKP na przejazd lipnowskimi ulicami (Jastrzębska, 3-go Maja, Mickiewicza, Włocławska, Narcyzowa, Tulipanowa, Sierakowskiego, Mickiewicza, 22 stycznia, Szkolna, Kościuszki, Piłsudskiego, Plac Dekerta).

Więcej: www.wosp.lipnowski.powiat.pl/

 

fot. wosp.rajdowypuchar.pl

MAKÓW PODHALAŃSKI – Tu się pościgamy i możemy pilotować rajdowym gwiazdom

Już 9 stycznia na starcie kilometrowego odcinka o bardzo zmiennej nawierzchni stanie 30 zawodników-amatorów, którzy ścigać się będą podczas dwóch przejazdów. WOŚP011 rozegrana zostanie głównie na placu przy stacji PKP w Makowie Podhalańskim – ulica Partyzantów (od godz 09.15).

Prócz zawodów każdy chętny będzie mógł zasiąść na prawym fotelu jednego z około 15 samochodów rajdowych, oczywiście u boku znakomitych kierowców z rajdowych oraz wyścigowych Mistrzostw Polski. Gościem imprezy będzie min. Andrzej Jaroszewicz, u boku którego będzie można wylicytować przejażdżkę 240-konnym Seatem Leonem Cupra. A także Michał Bębenek w Mitsubishi Lancerze evo VIII – prawie 400-konnym samochodzie!

Więcej: www.wosp.rajdowypuchar.pl

fot. aw.mosina.org

MOSINA – Tu się pościgamy

Automobilklub Wielkopolski zaprasza 9 stycznia na Plac 20 Października, gdzie odbędzie się VI Mosiński Rajd Orkiestrowy. Start o godzinie 11.00 zacznie się tradycyjną licytacją numerów startowych (bez ograniczeń – można mieć numer startowy za symboliczną złotówkę).

Rajd zostanie rozegrany w 2 klasyfikacjach. „Sportowej” – o kolejności na mecie decyduje wyłącznie trasa rajdu, próby itp. oraz „Orkiestrowej” ,w której można swój sportowy wynik poprawić odpowiednio zasilając puszki wolontariuszy WOŚP. Rajd jest przeznaczony  zarówno dla wytrawnych rajdowców jak i nowicjuszy.

Więcej: www.aw.mosina.org

OLSZTYN – Tu wylicytujemy przejazd u boku zawodnika rajdowego

Automobilklub Warmiński już 16 raz zaprasza kibiców na „Jazdę z Mistrzem”- licytację przejażdżek z rajdowymi mistrzami na fotelu pilota. Zbigniew Staniszewski i Krzysztof Predko będą chcieli udowodnić że japońska technologia zaklęta w Lancerach pozwala na efektowną i pełną emocji jazdę. Radosław Typa w piekielnie szybkim i mocnym Citroenie C2R2 przedstawi co znaczy topowa ośka. Krzysztof Bubik w pucharowym Renault Clio pokaże że jest to samochód z duszą., a Krzysztof Szeszko w swej ukochanej Toyocie Corolli pokaże że największą frajdą jest „BOKIEM DO PRZODU!”.

Zapraszamy w najbliższą niedzielę już od godziny 12:30 – 15.00 do centrum Olsztyna na parking przy Domu Handlowo-Usługowym INKA. Licytowane będę przejazdy z kierowcami jak i gadżety reklamowe przekazane przez kierowców.

Więcej: www.akwarminski.pl

 

fot. AK Rzeszowski

RZESZÓW – Tu się pościgamy

Automobilklub Rzeszowski zaprasza wszystkich kierowców licencjonowanych i amatorów na II Rajdowy SuperOes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W zimowych warunkach będzie do pokonania trasa wyznaczona na torze „Polan” w Rzeszowie na ul. Podkarpackiej 6. Start imprez przewidziany jest na godzinę 10:00. Wszelkie zapisy związane z udziałem przyjmowane będą od godziny 8:00. Do udziału zostaną dopuszczeni kierowcy posiadający prawo jazdy, kask oraz sprawny samochód z OC i NW.

Więcej: www.automobilrzesz.pl

 

fot. Daniel Torzewski

SOSNOWIEC – Tu się pościgamy i zostaniemy pilotem w rajdówce

Stowarzyszenie „S4” zaprasza na 10 Sosnowiecki Supersprint, który odbędzie się 9 stycznia. Próba sportowa zostanie wytyczona na terenie sosnowieckiego MOSiRu. W zawodach może wziąć udział każdy posiadacz prawa jazdy i samochodu.

Oprócz części sportowej przewidywana jest także licytacja przejażdżek na prawym fotelu samochodów rajdowych z zawodnikami startującymi w RSMP i RPP. Przejechać będzie się można m.in. z Piotrem Baranem – vice mistrzem Śląska, Markiem Mularczykiem – mistrzem Śląska w klasie K3, oraz z takimi zawodnikami jak Kamil Suma, Robert Kucharczyk, Bartek Gorajczyk, Jacek Polok. Odbędzie się także licytacja przedmiotów rajdowych.

Więcej na: www.s4.net.pl

TARNÓW – Tu się pościgamy i wylicytujemy przejazdy z zawodnikami

Miejscem rozegrania najbliższego Finału 5.Tarnowskiej Moto-Orkiestry będzie plac targowy „TARGOWICA”. Zaproszeni będą zawodnicy z Rajdowych i Górskich Mistrzostw Polski oraz Rajdowego Pucharu Polski (także: Maciek Wisławski i Andi Mancin). Oczywiście nie zabraknie licytowanych przejazdów na prawym fotelu w samochodach rajdowych. I jak co roku kierowcy amatorzy będą mogli uczestniczyć w 5.Super Sprincie o Puchar Prezydenta Miasta Tarnowa.

Więcej na: www.amktarnow.com

 

fot. Dariusz Oltuszyk

TOMASZÓW MAZOWIECKI – Tu się pościgamy

Automobilklub Tomaszowski zaprasza na „KRYTERIUM ASÓW”, które odbędzie się dnia 09 stycznia 2011 o godzinie 12:00 na ul. PCK w Tomaszowie Mazowieckim. Będzie to szybki odcinek specjalny o nawierzchni asfaltowej z widowiskową beczką, a swoje umiejętności zaprezentują nam najlepsi kierowcy Okręgu Łódzkiego i nie tylko. Zorganizowana zostanie także licytacja, podczas której będzie można wylicytować przejazd pokazowy z najlepszymi kierowcami klubu.

Więcej: www.ak-tomaszowski.pl

TYCHY – Tu odbędzie się Hokej z gwiazdami dla WOŚP

W Tychach orkiestra zagra również 15 stycznia (sobota). Tego dnia na tyskim lodowisku odbędzie się – już tradycyjnie – mecz hokejowy z udziałem reprezentacji polskich artystów. Swój udział w meczu potwierdzili już: Tomek Ciachorowski i Mateusz Dewera (z serialu „Majka”), Bogdan Kalus i Sylwester Maciejewski („Ranczo”), Marcin i Rafał Mroczkowie („M jak Miłość”), Piotr Kupicha (zespół Feel), Maciej Friedek („Detektywi”, „W11″), Krzysztof Hanke („Święta wojna”) Marek Kapłon (perkusista TSA) i Sebastian Riedel. – Czekamy jeszcze na potwierdzenie od Tomasza Karolaka – mówi Mariusz Gabrek. Szeregi drużyny artystów zasili Mariusz Czerkawski.

Artyści zmierzą się z reprezentacją rajdowców w składzie: Tomasz Kuchar, Andi Mancin, Tomasz Porębski, Jacek Płonka, Jarek Szeja, Szymon Gospodarczyk, Bartek Boruta, Kamil Durczok, Zbyszek Cieślar, Adam Ogierman, Paweł Serafin, Piotr Meresiński, Kajetan Kajetanowicz, Łukasz Habaj, Antek Korchut, Michał Pakaszewski, Grzegorz Grzyb i inni.

Na tafli pojawi się też panie; Angelika Jakubowska, Miss Polonia 2008 i Emilia Curyło, aktorka. – Panie będą stanowił ładniejsze oblicze reprezentacji – mówi Mariusz Gabrek. – A ich zadaniem będzie strzelanie karnych. Początek imprezy o godz. 17. Kasy będą otwarte w dniu imprezy od 15.30. Bilety-cegiełki kosztować będą 5 zł.

Więcej: www.tychy.pl

 

Dorota Gardias z Markiem Nygą na Motorkiestrze 2010
fot. Tomasz Banasik, motoorkiestra.pl

WARSZAWA – Tu odbędzie się Piknik Motoryzacyjny z wieloma atrakcjami

 

Już 09 stycznia (niedziela) w godzinach 10.00 – 15.00 Automobilklub Polski zaprasza wszystkich na teren Autodromu – Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 127.

Będzie możliwość licytacji przejazdów ze znanymi kierowcami rajdowymi oraz gadżetów przez nich przekazanych, ale nie tylko – wystawcy pomogą zgłębić tajniki rajdów terenowych, pierwszej pomocy, nauki jazdy samochodem i wielu wielu innych dziedzin. Liczne pokazy, konkursy pozwolą na miłe spędzenie tej wyjątkowej niedzieli.

Więcej: motoorkiestra.pl

WROCŁAW – Tu się pościgamy

Zbliżająca się impreza, będzie miała charakter charytatywnej kwesty połączonej z zawodami Konkursowej Jazdy Samochodowej (KJS). Zawody na wrocławskim Motodromie „Niskie Łąki”, wystartują 9 stycznia (niedziela), o godzinie 10:00. Kwota wpisowego dla jednej załogi, wynosi 100 zł do puszki WOŚP.

WŁOCŁAWEK – Tu zostaniemy pilotem

Po raz kolejny Automobilklub Włocławski zaprasza wszystkich chętnych na przejażdżkę na prawym fotelu w roli pilota. Otrzymy licencję pilota w stopniu amatorskim. Czas i miejsce imprezy: niedziela, 9 stycznia 2011r, Parking pod Halą Mistrzów godz. 12:00-15:00.

Więcej: www.automobilklub.q4.pl

Najnowsze

Elektryczny ścigacz – Mission R

Czy motocykl wyścigowy może być jednocześnie ekologiczny i ładny? Owszem. Najnowsza, amerykańska  maszyna ma ambicje walczyć o czołowe pozycje w TTX GP.

fot. Mission Motors

Oto najnowszy motocykl amerykańskiej firmy Mission Motors – Mission R. Aerodynamiczne kształty, idealnie rozłożona masa i… 141-konny motor elektryczny chłodzony cieczą. Moment obrotowy dostępny jest przez cały czas i wynosi 155 Nm. Elektryczna jednostka napędowa skonfigurowana została z jednostopniową przekładnią. Motocykl rozpędza się do 260 km/h.

W maszynie zastosowano regulowany przedni widelec firmy Öhlins; całość osadzono na kutych kołach magnezowych Marchesini.

To chyba pierwszy tak ładny elektryczny motocykl. W dodatku wyścigowy – już niedługo będzie mógł się sprawdzić w tegorocznych wyścigach TTXGP (Time Trials Xtreme Grand Prix). 

Czy powinniśmy się obawiać, że niebawem w MotoGP pojawią się motocykle elektryczne? Czas pokaże.

Ładny, ekologiczny, ekonomiczny, szybki… – ideał?
fot. Mission Motors

Najnowsze