Agnieszka Serafinowicz

Kitty O’Neil z Google Doodle – poznajcie ją lepiej, bo warto

Kitty O'Neil, amerykańska kaskaderka i rekordzistka świata w prędkości uzyskanej na lądzie została upamiętniona przez Google.

Spis treści

Gdy skorzystacie dziś z wyszukiwarki Google, zobaczycie dzisiejsze Google Doodle upamiętniające Kitty O’Neil – głuchoniemą, amerykańską kaskaderkę i specjalistkę od ekstremalnego ścigania, bijącą wiele rekordów prędkości.

Kitty O’Neil – kim była?

Kitty O’Neil była amerykańską kaskaderką i kierowcą wyścigowym, która ustanowiła kilka rekordów światowych w dziedzinie prędkości. Urodziła się 24 marca 1946 roku w Tularosa, w stanie Nowy Meksyk w USA. Kitty O’Neil pracowała jako kaskaderka w filmach i programach telewizyjnych, a także jako kierowca wyścigowy. W ciągu swojej kariery wykonała wiele niebezpiecznych trików, choć bardziej pasowałoby słowo „wyczynów” i to na granicy szaleństwa. Do jej specjalności należało m.in. skakanie z wieżowców, spadanie z helikoptera na dach budynku, czy nieco spokojniejsza atrakcja: jazda samochodem na dwóch kołach.

Kitty O’Neil – jakie rekordy ustanowiła?

O’Neil była głuchoniemą, słuch straciła w dzieciństwie, w wyniku jednoczesnego przejścia i odry i ospy w wieku zaledwie 4 miesięcy, ale nie przeszkodziło jej to w rozwijaniu swojej kariery kaskaderskiej. Największego wyczynu dokonała w 1976 roku ustanowiła rekord prędkości na lądzie, osiągając prędkość 825,13 km/h w specjalnym trójkołowym pojeździe SMI Motivator. Co ciekawe, podobno miała ochotę pobić również rekord męski, ale zabronili jej tego właściciele pojazdu, na którym udało się jej uzyskać rekordowy wynik. Mieli bowiem oni inne plany, rekordzistą miał być Hal Needham, mężczyzna, głównie dlatego, że były już podpisane umowy na specjalne gadżety z okazji rekordu. Kitty O’Neil ustanowiła również rekord prędkości w skokach samochodem, przeskakując autem przez rząd aut o długości 30 metrów, żeby lepiej wyobrazić sobie tę odległość pokonaną w powietrzu samochodem 30 metrów odpowiada mniej więcej dwóm autobusom komunikacji miejskiej, a i to pod warunkiem, że jeden z nich jest przegubowy.

Kitty O’Neil – jej rekord prędkości przetrwał 40 lat

Rekord prędkości na lądzie ustanowiony przez Kitty O’Neil przeżył nią samą. O’Neil zmarła 2 listopada 2018 roku w South Dakota, w wieku 72 lat. Google postanowiło upamiętnić amerykańską rekordzistkę poświęcając jej dzisiejszy Google Doogle. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tej wyjątkowej kobiecie, zachęcam Was do zapoznania się z materiałem Kamili poświęconym Kitty O’Neil. Jej rekord został pobity dopiero w 2019 roku przez Jessi Combs, która jednak tę próbę przypłaciła życiem (rekord Jessi został oficjalnie zatwierdzony niemal rok po jej śmierci w czerwcu 2020 roku – Combs uzyskała średnią z przejazdów wynoszącą 841,339 km/h).

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze