Kierowco, strzeż się upału

Uff, jak gorąco... ostatni tydzień dał nam się ostro we znaki. Na przemian upały i gwałtowne burze. Wygląda na to, że to jeszcze nie koniec, a jak wynika z badań SVOW, bardzo wysokie temperatury mają znaczący wpływ na samopoczucie kierowcy.

Im większy upał, tym bardziej obniża się koncentracja i wydłuża czas reakcji (nawet o 22%). Kierowca jest poirytowany, zmęczony i nie czuje się komfortowo. A przecież upalne dni mogą się w Polsce przytrafiać aż do września.

Najwygodniej oczywiście jest korzystać z klimatyzacji, a jeśli samochód jest jej pozbawiony, przynajmniej z wentylacji, względnie uchylać okna.

fot. Renault

Od 10 do 15% wypadków, jak wynika z analiz, jest spowodowane zmęczeniem kierowcy. Zmęczenie to się zwiększa w okresie kanikuły, bowiem upalne noce powodują krótszy i bardziej płytki sen.

Specjaliści zalecają także, by być szczególnie uczulonym na komfort pasażerów. Dzieci i zwierzęta absolutnie nie powinny przebywać w zamkniętym samochodzie podczas wysokich temperatur, nawet jeśli okna są uchylone. Temperatura wnętrza takiego auta może się podnieść o 30 stopni w zaledwie 20 minut. Jeśli zauważymy dziecko bądź zwierzę zamknięte w samochodzie w gorący dzień, nie wahajmy się zawiadomić policji bądź straży miejskiej. To może uratować życie.

 

Źródło: Renault

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze