Kierowca Mercedesa reaguje alergicznie, gdy ktoś go wyprzedza? Czy to wyprzedzający się nie popisał?

Złośliwe przyspieszanie, kiedy ktoś nas wyprzedza, to poważne wykroczenie, które może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Ale sam kierowca wyprzedzający powinien wykonywać taki manewr z głową.

Autor nagrania jedzie za Mercedesem i postanawia wyprzedzić go, korzystając z pustej i prostej drogi. Zmienia pas, dodaje gazu, ale… coś mu nie idzie to wyprzedzanie. Kierujący Mercedesem nie ściga się z nim, ale bez wątpienia zwiększa prędkość. Ze złośliwości?

Kierowca Mercedesa nie pozwala się wyprzedzić i złośliwie hamuje

Ano prawdopodobnie nie. Przynajmniej nie na początku. Autor nagrania rozpoczął swój manewr w momencie opuszczania terenu zabudowanego, więc było oczywiste, że Mercedes przyspieszy. Jego kierowca mógł nie wpatrywać się ciągle w lusterko i nie zauważyć, że jest wyprzedzany. Zauważył bez wątpienia, kiedy autor się z nim zrównał, ale co miał zrobić w takim momencie? Zacząć hamować? Widać zresztą, że wyprzedzenie na początku idzie dość mozolnie, a pod sam koniec nagle jakby przyspiesza. Możliwe że kierowca Mercedesa zdjął nogę z gazu, widząc, że jest wyprzedzany. Autor nagrania ledwie zdążył zjechać za Fiata Sienę, którego dogonili, ponieważ z naprzeciwka nadjechał inny samochód.

Urażony kierowca Mercedesa zajeżdża drogę tirowi na autostradzie

Zaraz po tym wyprzedza go i zajeżdża drogę kierowca Mercedesa, który wysiada na krótką pogadankę. Agresor? To dlaczego zamiast steku wyzwisk i gróźb słyszymy „Ty mnie normalnie wyprzedzałeś?” oraz „Jedziemy na komendę?”. Może powodem jest to, że z jego perspektywy sytuacja wyglądała tak, jak opisaliśmy. Przyspieszył wyjeżdżając z terenu zabudowanego, kiedy zorientował się, że jest wyprzedzany, zdjął nogę z gazu, a autor nagrania wcisnął mu się przed maskę, bo nie miał innego wyjścia. To nie usprawiedliwia późniejszego zajeżdżania drogi i hamowania, ale jego zachowanie wskazuje, że wziął autora nagrania za kogoś, kto ryzykownie wyprzedza, a potem musi się ratować, wciskając na siłę przed innych kierowców.

Najnowsze

Kierowca tira bezczelnie wyprzedza na czołówkę. Najwyżej ktoś zginie

Wyprzedzanie się tirów na drogach wielopasmowych, można zrozumieć i usprawiedliwiać. Jednak takie zachowanie, jak na poniższym nagraniu, to czysty drogowy bandytyzm, za który powinno się zabierać prawo jazdy.

Widzieliście pewnie nie raz, jak długo trwa wyprzedzanie się tirów na autostradzie. Jaki dystans można przejechać, zanim jeden pojazd wyprzedzi drugi. Macie więc odpowiedź na pytanie, dlaczego kierowcy tirów i ogólnie pojazdów ciężarowych nie powinni nigdy wyprzedzać na drogach jednopasmowych. Trudno sobie wyobrazić dostatecznie długą i pustą prostą, która pozwoliłaby na bezpieczne wykonanie takiego manewru.

Kierowca tira wyprzedza na łuku i doprowadza do kolizji z osobówką

Mimo tego na polskich drogach można spotkać takich potencjalnych sprawców śmiertelnych wypadków, jak bohater tego nagrania. Widać go od samego początku – niebieski ciągnik siodłowy. Wyprzedza drugiego tira na ruchliwej drodze, chociaż wie, że nie może zrobić tego w sposób bezpieczny. Nie boi się, że kogoś zabije?

Kierowca tira jechał na czołówkę i się tym nie przejmował

Oczywiście, że nie. Do tego trzeba byłoby trochę wyobraźni. Trochę znajomości przepisów. Kultury drogowej choć odrobinę. Lecz on dobrze wie, że wszyscy zjadą mu z drogi na pobocze, bo nikt nie chce zginąć. A on, panisko, musi przecież wyprzedzić. Też uważacie, że za podobne manewry powinno się zabierać prawo jazdy?

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Škoda Fabia nowej generacji. Wiemy, jak prezentuje się na przedpremierowych szkicach!

Škoda Fabia to jeden z bestsellerów czeskiego producenta, łącznie wyprodukowano ponad 4,7 miliona sztuk tego modelu. W tym roku na drogi wyjedzie już czwarta generacja Fabii. Wiemy, jak będzie wyglądać! Jest efekt „wow”?

Z opublikowanych na kilkanaście dni przed światową premierą nowej Škody Fabii szkiców nadwozia modelu wynika, że samochód charakteryzują dynamiczne i wyraziste linie oraz ostro zarysowane przednie reflektory i tylne światła.

Škoda Fabia nowej generacji

Przeczytaj też: Škoda Enyaq iV – pierwsza jazda. Zaskakujący zastrzyk energii

Widok z przodu ujawnia przednie reflektory i szeroką osłonę chłodnicy z chromowaną ramką o sportowym, ale jednocześnie eleganckim wyglądzie i czarnym żebrowaniem typowym dla modeli marki. Duże koła również podkreślają wyrazisty charakter pojazdu.

Škoda Fabia nowej generacji

Czwarta generacja Škody Fabii będzie o 111 milimetrów dłuższa i 48 milimetrów szersza niż jej poprzedniczka. Po raz pierwszy nowa Fabia będzie oparta na platformie MQB-A0 Grupy Volkswagen, dzięki czemu zyska jeszcze więcej przestrzeni dla pasażerów oraz dodatkowe 50 litrów pojemności bagażnika. Samochód ma być także bardziej aerodynamiczny.  Wydłużony spojler dachowy z bocznymi lamelami, lusterka zewnętrzne o opływowym kształcie i aktywnie regulowane żebrowanie znajdujące się w dolnym wlocie powietrza w przednim zderzaku zapewniają niski współczynnik oporu powietrza.

Škoda Fabia nowej generacji

Przeczytaj też: Škoda Octavia Sportline – usportowiony model dla zwykłego Kowalskiego. Może okazać się prawdziwym hitem!

Pozostałe szkice zdradzają wygląd oświetlenia nowej Fabii. Przednie reflektory przypominają ostro cięte bloki lodu i sięgają aż do osłony chłodnicy. Moduł świateł do jazdy dziennej ma kształt litery L i również posiada krystaliczne elementy wykończenia, tak jamo jak płaskie tylne światła dostępne w wersji Full LED.

Škoda Fabia nowej generacji

 Światowa premiera nowej generacji Škody Fabii odbędzie się w maju tego roku.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Światowy Dzień Ziemi. Producent samochodów i gwiazdy muzyki podpowiadają, jak dbać o naszą planetę!

Jak stosować przyjazne dla środowiska praktyki w codziennym życiu?

Z okazji Dnia Ziemi Hyundai opublikował film zatytułowany „Na jutro nie będziemy czekać”, z udziałem zespołu BTS, jednego z najpopularniejszych boys bandów na świecie.

W filmie Hyundai i BTS zachęcają do stosowania przyjaznych dla środowiska praktyk w codziennym życiu, podkreślając wizję Hyundaia dotyczącą zrównoważonej przyszłości.

Przeczytaj też: Eco Driving, czyli jak jeździć ekologicznie? Siedem rad, które warto stosować

Członkowie BTS razem z przedstawicielami pokolenia MZ (pokolenie MZ – termin odnoszący się do Millenialsów i konsumentów pokolenia Z) świadomie uczestniczą w działaniach mających na celu usuwanie śmieci z oceanu i ulic, zajmują się pracą w miejskich ogrodach, dokonują zrównoważonych wyborów w modzie i oszczędzają energię. Dodatkowo w celu zadbania o planetę, pokolenie MZ wykorzystuje kubki wielokrotnego użytku do picia oraz prowadzi styl życia „zero waste” – bez odpadów, przynosząc własne torby i słoiki podczas zakupów spożywczych, aby zmniejszyć ilość odpadów opakowaniowych.

Przeczytaj też: Test Hyundai i30 Wagon N Line 1.5 T-GDI, czyli krótka opowieść o kombi, które nie jest nudne

Hyundai i BTS współpracują, aby szerzyć wartości zrównoważonego rozwoju na świecie. Rosnąca świadomość pokolenia MZ na temat tego, jak ich wybory dotyczące stylu życia i decyzje zakupowe wpływają na środowisko, skłoniła ich do poszukiwania bardziej ekologicznych rozwiązań w realizowaniu codziennych potrzeb.

{{ gallery(3246) }}

Najnowsze

Mercedes Concept EQT – premiera już w maju. Z udziałem legendy skateboardingu Tony’ego Hawka

W maju Mercedes zaprezentuje koncepcyjny pojazd, który będzie prekursorem nowej Klasy T w segmencie małych samochodów dostawczych.

Mercedes-Benz Vans zaprezentuje nowy Concept EQT w obszernym programie na platformie medialnej Mercedes me w poniedziałek, 10 maja 2021 r. 

Wg producenta Concept EQT łączy w sobie przestronne i uniwersalne wnętrze z atrakcyjnym wzornictwem i wysokimi standardami Mercedesa w zakresie komfortu, łączności, jakości i bezpieczeństwa.

Zgodnie ze strategią „Najpierw elektryczny”, jako pierwszy powstał pojazd koncepcyjny właśnie w takiej wersji. Klip wideo z legendarnym zawodowym skateboardzistą Tonym Hawkiem, który zostanie udostępniony online na kilku kanałach mediów społecznościowych, dostarczy informacji na temat pojazdu rodzinnego i rekreacyjnego.

Najnowsze