Konrad Maruszczak

Kiedy zmienić opony na letnie? To trzeba wiedzieć

Pogoda od kilku tygodni jest iście letnia, temperatury utrzymują się grubo powyżej zera więc może to już dobry czas na wymianę ogumienia? Podpowiadamy, kiedy zmienić opony na letnie.

Spis treści

Oczywiście polskie przepisy nijak nie regulują czasu, kiedy zmienić opony na letnie, więc wszystko zależy od zdrowego rozsądku i warunków atmosferycznych. Przed nami marzec i kwiecień, a to w polskiej pogodzie może oznaczać… praktycznie wszystko. Bywają lata, gdy doświadczamy śnieżnych zim oraz takie, kiedy wiosna przychodzi do nas nieco wcześniej.

Pogodę czasami ciężko przewidzieć, szczególnie w szybko zmieniającym się klimacie, ale warto znać kluczowe aspekty decydujące o tym, kiedy zmienić opony na letnie. Sprawdź praktyczne wskazówki dotyczące tego, na co zwrócić uwagę, planując wymianę ogumienia.

Kiedy zmienić opony na letnie – obserwuj pogodę

Ogólnie przyjętym wyznacznikiem do wymiany opon jest temperatura powietrza. Opony letnie najlepiej sprawują się w temperaturach powyżej 7°C. Warto sprawdzić prognozy pogody w swoim regionie 1-2 tygodniu w przód, żeby zorientować się, czy marzec i kwiecień będą bardziej zimowe czy wiosenne.

Pamiętaj, że nawet jeśli temperatura w ciągu dnia przekracza 7°C, ranki i wieczory są znacznie chłodne i może nawet wystąpić przymrozek. Upewnij się, że temperatury utrzymują się na odpowiednim poziomie przez co najmniej kilka dni z rzędu, zanim zdecydujesz się na wymianę opon.

Aby idealnie określić to, kiedy zmienić opony na letnie, należy przeanalizować sposób użytkowania pojazdu. Kierowcy, którzy poruszają się samochodem w nocy, poczekaj z wymianą opon do późnej wiosny, gdy nie ma już przymrozków. Analogicznie, jeśli jeździsz tylko za dnia możesz umówić się na wymianę wcześniej zimówki, gdyż nocą jest zimniej i temperatura może spadać poniżej 7 stopni znacznie wcześniej.

Wymianę zaplanuj w przód

Planowanie z wyprzedzeniem pozwoli uniknąć kolejek w serwisach i warsztatach, które często mają zapełnione grafiki w okresie przejściowym między sezonami. Dobrym pomysłem jest umówienie się na wymianę nawet dwa tygodnie wcześniej, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i pośpiechu.

Co należy sprawdzić przed wymianą opon na letnie?

Przed zmianą opon warto sprawdzić bieżnik, ciśnienie oraz ogólny stan ogumienia. Upewnij się, że nadają się do jazdy, a bieżnik spełnia minimalne wymagania głębokości. Istotnym elementem jest także wiek opon, nie powinny one być starsze niż 10 lat, wówczas ich właściwości na drodze są znacznie gorsze.

Przyjrzyj się, czy nie mają pęknięć, dziur oraz zadrapań. Nawet jeśli nie ubywa powietrza, podczas szybszej jazdy lub wysokiej temperatury mogą sprawić Ci niemiłą niespodziankę.

Czy można samemu zmienić opony na letnie?

Jeżeli czujesz się na siłach i masz odpowiednie narzędzia do wymiany, teoretycznie możesz zmienić opony sam. Jednak w domowych warunkach nigdy nie zrobisz tego tak, jak w profesjonalnym warsztacie. Specjalista nie tylko zmieni opony na letnie, ale i wyważy koła i dokręci śruby z odpowiednią siłą, co jest bardzo istotne.

Za złe opony można dostać mandat!

Pomimo, że w Polsce nie ma obowiązku sezonowej wymiany opon, że policjanci podczas kontroli mogą zwrócić uwagę na koła. Jeżeli bieżnik jest w złym stanie lub jest go za mało, policjant może wystawić mandat od kilkuset złotych, a w skrajnych przypadkach nawet 3000 zł.

Trzeba też pamiętać, aby zakładać opony zgodne z wytycznymi producenta. Jeżeli rozmiar jest nieprawidłowy lub koła wystają ponad nadkole to również może dla nas oznaczać karę finansową.

Za granicą różnie podchodzi się do opon sezonowych. Mandat za letnie opony w zimie otrzymać można w wielu państwach, na co wpływ mają albo warunki atmosferyczne, albo określone w przepisach ramy czasowe. Przykładowo w Słowacji nie można z nich korzystać między 15 listopada a 31 marca – wówczas obowiązkowa należy jeździć na zimowym ogumieniu. Zmiana opon na letnie w Niemczech nie jest natomiast wskazana, jeśli drogi pokryte są lodem, śniegiem czy błotem pośniegowym.

A może warto kupić opony całoroczne?

Jeżeli nie mieszkasz w górach, gdzie są ostre i śnieżne zimy, opony całoroczne mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Wówczas nie trzeba tak bardzo pilnować harmonogramu wymian, a w codziennej jeździe nie wyczujesz znacznej różnicy.

Wybór opon całorocznych w dużej mierze zależy od miejsca, w którym mieszkasz oraz tam gdzie się poruszasz. Szerzej o oponach całorocznych przeczytasz w innym naszym artykule.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze