Kiedy wojsko może przejąć nasz samochód? Nowe przepisy wchodzą w życie

Już niedługo w życie wchodzą nowe zasady, które będą regulować przejmowanie prywatnych samochodów przez wojsko. Kiedy żołnierze mogą przejąć nasz samochód? Kogo dotyczą nowe zasady?

18 marca 2022 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę  o obronie Ojczyzny. Z uwagi na wyjątkową sytuację międzynarodową projekt był procedowany w ekspresowym tempie oraz przyjęty przez Senat bez poprawek. Nowe przepisy przewidują m.in. przeznaczanie na finansowanie potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej corocznie wydatków z budżetu państwa w wysokości nie niżej niż co najmniej 3% Produktu Krajowego Brutto (w roku 2023 i latach kolejnych), dobrowolną zasadniczą służbę wojskową czy zmiany w administracji wojskowej. Nowe zasady wejdą w życie 23 kwietnia.

Na nowe przepisy uwagę muszą zwrócić także właściciele samochodów, ponieważ regulują one kwestię świadczeń rzeczowych na rzecz wojska i innych służb. Takim świadczeniem rzeczowym może być samochód.

Kiedy wojsko może przejąć nasz samochód?

W ostatnim czasie niektórzy z właścicieli samochodów terenowych czy też SUV-ów otrzymali pisma od wójtów, burmistrzów czy też prezydentów dotyczących wszczęcia postępowania administracyjnego w przedmiocie oddania do używania aut, jednak nie ma czego się obawiać, ponieważ jest to rutynowa procedura. Taki spis prowadzony jest co roku i w 2022 roku znalazło się na nim 716 aut. Paweł Tuzinek, radca prawny ze Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego, podkreśla:

Nie oznacza to oczywiście, że tyle pojazdów zostanie zabranych właścicielom i wysłanych na poligony. To oznacza, że tylu właścicieli otrzymało karty mobilizacyjne dla swoich pojazdów.

Na jak długo wojsko może przejąć nasz samochód?

Służby w czasie pokoju mogą przejąć auto na 48 godzin w celu sprawdzenia gotowości mobilizacji lub na siedem dni na potrzeby ćwiczeń. W pierwszym przypadku służby mogą „wypożyczyć” nasz samochód maksymalnie 3 razy, w drugim – tylko raz.

Warto dodać, że takie ograniczenia czasowe nie obowiązują w momencie, gdy doszło np. do klęski żywiołowej.

Wojsko zapłaci za użyczenie

Ustawa przewiduje wynagrodzenie za użyczenie samochodu na potrzeby wojska lub innych służb. Precyzuje to art. 634. 1:

Za używanie przedmiotu świadczenia rzeczowego przysługuje jego posiadaczowi ryczałt w wysokości odpowiadającej szkodzie poniesionej wskutek jego dostarczenia oraz stawce jego amortyzacji.

Wysokość ryczałtu ustalana jest oddzielnym rozporządzeniem i będzie corocznie waloryzowana.

Mercedes-Benz GLE, Exterieur: mojavesilber, Interieur: Leder Rough espressobraun/magmagrau, Zierelemente Holz Walnuss braun offenporig;Kraftstoffverbrauch kombiniert: 9,6 – 8,3 l/100 km; CO2-Emissionen kombiniert: 220 – 190 g/km (vorläufige Daten)* Mercedes-Benz GLE, exterior: mojave silver, interior: rough leather espresso brown/magma grey, brown open-pore walnut wood trim;Fuel consumption combined: 9.6 – 8.3 l/100 km; Combined CO2 emissions: 220 – 190 g/km (provisional data)*

Czy można odmówić przekazania auta wojsku?

Każdy właściciel samochodu ma prawo nie wyrazić zgody na to, aby wojsko czy inne służby przejęły jego samochód. Na złożenie odwołania ma 14 dni. Dokument należy dostarczyć wojewodzie. Trzeba jednak pamiętać, że taką możliwość mamy jedynie w czasie pokoju. Jeśli istnieje realne zagrożenie dla kraju, właściciel auta może w każdej chwili dostać wezwanie do przekazania samochodu, bez możliwości odwołania.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze