Ewa Kania

Kiedy trzeba zmienić opony na zimowe? Najważniejszy jest jeden czynnik

Do zimy pozostało jeszcze sporo czasu, ale już teraz temperatury, szczególnie w nocy, są dość niskie. Czy to dobry moment na zmianę opon na zimowe? Kiedy powinniśmy dokonać sezonowej wymiany opon?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe?

Różne są szkoły tego, kiedy powinno się zmieniać opony na zimowe. Jedni kierowcy uważają, że należy zrobić to jak najwcześniej, ponieważ już w październiku zdarzały się opady śniegu. Chcą więc być przygotowani zawczasu, a ponadto nie uśmiecha się im stać w długich kolejkach do wulkanizatora.

Inni kierowcy zauważają, że opony zimowe najlepiej sprawdzają się w warunkach zimowych, czyli na śniegu i przy minusowych temperaturach. Tymczasem jesienią temperatury są dodatnie, a asfalt zwykle suchy i czasami tylko mokry od opadów.

Prawda leży może nie pośrodku, ale gdzieś pomiędzy tymi podejściami. To jak dana opona zachowa się w danych warunkach, zależy naprawdę od wielu czynników, z których najważniejsze to jakość danej opony oraz stopień jej zużycia. Nie można jednak każdego przypadku rozpatrywać z osobna, dlatego eksperci są zgodni co do jednej zasady – zmieniamy opony na zimowe, kiedy średnia temperatura spada poniżej 7 st. C. Wynika to z różnic między gumami zimowymi, a letnimi.

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Podstawowa różnica to mieszanka, z jakiej zrobiono oponę. Ta zimowa jest bardziej miękka, dzięki czemu zachowuje się dobrze w niskich temperaturach, ale szybko zużywa, jeśli nie zmienimy jej na wiosnę.

Jeździsz na halogenach w pogodny dzień? Grozi ci mandat i złość innych kierowców

Z kolei opona letnia ma twardszą mieszankę, więc im jest zimniej, tym bardziej twardnieje i traci swoje właściwości. Dlatego wbrew pozorom nawet na suchym asfalcie, ale przy niskiej temperaturze, może nie sprawdzać się lepiej od opony zimowej.

Kolejna różnica to tak zwane lamelki, czyli charakterystyczne nacięcia na bieżniku. Łatwo wbija się w nie śnieg, który potem lepi się do śniegu na drodze, dzięki czemu mamy lepszą przyczepność.

Kiedy najlepiej kupić opony zimowe?

Odpowiedź jest prosta – opony zimowe najlepiej kupować latem. Wtedy gdy zapotrzebowanie na dany produkt jest najmniejsze, najłatwiej znaleźć zestaw w okazyjnej cenie. Kupić można je także jesienią, ale pamiętając, że im bliżej zimy, tym większe zainteresowanie kierowców nowymi gumami.

Osoby którym zależy na jak najlepszych parametrach lepiej zrobią jednak, kiedy poczekają aż sezon zacznie się zbliżać. Firmy oponiarskie często przygotowują wtedy nowe generacje swoich produktów, więc kupując opony latem, będziemy mieli do wyboru tylko te z zeszłorocznej „kolekcji”.

Czy jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa?

Polskie przepisy nie nakładają na kierowców obowiązku, poruszania się na oponach zimowych. Jedyny wymóg to minimalna głębokość bieżnika, ustalona na 1,6 mm. W praktyce to jednak o wiele za mało i opony już wcześniej tracą swoje parametry. Eksperci zalecają w przypadku zimowek przynajmniej 4 mm bieżnika.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze