Kawa czy wino?

Jeśli wsiadasz do samochodu to najlepiej ani jedno ani drugie. Wyniki brytyjskich badań wskazują, że spożywanie płynów energetycznych zawierających kofeinę może być tak samo niebezpieczne, jak prowadzenie po alkoholu.

Spotkanie z koleżankami na kawie, a potem do samochodu? Lepiej napij się herbaty!
fot. Motocaina

O zbawiennym wpływie kawy na nasze zmęczenie mówimy dużo i nie wyobrażamy sobie bez niej życia, tymczasem pora się pogodzić z faktem, że nasze przekonania na temat kawy to często mity. Nadmiar kofeiny powoduje bowiem zakłócenia pracy serca, drgania mięśni i nieoczekiwane spadki koncentracji. Co więcej pobudzenie spowodowane kawą jest zwykle chwilowe i szybko zastępuje je nagłe, niebezpieczne dla prowadzącego, zmęczenie.

Podobnie reagujemy po napojach energetycznych, tj. Red Bull, Tiger itp.

Co więc robić gdy wyjeżdżamy w trasę, a zmęczenie daje o sobie znać? Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze przerwa w czasie jazdy. Najlepiej wyjść z samochodu, dotlenić się i poruszać – kilka pajacyków i głębokich skłonów zawsze działa! 

Kawa potrafi kusić zapachem, a nawet wyglądem. Warto jednak zastanowić się przed jej wypiciem…
fot. Motocaina

Jako inny sposób na ospałość, specjaliści zalecają drzemkę, jednak trudno sobie wyobrazić spokojne spanie na opuszczonym parkingu. My polecamy więc picie zielonej herbaty, która podobnie jak kawa zawiera kofeinę, ale w zdecydowanie mniejszej, a tym samym bardziej bezpiecznej ilości. Co więcej, w jej składzie znaleźć można liczne związki o działaniu psychoaktywnym, m.in. teobrominę czy teaninę oraz substancje wspomagające utrzymanie prawidłowej wagi. Same plusy!

Najnowsze

Kobiety podczas zlotu Citroenów

- Nie wyobrażam sobie, że zmieniam markę, bo to są moje ulubione samochody. Dlatego przyszłam na paradę! - powiedziała Justyna Steczkowska podczas zlotu zabytkowych Citroenów, ktora odbył się w minioną sobotę w Warszawie. Nie zabrakło także Grażyny Wolszczak i innych kobiet - miłośniczek aut z duszą.

Justyna Steczkowska
fot. Frendl
Grażyna Wolszczak
fot. Frendl

Sobota 3 października była wyjątkowo uroczysta. Mimo chłodu tysiące Warszawiaków przybyły na Nowy Świat, aby z bliska przyjrzeć się zabytkowym samochodom, które uświetniły obchody 90-lecia Marki. Było ich równo pięćdziesiąt! Podobne parady miały miejsce tego samego dnia w Paryżu, Brukseli oraz Amsterdamie. Samochody ruszyły z Placu Teatralnego zgodnie z planem – równo o godz. 13:30, eskortowane przez policjantów na motocyklach.

To także świetna zabawa dla dzieci, które…
fot. Frendl
… od najmłodszych lat cieszy stara motoryzacja
fot. Frendl

Do właścicieli samochodów dosiedli się miłośnicy marki: Justyna Steczkowska, Grażyna Wolszczak, Pascal Brodnicki oraz Leszek Blanik. Również projektant Maciej Zień przybył pod Operę, aby podziwiać zabytkowe auta.

fot. Citroen
fot. Citroen
Anna Wódkiewicz – pilotka rajdowa
fot. Frendl

Po przejechaniu najpiękniejszą w Warszawie promenadą – ulicami Starego Miasta- kawalkada Citroënów znalazła się na Nowym Świecie, gdzie nastąpiła uroczysta prezentacja każdego z nich. Powszechny zachwyt odwiedzających wzbudziły Citroëny DS- model ten został uznany przez prestiżowy brytyjski magazyn Classic & Sports Car za najpiękniejszy samochód wszechczasów. Właściciele Citroënów 2CV, BL, CX, GS, a także SM i wszystkich innych automobili z chęcią pozowali do zdjęć i opowiadali o ciekawostkach technicznych związanych z ich samochodami.

W międzyczasie widzowie mieli okazję poznać kulisy rajdowego świata – o sporcie motorowym opowiadali  pilotka Anna Wódkiewicz, wraz z kierowcą rajdowego cyklu Citroën Racing Trophy Polska Arielem Piotrowskim. Wszyscy ci, którzy chcieli zasmakować rajdowych emocji, mieli do dyspozycji symulatory jazdy rajdowej, które okupowane były do godzin wieczornych.

Również Michelin, świętujący swoje 120 urodziny, pokazał spacerowiczom wyjątkową kolekcję opon retro.

 

 

Na Paradzie miała miejsce polska premiera Nowego Citroëna C3. Nowy model, który zadebiutuje w salonach wiosną przyszłego roku.

fot. Frendl
fot. Frendl

Najnowsze

Pamiętajmy o pieszych

Piesi, obok kierowców i ich pasażerów, to niezwykle ważni użytkownicy dróg. Często jednak zapominamy o tym, a i oni zapominają o swoim bezpieczeństwie. Fundacja Izabeli i Adama Małyszów wspiera odblaskową kampanię.

2009 rok – rokiem pieszego to kampania społeczna propagowana przez Fundację Adama Małysza. Znany skoczek wraz ze swoją żoną zachęca pieszych do noszenia elementów odblaskowych, ponieważ niewidoczni są zagrożeniem dla siebie samych narażając swoje życie oraz dla kierowców, którzy – tak jak kiedyś Adam Małysz – czasem mogą nie dostrzec nieoznakowanego człowieka poruszającego się poboczem drogi.

fot. roadlook.pl

Akcja, wspierana przez cieszyńską drogówkę to dobry przykład na połączenie kampanii medialnej z czynną pomocą i aktywnym uświadamianiem ludzi. Adam Małysz, zamierza wraz z policjantami odwiedzać szkoły i rozdawać odblaskowe gadżety najmłodszym Polakom (do dziś zostało rozdanych już ponad 12 tysięcy akcesoriów). Co ciekawe, w ramach akcji, odblaskowe opaski otrzymają również bywalcy cieszyńskich lokali gastronomicznych. Opaska do kufla piwa gratis to nietypowa promocja, która może mieć pozytywny oddźwięk w poprawie bezpieczeństwa wśród pieszych użytkowników dróg. I jak podają statystyki już ma – pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a statystyki wskazują na zdecydowany spadek  wypadków z udziałem nieoznakowanych pieszych.

Teraz pora liczyć, że akcja o charakterze lokalnym przeniesie się na większą część kraju. A czekając na jej wyniki, warto zaopatrzeć się w odblaskowe akcesoria. To niewielki wydatek a cena bezpieczeństwa ogromna…

Odblaskowych gadżetów szukaj na Allegro.

Źródło: roadlook.pl

Najnowsze

Nowości Hondy podczas targów w Tokio

Już wkrótce Tokyo Motor Show, a na nim wiele dziwnych, auto-moto nowości. Jednym z nich będzie Honda EV-N. Mały samochód w stylu retro, którego wygląd budzi wiele kontrowersji. Na stoisku  japońskiego producenta nie zabraknie także motocykli i skuterów.

Honda na targach w Tokio przedstawi wizję niedalekiej przyszłości zdominowanej przez społeczeństwo żyjące w zgodzie z naturą. Zrealizuje tę koncepcję poprzez połączenie paneli słonecznych produkujących energię elektryczną z pojazdami elektrycznymi zasilanymi bateriami, które podczas eksploatacji nie wydzielają dwutlenku węgla. Co więcej, każdy pojazd ze strefy HELLO! ((Honda Electric mobility Loop) zawierać ma interaktywne technologie komunikacyjne, które pokazują sposób, w jaki mobilne urządzenia mogą współgrać z ludźmi i społeczeństwem.

Honda EV-B – czy aby na pewno chcemy, by auta przyszłości tak wyglądały?
fot. Honda

Na wystawie pojawi się również FCX CLARITY, samochód napędzany ogniwami paliwowymi, do którego zasilania służy energia elektryczna wyprodukowana z wodoru; samochód elektryczny EV-N (o ktorym poniżej); motocykl elektryczny EV-Cub; urządzenie osobistej mobilności EV-MONOPAL; jednokołowe urządzenie osobistej mobilności U3-X (czytaj o nim więcej tu) wykorzystujące technologię kontroli równowagi znaną z humanoidalnego robota ASIMO.

 

 

 

 

Wnętrze Hondy EV-N
fot. Honda

Choć styl retro króluje ostatnio na wybiegach, jakoś nie przekonuje nas wizja jego panowania na ulicach miast. Ostatnio prezentowane samochody przyszłości są małe i kształtem nadwozia nawiązują do aut z przed lat. .. tak jak Honda EV-N. Ten nowoczesny – z racji rodzaju zasilania – elektryczny samochodzik (z racji gabarytów brzmi to lepiej niż „samochód”) nawiązuje do kompaktowego modelu N360 produkowanego przez firmę w latach 60-tych. Od N-ki różni go jednak pokryty panelami słonecznymi dach, dzięki któremu możemy bez specjalnego wysiłku naładować zasilącą samochód baterię oraz urządzenia zainstalowane w kokpicie. W drzwiach Hondy umieszczono opisywaną już przez nas wcześniej Hondę UX-3.

Zarówno Honda EV-N jak i model UX-3 to pojazdy, które przynajmniej obecnie wydają się mocno futurystyczne, ale może w tym przyszłość rozwoju motoryzacji? Chyba musimy się zacząć przyzwyczajać…

Nowa Honda CB1100
fot. Honda

Tymczasem na tej samej ekspozycji będzie można także oberzeć na wskroś nowoczesne jednoślady. Model CB1100, odkryje przed zwiedzającymi potencjał 4-cylindrowego silnika chłodzonego powietrzem. Pod względem stylistyki i właściwości jezdnych, motocykl ten nawiązuje do najlepszych cech poprzednich generacji serii CB.

Ponadto w Japonii zadebiutuje sportowo-turystyczny VFR1200F wyposażony w pierwszą na świecie dwusprzęgłową skrzynię biegów (Dual Clutch Transmission), przeznaczoną dla sportowych motocykli o dużej pojemności silnika.

 

 

 

 

Skuter Honda PCX z funkcją start stop
fot. Honda

Ze skuterów uwagę może przyciagnąć ekologiczny i ponoć wyjątkowo ekonomiczny PCX z funkcją auto start-stop oraz EVE-neo, który nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery, co możliwe jest tylko w przypadku napędu elektrycznego.

Miłośnicy sportu motorowego nacieszą także oko widokiem modeli pamiątkowych (maszyny wyścigowe): 

RC212V (prowadzony przez Dani’ego Pedrosę w MotoGP 2008)

RC212V (prowadzony przez Dani’ego Pedrosę w MotoGP 2009)

CRF450R (wyścigi w klasie IA1, 2009 All Japan Motocross Championship)

COTA 4RT (zdobywca tytułu World Trial Championship Series 2009) 

Najnowsze

Nowości Hondy podczas targów w Tokio

Już wkrótce Tokyo Motor Show, na którym Honda zaprezentuje m.in. nowe CB1100 , VFR1200F. Smaczkiem stoiska będzie wystawa pamiatkowych motocykli wyścigowych, m.in. RC212V prowadzony przez Daniego Pedrosę MotoGP 2008 i 2009 roku.

Honda na targach w Tokio przedstawi wizję niedalekiej przyszłości zdominowanej przez społeczeństwo żyjące w zgodzie z naturą.
Na wystawie pojawi się również jednokołowe urządzenie osobistej mobilności U3-X (czytaj o nim więcej tu) wykorzystujące technologię kontroli równowagi znaną z humanoidalnego robota ASIMO.

 

Nowa Honda CB1100
fot. Honda

Na ekspozycji Hondy będzie można także oberzeć na wskroś nowoczesne jednoślady. Z modeli przedprodukcyjnych zobaczymy: CB1100, VFR1200F, VFR1200F  Dual Clutch Transmission (ze skrzynią z podwójnym sprzegłem), CB1300 SUPER FOUR, CB1300 SUPER BOL D’OR, CB1300 SUPER TOURING, VT1300CR, VT1300CS, PCX i inne.

Model CB1100, odkryje przed zwiedzającymi potencjał 4-cylindrowego silnika chłodzonego powietrzem. Pod względem stylistyki i właściwości jezdnych, motocykl ten nawiązuje do najlepszych cech poprzednich generacji serii CB.

Ponadto w Japonii zadebiutuje sportowo-turystyczny VFR1200F wyposażony w pierwszą na świecie dwusprzęgłową skrzynię biegów (Dual Clutch Transmission), przeznaczoną dla sportowych motocykli o dużej pojemności silnika.

 

Skuter Honda PCX z funkcją start stop
fot. Honda

Ze skuterów uwagę może przyciagnąć ekologiczny i ponoć wyjątkowo ekonomiczny PCX z funkcją auto start-stop oraz EVE-neo, który nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery, co możliwe jest tylko w przypadku napędu elektrycznego.

Miłośnicy sportu motorowego nacieszą także oko widokiem modeli pamiątkowych (maszyny wyścigowe):

RC212V (prowadzony przez Dani’ego Pedrosę w MotoGP 2008)

RC212V (prowadzony przez Dani’ego Pedrosę w MotoGP 2009)

CRF450R (wyścigi w klasie IA1, 2009 All Japan Motocross Championship)

COTA 4RT (zdobywca tytułu World Trial Championship Series 2009)

Najnowsze