Karolina Chojnacka

Już w ten weekend F1 wypróbuje nowy format kwalifikacji! Jak będzie wyglądać wyścig sprinterski?

Dyskusja na temat tego, jak uczynić Formułę 1 bardziej atrakcyjną dla kibiców trwa od lat. Jednym z pomysłów jest zmiana formatu kwalifikacji. Podjęte do tej pory próby zmian sprawdzonego schematu zakończyły się fiaskiem. Czy wyścigi sprinterskie skradną serca kibiców F1?

Dowiemy się tego już w ten weekend, podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii. Na torze Silverstone po raz pierwszy odbędzie się wyścig sprinterski!

Kwalifikacje w „starym” formacie odbędą się w piątek i ustalą kolejność startową do sobotniego wyścigu kwalifikacyjnego. Wyścigi o długości 100 kilometrów, a raczej kolejność w jakiej linie mety miną kierowcy, zdecyduje o kolejności na polach startowych do głównej, niedzielnej rywalizacji. Dodatkowo czołowa trójka kierowców zostanie wynagrodzona punktami, a zespoły otrzymają dodatkowe fundusze na poczet potencjalnych uszkodzeń.

Harmonogram weekendu, w którym odbędą się sprinterskie wyścigi, oficjalnie wygląda tak:

Piątek:

  • 60-minutowa poranna sesja treningowa, w której zespoły mogą wybrać dowolne dwa komplety opon
  • tradycyjna sesja kwalifikacyjna po południu, w którym do dyspozycji będzie tylko 5 kompletów miękkich opon

Sobota:

  • 60-minutowa druga poranna sesja treningowa, w której zespoły mogą wybrać jeden dowolny komplet opon
  • 100-kilometrowy sprinterski wyścig kwalifikacyjny po południu, w którym zespoły mogą wybrać dowolne dwa komplety opon

Niedziela:

  • tradycyjny wyścig z pozostałymi dwoma kompletami opon

Ross Brawn, dyrektor wykonawczy F1, zapowiedział, że włodarze serii nie będą na siłę forsować idei wyścigów sprinterskich, jeśli trzy tegoroczne próby nie zakończą się sukcesem:

Nie będziemy tego forsować, jeśli nie osiągniemy [w tym roku] pełnego sukcesu. Nie ma żadnej motywacji do kontynuowania, jeśli publiczność się tym nie zainteresuje i nie dostrzeżemy wyraźnych korzyści.

Spróbujemy tego formatu w trakcie trzech wydarzeń. I jeśli nie zakończą się sukcesem i nie otrzymamy odpowiedzi, jakiej oczekujemy, poddamy się i poszukamy innych inicjatyw.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze