„Jezdnia jest dla wszystkich” tłumaczy rowerzysta, narażający swoje zdrowie i życie

Też macie wrażenie, że niektórzy rowerzyści uważają, że mają pełna prawo jeździć po każdej drodze? Nawet jeśli przeczą temu przepisy, zdrowy rozsądek albo chociaż instynkt samozachowawczy?

Rowerzysta, a zarazem autor tego nagrania, jest człowiekiem spokojnym i rzeczowym. Spokojnie rozmawia  z taksówkarzem, który na niego trąbił. Rzeczowo mu wyjaśnia, że droga krajowa to nie droga szybkiego ruchu. Poucza go też, że „jezdnia jest dla wszystkich” i zwraca mu uwagę, że chociaż jest taksówkarzem, to nie zna przepisów.

Dlaczego „kolarze” nie jeżdżą po drogach dla rowerów – wyjaśnia „król rowerów”

Tylko jaką to drogą jechał rowerzysta? Dlaczego taksówkarz mówił, że to jest droga ekspresowa? No cóż, sprawdziliśmy to miejsce. Rowerzysta wjeżdżał właśnie do Rzgowa drogą krajową 91 od strony węzła Rzgów, gdzie krzyżuje się ona z drogą S8. W miejscu widocznym na nagraniu obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h. Tylko teraz pytanie – skąd przyjechał rowerzysta? Z drogi S8? Czy może poruszał się dwupasmową drogą, która co prawda nie jest ekspresowa, ale można nią jechać 100 km/h?

Rowerzysta przepisów znać nie musi?

Ustawodawca nie bez powodu określił, że jeśli na danym odcinku drogi można jechać szybciej, niż 50 km/h, to rowerzysta ma prawo korzystać z chodnika. Nie jest wszak tajemnicą jak poważnym zagrożeniem może być duża różnica prędkości między uczestnikami ruchu. Jeśli samochody jadą 50 km/h, a rowerzysta 30 km/h, to jest to w miarę bezpieczne. Ale jeśli auta poruszają się z prędkością 100 km/h? Mamy nadzieję, że autor nagrania nigdy nie będzie musiał przekonać się na własnej skórze jak poważne może to być niebezpieczeństwo.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Coś dzisiaj słabe argumenty,
Ma prawo korzystać z chodnika, a czy ten chodnik ma powyżej 1,5 metra,
Czy próbowaliście nim jechać kolarzówką?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Jasne walić pedalarzy jeżdżących po chodniku (szalenie)pod prąd na przejściu że światłami wgapionch w fony w ciemnościach bez oświetlenia i na bani walić!!a także jeżdżących na czerwonym świetle walić!!!!!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Nikt nie chce iść siedzieć za śmiecia, który nie potrafi zjechać na chodnik. Ci kierowcy dbają o wasze życie bardziej od was pedalarze-imbecyle!!!!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Rozróżnić tu trzeba zdrowy rozsądek i przepisy. Z punktu widzenia prawa rowerzysta nie łamie żadnego przepisu, krajówką można jechać. Widzę, że część osób ma poważne problemy z rozróżnieniem drogi krajowej od ekspresowej. Sam czasami jeżdżę do pracy na kolarce zamiast na moto fragmentem drogi krajowej i nie widzę w tym niczego niebezpiecznego (odpowiem od razu na pytania po co – mój wyjazd z domu jest bezpośrednio na taką drogę). Taksówkarz nie ma pojęcia o przepisach („trasa szybkiego ruchu”?!), tytuł i poziom artykułu też jest na podobnym poziomie. Stwierdzenie w tytule jest wyrwane z kontekstu, formalnie jak najbardziej można jechać drogą krajową jeśli nie ma obok DDR. Rowerzysta ma rację. Po chodniku jazda w niektórych warunkach jest dopuszczona, nie mylić z obowiązkowa. Szczegóły są w PoRD o którym chyba nie słyszał ani kierowca ani autor tego bełkotu, swoją drogą nieznany (ale kto rozsądny by się pod tym podpisał imieniem i nazwiskiem).

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Walić pijanych zasiadających za kółkiem, walić rozjeżdżających pieszych na pasach, nie przejmować się jadącymi pod prąd na autostradach bo przecież „źle oznakowane”. Walić też wyprzedzających wszędzie i za wszelką cenę. Najważniejsze że szeryf w paseratti jadący 130 km/h na ograniczeniu do 90 i 100 km/h na ograniczeniu do 70 nie ma jak zauważyć pedalarza jadącego zgodnie z przepisami.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

ale nie musi nigdzie zjeżdżać palancie chodniki nie służą do jazdy na rowerze ani do jazdy żadnego pojazdu tylko do chodzenia skąd takim pieprzonym debilom majaczą myśli że rowerzysta ma jechać chodnikiem bo co pizda jedna z drugą nie umie wyprzedzać nie ma techniki jazdy na poziomie podstawowym?Kierowcy niech się zajmą sobą i swoją dupą oraz stanem technicznym tych rzęchów a nie myśleniem za kogoś jak i gdzie ma jeździć szeryfów i innych palantów serdecznie pierdolę

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Widząc ten materiał i słuchając rzeczowych wywodów „pedalarza” odniosłem wrażenie że sam nagrywajacy nie ma pojęcia co robi i tylko chce zaistnieć w mediach jak i również podkreslic wyższość „pedelarzy” nad „smrodziarzami”.
Zawsze było tak że każda obwodnica,trasa szybkiego ruchu,strategiczny ciag komunikacyjny dwupasmowy o ograniczeniu do 70km/h,wiadukt lub estakada miały znaki zakazujace wjazdu rowerów.ze względu bezpieczeństwa.potem na skutek oszczędności lub równouprawnienia pojazdu mięśniowego i 1.5 tonowego kolosa te znaki po remontach już nie wróciły.
Debilizmem jest poruszanie się rowerem po takich drogach i spieranie się o racje.
U nas na przelotowce przez miasto na 70km/h tir zmasakrowal rowerzystę o barierki na łuku drogi.ten rowerzysta to był twardziel.byl.glupi był.ttak jak ten nagrywajacy.i tyle.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Sami napisaliście, i słusznie, że rowerzysta może ale nie musi skorzystać z chodnika. A jednocześnie szczujecie na niego w nagłówku, że nie zna przepisów. No serio, poważny artykuł…

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Kolejne szczucie kierowców których jest większość na nieliczną garstkę rowerzystów.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Co ty pieprzysz człowieku?

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze