Rowerzysta przepisów znać nie musi?

Przepisy ruchu drogowego obowiązują wszystkich uczestników ruchu. Czasami można jednak odnieść wrażenie, że egzekwowane są wyłącznie wobec kierowców aut i motocyklistów.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: przez przejście przechodzi grupka pieszych, kiedy nagle nadjeżdża samochód, ignoruje ich i zmusza do zatrzymania się. W przeciwnym razie zostaliby potrąceni. Taryfikator za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu przewiduje mandat w wysokości 350 zł. Podejrzewamy jednak, że znaleźliby się policjanci, którzy widząc auto niemal potrącające grupę pieszych, zakwalifikowaliby to jako stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym, zabrali takiemu kierowcy prawo jazdy i skierowali sprawę do sądu.

A teraz samochód zamieńmy na rower. Rowerzysta nie stanowi takiego zagrożenia dla pieszego, jak samochód. Ale czy to znaczy, że może on ignorować przepisy ruchu drogowego? Po zachowaniu niektórych cyklistów można dojść do wniosku, że tak właśnie uważają.

Najnowsze

Moment zagapienia się, paniczny odruch i kolizja gotowa

Uważne obserwowanie drogi przed samochodem jest bardzo istotne, nie tylko ze względu na innych uczestników ruchu, ale także aby samemu nie zrobić czegoś niebezpiecznego.

Kiedy nie patrzymy na drogę przed sobą, zdarzyć się może wiele rzeczy. Na przykład możemy zacząć opuszczać swój pas ruchu. Ważne wtedy, abyśmy spokojnie wrócili na właściwy tor jazdy. Najgorsze zaś są paniczne reakcje.

W opisie tego nagrania możemy przeczytać, że kierowca zagapił się na korek tworzący się obok. To sprawiło, że zaczął bezwiednie zjeżdżać na prawy pas, na którym pojawił się Opel Astra. Bojąc się, że w niego uderzy, kierujący autem z kamerą panicznie skręcił w lewo i uderzył w barierę.

Najnowsze

Edyta Klim

The Bikerni rusza w świat!

The Bikerni to największy kobiecy klub motocyklowy w Indiach, a już za kilka miesięcy reprezentacja 14 kobiet z klubu ruszy w świat!

The Bikerni to pionierski i największy klub motocyklowy w Indiach, który założono w 2011 roku. Grupa zainspirowała wiele kobiet do rozpoczęcia przygody z motocyklami oraz aktywnie wspiera je, walcząc ze stereotypami o roli kobiety w indyjskiej społeczności. Klub ma już 17 oddziałów w całym kraju, które organizują wspólne spotkania, wycieczki i inne akcje.

Na początku 2019 roku The Bikerni ma zamiar wyjść ze swoimi działaniami poza granice kraju. A dokładniej, przejechać grupą 14-stu kobiet ok. 19.000 kilometrów z Londynu do Delhi. Trasa będzie trwała 10 tygodni i obejmuje trasy w całej Europie, Turcji, Azji Środkowej i w Chinach.

To pierwsza, tak liczna i tak odległa podróż motocyklistek. Poprzez tą akcję The Bikerni chce zmienić postrzeganie kobiet w Indiach oraz innych społecznościach. Inspiruje do zmian i walki o kobiecą niezależność. Jednocześnie motocyklistki chcą opowiadać o tym, jakie są Indie i zaprosić do swojego kraju podróżniczki z całego świata.

Najnowsze

Volvo V60 Cross Country – kombi na bezdroża

Na początku roku Volvo pokazało model V60, a teraz prezentuje jego wersję Cross Country. Samochód ten kontynuuje tradycje uterenowionych kombi, którą rozpoczął model V70 Cross Country w 1997 roku.

Volvo V60 Cross Country ma prześwit większy o 75 mm, niż zwykły model V60. Charakterystykę zawieszenia dobrano tak, by samochód radził sobie także na nieutwardzonych drogach. V60 CC ma również standardowy napęd na cztery koła we wszystkich odmianach silnikowych. Jazdę w lekkim terenie ułatwią też systemy elektroniczne: Hill Descent Control (ułatwiający pokonywanie stromych zjazdów), system kontroli trakcji, Corner Traction i tryb jazdy Off-Road.

Model V60 Cross Country jest standardowo wyposażony w pakiet aktywnych systemów bezpieczeństwa wspomagających kierowcę City Safety.  Wyposażono go także w system Pilot Assist, który utrzymuje samochód na właściwym pasie, przyspiesza, hamuje i skręca. Działa na dobrze oznakowanych drogach do prędkości 130 km/h.

Volvo V60 Cross Country będzie dostępny na początku z silnikiem Diesla D4 AWD o mocy 190 KM. Następnie zadebiutuje w Polsce wersja benzynowa T5 AWD 250 KM. Później dołączy wersja plug-in hybrid oraz mild hybrid.

Najnowsze

Jak nie włączać się do ruchu cofając

Wyjeżdżanie tyłem z posesji lub parkingu na ruchliwą ulicę bywa ryzykowne. Z pewnością nie należy tego robić tak, jak ten kierujący.

Zawsze o wiele bezpieczniej jest włączać się do ruchu przodem, ale co w sytuacji, kiedy wyjeżdżamy na przykład spod posesji i nie mamy możliwości zawrócenia? Wtedy trzeba być bardzo ostrożnym i pamiętać o tym, aby… zająć tylko jeden pas.

Dlaczego o tym mówimy? Ano dlatego, że nie wszyscy o tym najwyraźniej wiedzą. Z pewnością nie wiedział ten kierujący Polonezem Atu, który zamiast skorzystać z prawego pasa, udostępnionego mu przez uprzejmego kierowcę auta dostawczego, wycofał na kolejny pas, po którym jechał inny samochód.

Najnowsze