Edyta Klim

Jesień na motocyklu – jak się do niej przygotować?

Jesień na motocyklu gwarantuje piękne widoki oraz mniejsze obleganie miejsc turystycznych. To świetna pora na motocyklowe wycieczki, warto jednak lepiej się do nich przygotować.

Jesień na motocyklu może być przyjemna. Kolorowe drzewa to atrybut naszej polskiej, złotej jesieni. One potrafią ubarwić każdy krajobraz, a z kanapy motocykla wszystko prezentuje się jeszcze lepiej. Dlatego nie warto odstawiać motocykla na jesień, tylko nieco lepiej się przygotować do jesiennych wycieczek i ruszyć przed siebie!

Spis treści

jesień na motocyklu
jesień na motocyklu

Jesień na motocyklu – jak się do niej przygotować?

Jesień na motocyklu: Motocykl

Dobre oświetlenie

Jesienią zmrok zapada szybciej, częściej też zdarza się pogoda pochmurna i mglista. W takich warunkach często przekonujemy się, że oświetlenie, jakim dysponuje motocykl nie jest wystarczające. Co można z tym zrobić? Najłatwiej i najmniejszym kosztem, można wymienić żarówki na takie, które oferują jaśniejsze i bielsze światło o dalszym zasięgu.

Opony

Niskie temperatury i jesienne zanieczyszczenia dróg nie sprzyjają dobrej przyczepności opon. Jeżeli jesteśmy przed ich wymianą, to lepiej zrobić ją właśnie teraz. Jeżdżąc jesienią lepiej mieć w zapasie jakiś margines bezpieczeństwa, poruszając się łagodniej i płynniej, by nie dać okazji oponom do nagłego uślizgu.

Stan techniczny

Zawsze powinniśmy kontrolować stan techniczny naszego motocykla, bo właśnie od tego zależy efekt, jaki uzyskamy podejmując jakieś działanie, które ma nas uchronić od wypadku czy upadku. Jesienią jest to szczególnie ważne, ponieważ warunki na drogach nie są już tak sprzyjające jak latem.

Grzane manetki czy kanapa

Podczas jesiennych przejażdżek można poprawić sobie komfort, szczególnie ten cieplny. Na rynku jest spory wybór produktów dbających o ręce, np. grzane manetki, mufki, osłony. Można też, samodzielnie lub u profesjonalisty, zamontować matę grzejącą w motocyklowej kanapie.

Osłony od wiatru

Jesienią wiatr jest bardziej odczuwalny, ale można się nieco od niego odizolować, np. przez zakup wyższej szyby motocyklowej lub przedłużenia do niej, tzw. deflektora. Handbary to osłony ochronne dla dłoni, które przy okazji tez stanowią świetną blokadę przed wiatrem.

Aby wiedzieć, jaka jest siła wiatru i czy będą opady, można zajrzeć na szczegółowe wykresy w aplikacji lub na stronie: meteo.pl .

Jesień na motocyklu: Motocyklista/ka

Poprawienie widoczności

Jesienią motocykliści stają się mniej widoczni. Przede wszystkim zostaje ich na drogach niewielu, dlatego bywają zaskoczeniem dla kierowców w samochodach. Po drugie, częściej zdarza się jesienią pogoda o mniejszej przejrzystości powietrza, co utrudnia ich wypatrzenie. Dlatego warto poprawić swoją widoczność przez użycie dodatkowych elementów odblaskowych lub świetlnych. Można je zastosować na motocyklu albo w swoim własnym ubiorze.

Ubiór motocyklowy

Jesienią szybciej i częściej możemy zmarznąć lub/i przemoknąć. Warto ubierać się nieco bardziej „na cebulę”, dbając jednak o to, by poszczególne warstwy były termoaktywne – oddawały wilgoć na zewnątrz i były szybkoschnące, bo jazda w wilgotnej odzieży znacznie potęguje uczucie zimna. Przydają się wszelakie membrany, kołnierze z winstoperem, a także dodatki z wełny merino (kominiarki, skarpety).

Na ratunek w deszczowe dni polecamy zestawy przeciwdeszczowe dla motocyklistów, które uchronią też przed mocnym wiatrem (mamy na ten temat osobny poradnik: Przeciwdeszczowy strój motocyklowy – co wybrać? ). Coraz bardziej popularna staje się podgrzewana odzież, która zapewnia regulowane źródło ciepła dla zmarzluchów.

Zmiany termiczne, koncentracja

Samopoczucie motocyklisty i jego komfort termiczny ma ogromny wpływ na refleks i koncentrację podczas jazdy motocyklem. Dlatego tak ważne jest utrzymanie optymalnych warunków do dobrego samopoczucia, mimo jesiennych warunków pogodowych. Warto zabierać ze sobą termos z gorącym napojem lub zrobić pauzę, kupić coś ciepłego i się ogrzać, gdy czujemy, że zimno mocniej nam doskwiera.

Technika jazdy

Ostrożniej i z marginesem bezpieczeństwa warto poruszać się motocyklem jesienią. Zachowywać większe odstępy od poprzedzającego pojazdu i jechać bardziej środkiem pasa, bo krawędzie jezdni są jesienią najbardziej zanieczyszczone. Łagodnie hamować, przyspieszać, jeździć wolniej – ze względu na gorszą przyczepność opon oraz zwiększoną ilość innych zagrożeń, np. mokrych liści, migrującej przed (szybko zapadającym) zmrokiem zwierzyny, nisko świecącym słońcem.

Ograniczone zaufanie

Zasada ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg powinna być podwojona jesienią, bo kierowcy samochodów się nas nie spodziewają. Warto bardziej się rozglądać i zwalniać przy skrzyżowaniach, bo nagłe manewry motocyklem mogą być jednak utrudnione przez jesienne warunki na drogach.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze