Quantcast

Jej wysokość Elżbieta II na motocyklu

Co łączy Królową Elżbietę II z motocyklami? Okazuje się, że sporo. Zwłaszcza z pewnym BSA C10 250. Poza tym, widzieliście kiedykolwiek królową zmieniającą koło w samochodzie?

Kiedy Elżbieta II była jeszcze 19-letnią księżniczką dołączyła do Auxiliary Territorial Service (ATS), wolontaryjnej wojskowej służby kobiet. Miała to miejsce w lutym 1945 roku, u schyłku II-giej wojny światowej.

Księżniczka Elżbieta była szkolona w zakresie prowadzenia pojazdów i mechaniki, i mimo, że zamiast w koszarach, mieszkała w tym czasie w pałacu, była jedną z wielu dziewcząt, które wówczas czuły potrzebę służby. Księżniczka Elżbieta otrzymała stopień młodszego dowódcy.

Przeczytaj też o kobietach w motocyklowej służbie wojennej – Women’s Royal Navy Service kliknij tu.
Królowa Elżbieta na motocyklu BSA C10 250 cm3

Według fotografi, które zachowały się z tamtych czasów, Elżbieta przeszła szkolenie mechaniczne i praktyczne na motocyklu BSA C10 250 cm3. Wiedziała zatem jak prowadzić motocykl, jak zmieniać opony w ciężarówce, wymienić świece itd.

Królowa Elżbieta przy ciężarówce, którą uczyła się jeździć.

Elżbieta była nie tylko pierwszą reprezentantką brytyjskiej rodziny królewskiej, która była czynnym członkiem służb wojskowych, ale także pierwszą królową w historii, która obsługiwała motocykl podczas szkolenia wojskowego.

Królowa Elżbieta podczas szkolenia ciężarówkowego

Zdjęcie przyszłej królowej Imperium Brytyjskiego wykonał dziennikarz i motocyklista Prosper Keating, który dowiedział się o szkoleniu, jakie przechodzi Elżbieta. Negatywy fotografii wysłał do księżniczki, która odpisała mu osobiście, że jest bardzo wdzięczna za zdjęcie, bo będzie miała co pokazać wnukom. Pasja? Może i tak, bo wnuk Elżbiety, książę William, jeździ motocyklem od lat.

Królowa Elżbieta wymiania opony w ciężarówce

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze