Karolina Chojnacka

Jedziesz na wakacje samochodem? Upewnij się, że wszystko działa jak trzeba

Wakacje trwają w najlepsze. Do wyjazdu na upragniony odpoczynek musimy się wcześniej odpowiednio przygotować. Jak zaplanować podróż? Co powinniśmy sprawdzić w samochodzie, aby na wakacyjne wojaże wybrać się bez stresu i obaw?

Co warto sprawdzić w samochodzie przed wakacjami i jazdą w daleką trasę, liczącą setki, a nawet tysiące kilometrów? Zadbaj przede wszystkim o bezpieczeństwo – siebie, rodziny, pieszych i innych użytkowników drogi.

Wskazówki dotyczące kontroli stanu samochodu przed wakacyjną podróżą

Układ hamulcowy: podczas przeglądu wykwalifikowany mechanik sprawdzi stan klocków i tarcz hamulcowych. Na tym kontrola hamulców w samochodzie jednak się nie kończy. Kluczowe znaczenie ma jakość płynu hamulcowego – szczególnie w okresie letnim, kiedy wysokie temperatury mocno obciążają układ hamulcowy. Będąc w trasie, czasami będziemy zmuszeni do wyhamowania pojazdu z dużych prędkości – w celu zachowania parametrów układu hamulcowego w takich warunkach upewnij się, że płyn hamulcowy oraz przewody hamulcowe są w doskonałej kondycji.

Opony: upewnij się, że guma nie popękała lub nie sparciała w mniej widocznych na co dzień rejonach opony – w dokładnym sprawdzeniu stanu ogumienia pomocne będzie uniesienie samochodu na podnośniku, co umożliwi dokładne obejrzenie opon z każdej strony. Skontroluj również poziom ciśnienia we wszystkich oponach.

Akumulator: najczęściej jako kierowcy myślimy o nim w trakcie zimy, chcąc uniknąć problemów z rozruchem auta po nadejściu mrozów. Jednak w wakacje, gdy temperatura powietrza często przekracza 30 stopni Celsjusza, akumulator bywa równie mocno obciążony, choćby przez ciężko i nieustanie działający układ klimatyzacji. Dlatego przed jazdą się na wakacje skontroluj stan akumulatora oraz poziom jego naładowania, a w razie potrzeby wymień go na nowy, w pełni sprawny.

Światła: trzeba też zadbać o widoczność na drodze, a więc o sprawność wszystkich świateł. Kontrola powinna obejmować kierunkowskazy, światła „stop”, przeciwmgielne i główne reflektory – czy na pewno wszystkie działają prawidłowo i czy są prawidłowo ustawione, by nie oślepiały innych użytkowników oraz pieszych. Do podstawowego wyposażenia auta warto też dorzucić komplet zapasowych żarówek. Ostatnia rzecz, której potrzeba podczas wakacyjnych wojaży to jazda ciemną drogą z niepełnym oświetleniem.

Wycieraczki: warto zwrócić uwagę na stan wycieraczek, ich poprawne działanie to gwarancja dobrej widoczności i zarazem bezpieczeństwa, szczególnie w nocy w czasie opadów deszczu, kiedy na szybie powstają refleksy od świateł pojazdów jadących z przeciwka.

Paliwo: wyrusz w drogę z pełnym bakiem paliwa lub naładowanym akumulatorem, jeśli prowadzisz samochód elektryczny. Zaplanuj, gdzie zatrzymasz się, aby naładować lub zatankować auto. Dzięki temu nie będziesz jednym z tych pojazdów, które co roku utknęły na poboczu drogi, ponieważ skończyło im się paliwo.

Klimatyzacja: zadbaj o jej dobra kondycję. Czynność tę najlepiej powierzyć specjaliście który z pomocą specjalistycznych narzędzi sprawdzi szczelność układu klimatyzacji i w razie konieczności uzupełni poziom czynnika, zapewniającego miły chłód w aucie.

Czas ruszyć w drogę! Przygoda i odpoczynek już czekają! Ciesz się jazdą. Unikaj pośpiechu, a wakacje zaczniesz nie po dojechaniu na miejsce, ale już opuszczając garaż lub przydomowy parking.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze