Bezpieczne wakacje samochodem. O czym należy pamiętać przed podróżą?

Nadszedł długo wyczekiwany czas letnich wyjazdów.Co zrobić, żeby uniknąć frustracji za kierownicą i problemów podczas podróży do celu? Jak wyposażyć auto? Co kierowcy mogą zrobić by zagwarantować sobie bezpieczeństwo?

Koniecznie skontroluj stan opon i felg
Dokładnie obejrzyj każde koło lub pojedź do wulkanizatora. Pamiętajmy, że podczas jazdy przy prędkości 130 km/h opona obraca się ponad 1000 razy na minutę. Każde uszkodzenie ogumienia w tej sytuacji stanowi zagrożenie dla życia kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli na oponie widoczne są spękania, przecięcia albo wybrzuszenia, oznacza to, że jest ona uszkodzona i naraża kierowcę oraz pasażerów na niebezpieczeństwo poważnego wypadku.

Sprawdź ciśnienie w oponie.
Dzięki temu zaoszczędzisz na paliwie, a jednocześnie poprawisz przyczepność i kierowalność samochodu oraz skrócisz drogę hamowania. No i sam sobie nie zniszczysz opon. Właściwą wartość tego parametru ustala producent danego auta – informację na ten temat znajdziemy w instrukcji pojazdu lub na naklejce na środkowym słupku. Pomiar ciśnienia musi być przeprowadzony na zimnych oponach lub po jeździe nie dłuższej niż 2 km. Jazda ze zbyt niskim ciśnieniem może doprowadzić do rozgrzania się wewnętrznych warstw opony i jej rozerwania w trakcie jazdy.

Zmierz głębokość bieżnika.
Powinna ona wynosić minimum 1,6 mm w przypadku braku tzw. wskaźników zużycia na oponie. Przy okazji wyjazdu należy jednak sprawdzić rekomendacje producenta opon do jakiej głębokości bieżnika są one bezpieczne. Odpowiednio głęboki bieżnik zadba o dobrą przyczepność samochodu, także podczas letnich burz.

Sprawdź też koło zapasowe (jeśli jest na wyposażeniu)
Je także należy skontrolować pod kątem uszkodzeń oraz odpowiedniego ciśnienia. Jeśli nie masz kompresora, na trasie trudno będzie je napompować. W przypadku złapania gumy, opona zapasowa pozwoli skrócić czas naprawy, dzięki czemu szybciej i bezpieczniej dojedziesz do celu.

Opony letnie lub markowe całoroczne są warunkiem koniecznym bezpiecznej jazdy na wakacje.
Używanie zimówek latem to ogromne ryzyko – zarówno uraty zdrowia kierowcy, jak i zawartości jego portfela. Droga hamowania samochodu na oponach zimowych latem ze 100 km/h do całkowitego zatrzymania auta może być nawet o 16 m dłuższa niż na oponach letnich. Warto pamiętać, że ubezpieczyciele mogą odmówić wypłacenia odszkodowania, jeśli kierowca spowodował wypadek na oponach niedostosowanych do warunków.

Pamiętaj by nie przeciążyć auta.
Samochód i opony mają swoje granice wytrzymałości, także maksymalnego obciążenia – zalecenia producenta pojazdu można znaleźć w instrukcji auta. Nie należy także układać bagaży powyżej tylnych siedzeń, bo w poważnym stopniu ogranicza to widoczność kierowcy. Ponadto – jeśli nie mamy specjalnej kratki lub siatki odgradzającej bagażnik – powoduje duże ryzyko, że podczas gwałtownego hamowania pakunki polecą do przodu.

Zabierz ze sobą podstawowy komplet narzędzi oraz linkę holowniczą.
Lepiej dmuchać na zimne – nigdy nie wiadomo co może się przytrafić podczas jazdy. Często bywa tak, że pojawia się mała usterka, którą można usunąć przy użyciu śrubokręta, lecz nie mamy go pod ręką.

Ważny przegląd oraz posiadanie ubezpieczenia OC pozwoli uniknąć wiele nieprzyjemności w przypadku nieplanowanego zdarzenia. Pamiętaj, by przed wyjazdem dokładnie sprawdzić, czy przez zaplanowany okres podróży ubezpieczenie i przegląd będą ważne.

 

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Bezpieczna podróż jest bardzo ważna. Pierwszy raz z Antosiem wyjeżdżamy, więc wszystko musi być dobrze sprawdzone. Mamy fotelik camini, którzy nadaje się i do wózka i samochodu, więc maluszek na pewno będzie bezpieczny. Natomias o samochód zatroszczył się mąż. Wakacje muszą się udać 🙂

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Warto zrobić jeszcze jedną rzecz – jeśli zamierzamy wakacje spędzić poza naszym rodzimym krajem, koniecznie sprawdźmy przepisy obowiązujące za granicą 😉 I zabierzmy ze sobą zapas żarówek, bezpieczników i oleju silnikowego. Zresztą… pisaliśmy o tym w czerwcu na naszym blogu: https://nocar.pl/blog/10-rzeczy-ktore-musisz-sprawdzic-przed-dluga-podroza/

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Warto zrobić jeszcze jedną rzecz – jeśli zamierzamy wakacje spędzić poza naszym rodzimym krajem, koniecznie sprawdźmy przepisy obowiązujące za granicą 😉 I zabierzmy ze sobą zapas żarówek, bezpieczników i oleju silnikowego. Zresztą… pisaliśmy o tym w czerwcu na naszym blogu: https://nocar.pl/blog/10-rzeczy-ktore-musisz-sprawdzic-przed-dluga-podroza/

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Warto zrobić jeszcze jedną rzecz – jeśli zamierzamy wakacje spędzić poza naszym rodzimym krajem, koniecznie sprawdźmy przepisy obowiązujące za granicą 😉 I zabierzmy ze sobą zapas żarówek, bezpieczników i oleju silnikowego. Zresztą… pisaliśmy o tym w czerwcu na naszym blogu:

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze