Jedna kontrola, 12 mandatów i nawet 36 tys. zł kar!

Mandaty i kary nakładane na kierowców ciężarówek oraz właścicieli firm mogą czasami szokować, ale szokujący bywa też ilość popełnianych za jednym razem wykroczeń oraz stwierdzanych nieprawidłowości.

Pojazd przewożący kombajn rolniczy i opony przewożono zatrzymali do kontroli na przejściu w Budzisku podlascy inspektorzy ITD. Kierowca posiadał zezwolenie na przejazd nienormatywny, jednak masa i gabaryty pojazdy przekraczały dopuszczalne normy. Ciężarówka ważyła o 1,5 tony za dużo, a normy dotyczące nacisków podwójnej osi napędowej przekroczony o 1,4 tony. Pojazd była za szeroki i za długi. Ciężarówka powinna być pilotowana, ale litewski przewoźnik nie spełnił tego warunku.  

Niesprawny zestaw jechał przeciążony o 30 ton!

Inspektorzy mieli też sporo zastrzeżeń do czasu pracy kierowców. Jeden z kierowców prowadził bez zalogowanej do tachografu karty. Pięciokrotne skrócił wymagany czas odpoczynku dobowego. Kierujący wydłużyli także jazdę dzienną oraz jazdę bez wymaganej przerwy. 

Próbował uciekać ciężarówką, żeby uniknąć kontroli. Na sumieniu miał naprawdę dużo

Prowadzących ukarano w sumie 12 mandatami na kwotę 6300 złotych. Z kolei wobec przedsiębiorcy inspektorzy wszczęli postępowania administracyjne zagrożone karą 18000 oraz do 12000 złotych. Odpowiedzialność za naruszenia poniesie też zarządzający w firmie transportowej.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Hankook nowym dostawcą opon w Formule E

Od sezonu 2022-23 nowym dostawcą opon w Formule E będzie firma Hankook.

Hankook wygrał przetarg na nowego dostawcę opon w Formule E. Koreańska firma przedstawiła najkorzystniejszą ofertę i od sezonu 2022-23 zajmie się dostarczaniem ogumienia do trzeciej generacji bolidów FE.

W oświadczeniu FIA można przeczytać:

Przetarg wyłaniający dostawców nadwozia, baterii oraz opon przerósł nasze wszystkie oczekiwania. Wszystkie zgłoszenia zostały sprawdzone pod kątem zgodności z wymaganiami technicznymi, środowiskowymi, komercyjnymi oraz finansowymi.

Przeczytaj też: 8 zasad przechowywania opon

Będzie to pierwsza zmiana dostawcy opon w historii Formuły E. Od początku istnienia elektrycznej serii wyścigowej opony dostarczał Michelin. Po sezonie 2021-22 francuska firma pożegna się z FE.

Formuła E nie będzie pierwszą serią, której Hankook dostarcza opony. W ostatnich latach ich ogumienie kibice mogli zobaczyć między innymi w samochodach serii DTM i W Series.

Wcześniej wybrano nowego dostawcę baterii do samochodów Gen3 Formuły E. Zwycięzcą przetargu został Williams Advanced Engineering.

Przeczytaj też: Williams podpisuje kontrakt z Formułą E

W bolidach trzeciej generacji Formuły E nie zmieni się za to dostawca nadwozia. Nadal będzie się tym zajmować Spark Racing Technology.

Najnowsze

Nasz znajomy rowerzysta szukał guza. I prawie go znalazł

Zachowując się w sposób niezgodny z prawem i zwyczajnie aspołeczny, narażamy się na reakcję innych osób, które mogą być wobec nas nawet agresywne. To szczególnie prawdopodobne, jeśli sami zachowujemy się w sposób daleki od uprzejmości. Ale może autor nagrania liczy na takie sytuacje?

Tym razem nasz znajomy rowerzysta, który „wsławił się” między innymi stwarzaniem zagrożenia na drodze krajowej oraz wyśmiewaniem prawidłowo zachowujących się kierowców, jechał ulicą w terenie zabudowanym. Ulicą trzypasmową, koło której biegła droga dla rowerów…

Rowerzysta ostentacyjnie wjeżdża pod koła samochodu. A samochód się nie zatrzymuje

Powstała tam dlatego, że rowerzysta poruszający się ulicą trzypasmową stwarza zagrożenie dla siebie oraz innych. Niektórym rowerzystom to jednak uwłacza i czują się oni „pełnoprawnymi” uczestnikami ruchu drogowego i ani przepisy, ani zarządcy dróg, budujący dla nich dedykowane ciągi komunikacyjne, im tego nie odbiorą.

Rowerzysta wjechał w nowego Mercedesa i próbował uciec z miejsca kolizji

Tym razem autor nagrania, który żyje według własnych zasad i uważa, że prawo go nie dotyczy, spotkał na swojej drodze kierowcę BMW, który w prosty i mało wyszukany sposób chciał go wyprowadzić z błędu. Całość możecie zobaczyć poniżej (tylko dla osób o mocnych nerwach). My tylko jeszcze przytoczymy (ułagodzone) fragmenty rozmowy, pokazujące, co o drogach dla rowerów sądzi rowerzysta:

BMW – Zjeżdżaj stąd, masz ścieżkę z prawej.

Rowerzysta – No i co z tego?

BMW – Na co te ścieżki, powiedz mi – na co?

Rowerzysta – Nie mam pojęcia po co.

BMW – To kurna zjeżdżaj na nią.

Rowerzysta – To sobie jedź tą ścieżką!

Czy trzeba coś jeszcze dodawać?

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Stephanie Travers: pierwsza czarnoskóra kobieta na podium F1

Stephanie Travers odebrała trofeum dla zwycięskiego konstruktora w imieniu całego zespołu Mercedesa.

Stephanie Travers jest jednym z przytorowych inżynierów ds. płynów w zespole Mercedesa. Po niedzielnym wyścigu o GP Styrii odebrała trofeum dla zwycięskiego konstruktora w imieniu całego zespołu Srebrnych Strzał.

Travers analizuję olej silnikowy, olej przekładniowy i paliwo podczas weekendu wyścigowego F1. Wykonuje analizę paliwa, aby upewnić się, że zespół przestrzega przepisów FIA oraz mieć pewność, że nie zabrudzono żadnych (paliwowych) bębnów podczas transportu, i że podczas napełniania platform paliwowych, pompy paliwa i nalewania paliwa do samochodu nie ma w nich żadnych zanieczyszczeń.

Stephanie Travers nie spodziewała się, że zespoł wybierze właśnie ją, by odebrała trofeum dla zwycięskiego konstruktora:

Szczerze mówiąc, byłam w szoku, gdy zespół poprosił mnie, bym odebrała nagrodę dla konstruktorów. Nie spodziewałam się, że kiedykolwiek spotka mnie ten zaszczyt. Oczywiście z radością i ekscytacją się zgodziłam. To niesamowite uczucie – móc pokazać, jak różnorodny jest zespół. Na dodatek było to pierwsze zwycięstwo Lewisa w tym sezonie, więc cieszę się, że mogłam mu towarzyszyć w tej wyjątkowej chwili. Zapamiętam to do końca życia.

Sama ceremonia była nietypowa, bo ze względu na pandemię koronawirusa nie wręczano nagród, a podjechały one do podium na zdalnie sterowanych wózkach.

Stephanie Travers: pierwsza czarnoskóra kobieta na podium F1

Stephanie Travers jest dziewiątą kobietą w historii, która odebrała trofeum dla zwycięskiego zespołu na podium F1. Tydzień wcześniej, podczas GP Austrii, na podium wraz z trzema najszybszymi kierowcami stanęła jej koleżanka z zespołu Holly Chapman. Travers jest też pierwszą czarnoskórą kobietą, która stanęła na podium F1.

Przeczytaj też: Kim jest Holly Chapman, ósma kobieta w historii na podium F1?

Lewis Hamilton na swoim Instagramie podzielił się z fanami historią pochodzącej z Zimbabwe Stephanie Travers.

By pracować w Formule 1, trzeba być najlepszym z najlepszych. Travers od małego marzyła o pracy w motorsporcie, a w szczególności w F1. Zaczęła studia dyplomowe z inżynierii chemicznej, wiedząc, że dzięki nim może dostać się do Formuły 1. Pewnego dnia zobaczyła ogłoszenie o pracę dla Petronas na LinkedIn i złożyła podanie.

Mercedes i Petronas wybrali Stephanie z ponad 7000 innych aplikantów, w większości mężczyzn. Żeby tego dokonać musiała przejść pięć niezwykle wymagających etapów rekrutacji. Kobieta chce być inspiracją dla czarnoskórych oraz kolorowych dzieci. Swoją pracą chce im pokazać, że jeśli tylko się postarają i uwierzą w swoje siły, to mogą osiągnąć wielki sukces.

Stephanie Travers: pierwsza czarnoskóra kobieta na podium F1

Przeczytaj też: Lewis Hamilton zamierza stworzyć nową organizację, w celu zwiększenia różnorodności w świecie motorsportu

Najnowsze

Policyjne radiowozy będą miały nowe oznaczenia

Mieliście kiedyś problem z rozpoznaniem, czy jakiś samochód jest oznakowanym radiowozem? Według Ministerstwa Infrastruktury jest to prawdopodobne, więc jego urzędnicy chcą zaproponować rozwiązanie tego problemu.

Pamiętacie czasy, kiedy radiowozy były granatowe i miały białe pasy oraz napis POLICJA? Był to wzór trochę niedzisiejszy i właściwie będący powieleniem tego stosowanego jeszcze przez milicję. Obecne rozwiązanie prezentuje się o niebo nowocześniej, a do tego poprawia rozpoznawalność radiowozów oraz ich widoczność w nocy (niebieskie oklejenie jest odblaskowe).

Mazowiecka grupa Speed będzie walczyć z piratami drogowymi w nowej Skodzie Superb

W zeszłym roku policja zaprezentowała zmodyfikowaną wersję tego wzoru z żółtymi dodatkami, podobnymi do tych, jakie stosują służby w innych europejskich krajach. Jaskrawy kolor poprawia widzialność takiego pojazdu, a w nocy z daleka widoczna jest niemal cała jego sylwetka. Policja jedynie testowała i rozważała wprowadzenie takiego wzoru.

Teraz propozycja jest jeszcze inna. Nad napisem POLICJA na masce auta miałaby pojawić się policyjna gwiazda. Dodany miałby być też slogan „Pomagamy i chronimy” (wzorem haseł na radiowozach w wielu innych krajach) oraz podany numer alarmowy 112. Co to zmieni? Zdaniem autorów nowelizacji:

Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie rozpoznawalności pojazdów Policji, a w konsekwencji zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i propagowania misji Policji.

Belgijska policja uziemiona przez normy emisji spalin?

Czy dodanie gwiazdy na masce radiowozu poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym? Mamy co do tego wątpliwości. Intrygująca jest także jeszcze jedna propozycja, zawarta w projekcie:

Ponadto w projekcie wprowadza się możliwość oznaczania pojazdów Policji numerami taktycznymi. Numer taktyczny zawiera wyróżnik literowy określający przyporządkowanie pojazdu do określonej jednostki Policji oraz cyfrowy stanowiący numer indywidualny pojazdu. Oznaczenie pojazdu niepowtarzalnym w skali kraju numerem taktycznym usprawnia współdziałanie oraz identyfikację pojazdu podczas wykonywania zadań służbowych.

Czyżby autorzy nowelizacji nie wiedzieli, że takie oznaczenia funkcjonują od 2006 roku? Jako przewidywany termin wprowadzenia tych zmian, podano czwarty kwartał 2020 roku.

Najnowsze