Jeden skręcał, drugi wyprzedzał. Nie skończyło się to dobrze

Jeden skręcał, drugi wyprzedzał. Nie skończyło się to dobrze

03 sierpnia 2020
1
13
Takie przypadki zwykle są trudne w ocenie, a stwierdzenie który z kierowców zawinił, często wymaga wejścia w drobne, nie zawsze dające się zweryfikować, detale.

Kierowca ciężarówki z kamerą zamierzał zjechać na drogę gruntową. Zwolnił, skręcił w lewo, gdy nagle w jego lewy bok uderzył inny samochód ciężarowy. Wyglądało to na szczęście na niegroźną kolizję.

Jak dużej prędkości trzeba, żeby sprawić by inne auto dachowało? Niedużej

Takie zdarzenia rzadko kiedy są jednoznaczne. Przepisy zabraniają wyprzedzania pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu. Z drugiej strony kierowca wykonujący manewr skrętu musi ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom i nie tyczy się to wyłącznie tych jadących z naprzeciwka.

Kobieta nie umie wyjechać z parkingu, ale potrafi za to pisać wulgaryzmy na cudzym samochodzie

Zwykle w takich sytuacjach trzeba określić, kto był pierwszy. Jeśli pierwszy był kierunkowskaz włączony przez autora nagrania, to kierowca drugiego pojazdu nie miał prawa go wyprzedzać. Ale jeśli drugi pojazd już wyprzedzał kierującego z kamerą, zanim ten zaczął sygnalizować zamiar skrętu, to powinien był poczekać.

Komentarze

iza
03 sierpnia 2020 12:06
czy pojazd wyprzedzający zachował bezpieczny odstęp czy jechał na zderzaku?
Dżigit > iza
12 sierpnia 2020 09:08
Ja dżigit wy dżigital. Wy chotiecie dżigita?
Krzysiek
03 sierpnia 2020 19:54
Kierunkowskaz prawidłowo włączony odpowiednio wcześniej. Do stłuczki doszło, gdy skręcający nie był w trakcie wyprzedzania, lecz już wjechał w boczną drogę. Więc wina wyprzedzającego.
Alex
03 sierpnia 2020 20:11
13 sekunda słychać kierunkowskaz, 28 sekunda spotkanie czyli każde z nich miało około 15 sekund na reakcję.
Jarek
04 sierpnia 2020 05:10
Były pasy przerywane więc o czym tu gadać.
Jcpkp
04 sierpnia 2020 05:47
O czym tu gadać, ilość ignorantów - czytaj idiotów na polskich drogach jest wprost proporcjonalna do ilości samochodów, a ilość samochodów jest wprost proporcjonalna do ilości popierających PiS i 500+.
Łukasz
04 sierpnia 2020 08:15
Ja tez tak mialem i nie bylo dopytywanie o detale. Skrecales nie ustapiles pierwszenstwa temu z tulu,twoja wina i chuj. Duzo mnie to nauczylo i tym bardziej jako rolnik czesto jezdze ciagnik plus 2 przyczepybi gdybym na skrzyzowaniach takich z podwujna nie patrzyl w lusterka to juz dawno tego zestawu bym nie mial......
Andrzej
04 sierpnia 2020 10:42
Wystarczy obejrzeć nagranie i posłuchać!!!
Kierunkowskaz był od dawna włączony...ok 150 metrów przed oznaczonym skrzyżowaniem...
... ale często tak jak tu znajdzie ktoś komu się spieszy bardziej
Sora
04 sierpnia 2020 11:06
Pełno śpieszących się kowboji na drogach a policji brak.
Ramedlaw
04 sierpnia 2020 11:30
Z zamieszczonego filmu widać i słychać jak pulsuje kierunkowskaz więc definitywnie winny ten co wyprzedzał zagapił się lub rozmawiał na telefonie
Zbychu
04 sierpnia 2020 11:41
Słychać ze ierunkowskaz był dużo wcześniej włączony a tamten na pewno wisiał na telefonie i dzwon
Tadek
04 sierpnia 2020 11:45
No przecież na skrzyżowaniu się nie wyprzedza
CZARNY
04 sierpnia 2020 11:50
Wysłuchajcie dobrze nagranie, słychać że zaraz za cmentarzem kierowca wrzucił już kierunkowskaz i sygnalizował zamiar skrętu. Patrząc na nagranie to spory kawałek drogi wcześnie zaczął sygnalizować.
Alwaro
08 sierpnia 2020 11:26
Panowie odsyłam do kodeksu drogowego. Kierunkowskaz nie uprawnia do zmiany pasa. Należy ustopiac wszystkim podczas zmiany pasa lub skrętu. Dostawczy miał zajęty pas lewy i rozpoczął wyprzedzanie. Skąd pewność, że nie wyprzedzał jeszcze kogoś wcześniej i nie widział kierunkowskazu. Linia przerywana mógł wyprzedzać. Ps sam jeżdżę dużym.