Konrad Maruszczak

Jakie kolory aut wybierają Polacy? Te barwy dominują

Okazuje się, że wśród ulubionych kolorów aut nie dominują czarne, ani białe, choć te również zajmują wysokie miejsce. Jakie kolory aut wybierają Polacy?

Analitycy, przetwarzający dane motoryzacyjne i analizujący rynek stworzyli raport, który pokazuje jakie kolory aut wybierają Polacy. Okazuje się, że Polacy preferują samochody w szarych kolorach. Jaśniejsze i bardziej jaskrawe kolory cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem.

Jakie kolory aut wybierają Polacy? Dominują „smutne” kolory

26,9% samochodów sprowadzanych do Polski było szarych, 21% – białych, a 19,2% czarnych. Bardzo podobnie wyglądają preferencje kolorystyczne kierowców w innych, europejskich krajach. Kolory szare i czarne powszechnie uważane są za bardziej eleganckie, co ma podnieść prestiż danego samochodu. Auta w tych kolorach wybierają szczególnie Ci, którzy nie chcą pokazywać się innym.

W 2000 roku udział szarych samochodów w Polsce wynosił 30,8%, a zatem był on nieco większy niż obecnie, ale ogólnie cały czas odgrywa on dominującą rolę.

Kolor czarny cieszy się natomiast zmienną popularnością. Początkowo utrzymywała się tendencja wzrostowa (skok z 15,7% w 2000 roku do 29,5% w 2010 roku), by później nieznacznie spadać do 19,3% w 2020 roku.

Według wielu kierowców, samochody z jaskrawymi kolorami z biegiem lat tracą swój blask, co zwiększa utratę wartości samochodu. Niektórzy nawet starają się parkować w cieniu, aby zapobiec blaknięciu lakieru.

Jaskrawe, żywe kolory nie mają znaczącego udziału w polskim rynku samochodów używanych: żółty to zaledwie – 1,2% wszystkich pojazdów, czerwony – 9%, a niebieski – 9,9%.

Auto jakiego koloru najszybciej traci na wartości?

Okazuje się, że kolor samochodu ma także wpływ na utratę wartości pojazdu. Według badania iSeeCars.com, żółte samochody najlepiej utrzymują swoją wartość, tracąc 60% mniej niż przeciętny pojazd. W ich przypadku w ciągu trzech lat to nie 22,5% (jak przeciętnie), tylko 13,5%. Może to wynikać z faktu, że żółte kolory dominują wśród samochodów sportowych, które są rzadkie (np. Ferrari i Lamborghini) i stąd niska utrata wartości.

Inne, korzystne pod względem wartości aut kolory to beżowy (17,8%), pomarańczowy (18,4%), zielony (19,2%), czerwony (20,6%), biały (21,9%) i niebieski (22,0%). Pojazdy szare z wynikiem 22,5% uzyskują rynkową średnią.

Najwięcej na wartości przy odsprzedaży po 3 latach tracą auta w kolorze srebrnym (23,2%), czarnym (23,9%), brązowym (24,0%) oraz złotym (25,9%). 

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze