Karolina Chojnacka

Jaka była prędkość maksymalna pierwszego samochodu na świecie? Historia motoryzacji zapisana w prędkościomierzach

A czy wiedzieliście, że od strony technicznej prędkościomierz to… obrotomierz?

Stała ekspozycja Muzeum Mercedes-Benz liczy około 160 pojazdów i łącznie 1500 eksponatów. Na szczególną uwagę zasługują rozwiązania, które przyciągają uwagę zwiedzających swoją zaskakującą historią i mają niebagatelny wkład w motoryzacyjną kulturę. Przedstawiamy historię prędkościomierzy.

Niespieszne początki: 16 km/h – tyle wynosiła prędkość maksymalna pierwszego samochodu na świecie. Z jednej strony nie była to wartość imponująca nawet jak na standardy 1886 roku, biorąc pod uwagę, że lokomotywy parowe dużo wcześniej pokonały barierę 100 km/h. Z drugiej strony opatentowany pojazd Carla Benza i tak osiągał prędkość dwukrotnie większą niż pieszy. Prędkościomierza nie miał, bo i nie było takiej potrzeby – nie obowiązywały wówczas żadne przepisy ograniczające prędkość.

Historia motoryzacji zapisana w prędkościomierzach

Ceniony dodatek: wraz ze wzrostem popularności automobili prędkościomierze stały się jednak dostępne jako dodatkowe wyposażenie. Uważano bowiem, że dobre samochody to szybkie samochody. A każdy chciał wiedzieć, jak „dobry” jest jego pojazd. Jeden z takich dodatkowych prędkościomierzy jest prezentowany w Muzeum Mercedes-Benz w ramach wystawy „33 dodatki”, w sali nr 3 pt. „Czasy zmian – olej napędowy i turbosprężarka”. Jego skala sięgała 100 km/h.

Limity: ponieważ pojazdy stawały się coraz szybsze, zaczęły pojawiać się pierwsze ograniczenia prędkości – początkowo dostosowane do czasów sprzed epoki samochodu. Od 1909 roku na terenach zabudowanych całej Rzeszy Niemieckiej najwyższa prędkość wynosiła 15 km/h – co odpowiadało prędkości kłusującego konia. Od tamtej pory kierowcy pojazdów musieli nie tylko pilnować sytuacji na drodze, ale także kontrolować szybkość jazdy.

Przeczytaj też: Pasy bezpieczeństwa mają zaskakującą historię. Muzeum Mercedesa odkrywa swoje niebagatelne eksponaty!

Wskazania: przez dekady prędkościomierze miały głównie postać analogowej, skalowanej tarczy ze wskazówką. W latach 80. zaczęły pojawiać się pierwsze prędkościomierze cyfrowe. Dziś coraz częściej funkcję zestawu wskaźników w samochodzie pełni wyświetlacz o wysokiej rozdzielczej. Niezależnie od rozwiązania prędkościomierze zawsze wskazują wartość nieco wyższą niż rzeczywista szybkość jazdy – to wymóg prawny, wprowadzony z myślą o uwzględnieniu niedokładności pomiarów.

Integracja: początkowo prędkościomierz nie był montowany w polu widzenia kierowcy. Zaczął się tam pojawiać dopiero od lat 50. XX wieku. Najczęściej miał postać klasycznej tarczy, ale nie brakowało innych rozwiązań – jak na przykład poziomy wskaźnik w limuzynach Mercedesa W 180/W 128 zwanych „pontonami” (1954-1959) lub pionowy szybkościomierz, przez miłośników pieszczotliwie nazywany „termometrem”, w seriach W 111/W 112 (tzw. skrzydlaki, lata 1959-1965).

Historia motoryzacji zapisana w prędkościomierzach

Monitorowanie: ten, kto nie obserwuje prędkościomierza i przekracza dozwoloną prędkość, może zapoznać się z niepopularnym urządzeniem, które w Niemczech jest używane od 1959 roku – fotoradarem, który również można obejrzeć w ramach ekspozycji „33 dodatki” w Muzeum Mercedes-Benz. To stacjonarne lub przenośne urządzenie do monitorowania prędkości, wykorzystywane do egzekwowania przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Komfort i ochrona przed mandatami w jednym: w nieprzekraczaniu dozwolonej prędkości może pomóc używanie tempomatu albo – jeszcze lepiej – ogranicznika prędkości. Mercedes-Benz odegrał pionierską rolę w upowszechnianiu tych rozwiązań. Wystarczy osiągnąć żądaną prędkość, a tempomat ją utrzyma. Z kolei ogranicznik zapobiega przekroczeniu zdefiniowanej szybkości.

Ruch obrotowy: od strony technicznej prędkościomierz to… obrotomierz. Wskazuje, jak szybko obracają się koła samochodu. Na marginesie: większość kierowców wyścigowych obywa się bez prędkościomierza. Bardziej interesuje ich prędkość obrotowa silnika, dlatego w polu widzenia zazwyczaj mają obrotomierz. Zawodowcy dokładnie wiedzą na przykład, jak szybko jadą na czwartym biegu przy 6800 obr./min.

Historia motoryzacji zapisana w prędkościomierzach

Przeczytaj też: Mercedes-EQ Silver Arrow 02, czyli Srebrna Strzała „na prąd”. Czy zelektryzuje tegoroczną rywalizację w Formule E?

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Ad-Dirjja E-Prix II: groźny wypadek zakończył rywalizację

Wyścig przerwano z powodu groźnie wyglądającego wypadku Alexa Lynna. Na szczęście kierowcy nic się nie stało.

Po starcie Ad-Dirjja E-Prix  II prowadził startujący z pole position Robin Frijns. Na pierwszym zakręcie , startujący z trzeciego pola, Sam Bird odebrał drugie miejsce Sérgio Sette Câmarze.

W trakcie aktywacji attack mode Robin Frijns oddał prowadzenie Samowi Birdowi. Gdy kierowca Jaguara zjechał po więcej mocy, minęli go Frijns i Sette Câmara. Chwilę później Brytyjczyk odzyskał drugą pozycję i rozpoczął walkę z Frijnsem. Kierowcy co parę okrążeń zamieniali się miejscami i ostatecznie to Bird wyszedł z tej walki zwycięsko.

Przeczytaj też: Ad-Dirjja E-Prix: Nyck de Vries wygrywa pierwszy nocny wyścig w historii Formuły E

Podczas 28 okrążenia na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa.  Sébastien Buemi zatrzymał się w zakręcie 4. Maximilian Günther zablokował koło na hamowaniu i uderzył w bolid Toma Blomqvista, a Alex Lynn podczas ataku zderzył się Mitchem Evansem. Zawodnik Mahindra Racing zahaczył o tylne koło Jaguara, wyleciał w powietrze i obróconym kokpitem do dołu bolidem uderzył w barierę. Kierowca został przewieziony do szpitala na badania. Na szczęście nic mu się nie stało.

2 minuty i 41 sekund przed końcem dystansu ukazała się czerwona flaga. Wyścig nie został wznowiony.

Sam Bird, który jako jedyny odnosił zwycięstwo w każdym sezonie Formuły E, wygrał Ad-Dirjja E-Prix  II. Drugie miejsce zajął Robin Frijns, a trzecie Jean-Éric Vergne, który jednak stracił miejsce na podium na rzecz swojego kolegi z drużyny, António Félixa da Costy.

Ad-Dirjja E-Prix II: groźny wypadek zakończył rywalizację

Jean-Éric Vergne otrzymał karę przejazdu przez aleję serwisową, którą zamienioną na 24 sekundy – za to, że nie wykorzystał po raz drugi trybu ataku. Oprócz niego sędziowie ukarali jeszcze siedmiu innych kierowców.

Najnowsze

Edyta Klim

Motocykl, miłość i podróże w życiu Natalii Plutowskiej

Natalia Plutowska od początku czuła, że motocyklowe podróże to coś dla niej. Ruszyła w świat i… spotkała miłość. Obecnie mieszka w USA i odkrywa ten piękny kraj.

Od dawna mieszkasz w USA? Skąd taka decyzja i czy już na stałe?

Do USA przeprowadziłam się na stałe 2 miesiące temu. Nie było to planowane, bo w chwili obecnej powinnam kończyć motocyklową podróż po Azji. Niestety, uderzyła pandemia i nie było mi dane wyprawy rozpocząć. Miałam jechać z moim chłopakiem, a on jest Amerykaninem, dlatego postanowiliśmy razem „przeczekać” te trudne czasy w USA. Spędziliśmy 6 miesięcy, izolując się od świata na motocyklach. Zjechaliśmy kilka stanów – od Waszyngtonu, przez Oregon, Idaho, Montanę, Utah, Arizonę, Nevadę, aż dojechaliśmy do Meksyku. Z czasem przyszły wątpliwości, że świat wkrótce wróci do normy, a siedzenie w jednym miejscu (jakkolwiek piękne i egzotyczne by ono nie było) zaczęło wydawać się marnowaniem czasu. To wtedy, przypadkiem Tim zobaczył ofertę pracy dla siebie w przepięknym górskim miasteczku, w stanie Idaho. Pracę dostał i tak podjęliśmy decyzję o przeprowadzce i rozpoczęciu „normalnego” życia, przynajmniej na jakiś czas… (śmiech) 

 

Wasza miłość rozkwitła też przez wspólną, motocyklową pasję?

Poznaliśmy się podczas naszych podróży motocyklowych – ja jechałam z Europy do RPA, a Tim z RPA do Europy. Nasze drogi spotkały się w Egipcie, gdzie spędziliśmy miesiąc, podróżując razem. Później każdy ruszył dalej w swoją stronę, jednak już wiedzieliśmy, że na tym wspólnego podróżowania nie skończymy…

Masz tysiące obserwujących na instagramie, jaka jest Twoja recepta na udane zdjęcie?

Ja sama niespecjalnie znam się na robieniu zdjęć, także nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Ale mam tyle szczęścia, że mój chłopak zajmuje się fotografią i większość zdjęć na moim instagramie została zrobiona przez niego. Chociaż przyznam, że zanim się poznaliśmy, miałam już sporo obserwujących i z każdym dniem mojej motocyklowej podróży ich przybywało. Dlatego myślę, że motocykl plus ładny widok – to recepta na udane zdjęcie. No i oczywiście dodana do tego historia podróżnicza!

W nowej lokalizacji też będzie gdzie jeździć i robić piękne zdjęcia?

Na moich zdjęciach wiele widoków jest z Afryki, ale też Meksyku, czy różnych Stanów Ameryki Północnej. W chwili obecnej mieszkam w Idaho, które jest jednym z piękniejszych stanów! Trasy motocyklowe są niezliczone, zwłaszcza jeśli mówimy o różnego rodzaju szutrach. Teraz jest zima i zamiast motocykli są narty, ale gdy tylko rozpocznie się sezon – wiem, że każdego dnia będę mogła odkrywać nowe bezdroża na motocyklu. Mieszkam w motocyklowym raju i kiedy mój chłopak aplikował o pracę, było to podyktowane głównie jej lokalizacją. 

Od dawna jesteś motocyklistką? Od początku ciągnęło Cię na bezdroża?

Motocyklem jeżdżę od 4 lat i tak, od początku wiedziałam, że chcę jeździć po bezdrożach. Czułam że świat ADV to coś, w czym doskonale się odnajdę. Czułam, że chcę połączyć motocykl i podróże. I tak też zrobiłam.

Jakie miejsce do tej pory zrobiło na Tobie największe wrażenie i dlaczego? I czy jest takie, które Cię rozczarowało?

To bardzo trudne pytanie, bo chyba nie ma miejsca, o którym mogłabym powiedzieć, że jest „naj”. Zaczynając od początku moich motocyklowych podroży – kocham Grecję. Spędziłam miesiąc jeżdżąc po tym kraju i codziennie spotykało mnie coś nowego, ekscytującego. Północ Grecji jest niesamowita, niezliczone trasy motocyklowe. Z górzystych terenów w 2 godziny można było dojechać nad morze i podziwiać rajskie plaże. Nie wspominając o wspaniałym jedzeniu i cudownych ludziach. Grecja ma tyle do zaoferowania! Myślę, że mogę śmiało powiedzieć, że Grecja jest jednym z moich ulubionych krajów. Jeśli chodzi o kraje afrykańskie, RPA zdecydowanie przoduje. Różnorodność krajobrazów, dobre jedzenie, wspaniała kawa i przepiękne trasy motocyklowe sprawiły, że przez kilka lat pomieszkiwałam w Kapsztadzie. Podobało mi się również na Zanzibarze, w Mozambiku i Tanzanii.

Rozczarowaniem okazał się Egipt, głownie przez ciągłe kontrole i check pointy na drogach. Trudno podróżowało mi się również po Etiopii, choć krajobrazowo jest przepiękna. Z podróży największym zaskoczeniem okazały się jednak Stany Zjednoczone! Trudno opisać to, jakie wrażenie zrobił na mnie każdy kolejny stan, przez który przejechałam. Od Waszyngtonu po Kalifornię, nie byłam przygotowana na takie widoki i tak fantastyczne trasy motocyklowe! Nigdy wcześniej mnie specjalnie nie ciągnęło do podróży przez USA, ale te 6 miesięcy, spędzone na motocyklu w tym kraju, uświadomiły mi, że USA to jeden z piękniejszych miejsc w jakich byłam! Oczywiście nie mogłabym nie wspomnieć o Meksyku, który również zapisał się głęboko w moim sercu. Spanie pod gołym niebem, z widoczną drogą mleczną na pustych plażach, to chyba najwspanialsze wspomnienia. Do tego Tacos za dolara i cudowni ludzie – wszystko to sprawiło, że nie mogę się doczekać, żeby tam wrócić! 

Jak wyglądają Twoje podróże? W pojedynkę czy w grupie? Dokładnie planowane czy spontaniczne? Komfortowe w noclegach i posiłkach czy raczej niezależne, na odludziu?

Jeździłam trochę w pojedynkę, a przez większość Afryki przejechałam ze znajomymi na drugim motocyklu. Teraz, jak gdzieś jadę, to zazwyczaj z chłopakiem. Zdarza się też, że jacyś znajomi dołączają do nas na kilka dni. Moje podróże rzadko są szczegółowo planowane, raczej obieram ogólny kierunek, a poszczególne miejsca, w które pojadę, wybieram spontanicznie. W Afryce spaliśmy głównie w hotelach, w niektórych krajach (jak Etiopia) ciężko znaleźć odludne miejsce, w którym można spokojnie rozbić namiot. Ceny są również bardzo przystępne, jeśli chodzi o hotele, wiec po długim dniu jazdy miło jest wyspać się w łóżku. Jeśli chodzi o USA, to tutaj zazwyczaj noce spędzaliśmy pod namiotem, na kempingach lub gdzieś na odludziu. Hotele są drogie, a świetnie rozwinięta sieć pól kempingowych sprzyja nocowaniu na łonie natury. Najmilej jednak wspominam noce, spędzone na plażach Meksyku! 

Jaki masz teraz motocykl i czy spełnia Twoje oczekiwania?

Przez Afrykę przejechałam na BMW R1200GS. Po dojechaniu do Kapsztadu, przetransportowałam go do Polski, z zamiarem ruszenia do Azji. Motocykl utknął więc w Polsce. Kiedy przyjechałam do USA, początkowo jeździliśmy na jednym motocyklu, Tima. Jednak po pewnym czasie oboje stwierdziliśmy, że to nie dla nas i potrzebny będzie drugi motocykl. Tak  wybór padł na Hondę Africa Twin. Oba motocykle spełniają moje oczekiwania, na BMW przejechałam 40 tys. km, na Hondzie około 15 tys km. Początkowo byłam niechętna wszelkim porównaniom, bo to dwa różne motocykle, a „Afrykę” mam w automacie. Jednak teraz stwierdzam, że głownie ze względu na mój wzrost – moim faworytem jest BMW. „Afryka” jest dużo wyższa, a automat sprawia, że wszelkie manewry (np. na parkingu) są dla mnie trudniejsze do wykonania. Czuję się pewniej na BMW i bywa, że Honda mnie onieśmiela. BMW jest również lepiej zbalansowane, w moim odczuciu.

Próbowałaś kiedyś swoich sił w jakimś typie rajdów motocyklowych? A może chciałabyś?

Nie próbowałam swoich sił w żadnym z rajdów, aczkolwiek od pewnego czasu myślę o udziału w tegorocznym BMW GS Trophy. Te myśli miałam już parę lat temu, ale ze względu na planowane podróże nie było to możliwe. Teraz siedzę w jednym miejscu i miałabym dużo czasu, żeby trenować, więc to mogłaby być fajna przygoda! Jedną przeszkodą może być to, że na razie nie jestem obywatelką USA i nie wiem czy będę mogła reprezentować ten kraj, bo Polska niestety nie bierze udziału w Trophy.

Jak już najeździsz się po stanie Idaho, to w planie jest powrót do Azji? Gdzie Cię jeszcze ciągnie i dlaczego?

Na razie trudno jest cokolwiek zaplanować, przez obecną sytuację na świecie. Na pewno to lato spędzę, jeżdżąc po Idaho i innych stanach. Dalej zobaczymy… Bardzo mnie ciągnie do Ameryki Południowej i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się przejechać ją motocyklem.

 

 

Tęsknisz czasem za Polską, planujesz do niej wracać?

Lubię polskie lato, dlatego co roku staram się kilka letnich miesięcy spędzać w Polsce. Oczywiście tęsknię za rodziną i przyjaciółmi, których na co dzień ze mną nie ma. Najbardziej chyba jednak tęsknię za, najlepszymi na świecie, pierogami mojej mamy! Nie planuję powrotu do Polski na stałe, ale za każdym razem cieszę się, kiedy wracam tam na jakiś czas.

Strona instagram: www.instagram.com/nattplu/

Najnowsze

Pijany kierowca autobusu wiózł dzieci do szkoły!

Jazda pod wpływem alkoholu to godne największego potępienia zachowanie - co do tego nie ma wątpliwości. Jak więc nazwać prowadzenie po pijaku autobusu pełnego dzieci?

Inspekcja Transportu Drogowego prowadziła kontrole autobusów szkolnych w miejscowości Olszewo-Borki koło Ostrołęki. Inspektorzy kierowali do sprawdzenia pojazdy, które już dojechały pod szkołę i dzieci z nich wysiadły.

Pijany kierowca autobusu wjechał w radiowóz!

Okazało się, że jeden z kierowców przewiózł dzieci będąc pod wpływem alkoholu! Pierwsze badanie alkomatem wykazało ponad 0,57 promila u 53-letniego kierującego. Kolejny pomiar wykazał już 0,61 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Na miejsce został wezwany patrol drogówki, która przeprowadziła kolejne badanie. To wykazało już ponad 0,8 promila!

Pijany kierowca Audi wpadł na chodnik! A może to kierowca autobusu zawinił?

Wzrostowa tendencja wskazuje jednoznacznie, że badany dopiero co przestał pić alkohol. Tymczasem kierowca zapewniał, że owszem pił, ale poprzedniego dnia. Jego nielogiczne tłumaczenia są jednak bez znaczenia, ponieważ mówimy o poziomie alkoholu, który kwalifikowany jest jako przestępstwo. Mało prawdopodobne, żeby sąd skazał mężczyznę na karę więzienia, ale wysoką grzywnę oraz zakaz prowadzenia pojazdów ma jak w banku. Czyli w jego przypadku także bezrobocie.

Najnowsze

Jechała 50 km/h lewym pasem. Przez 20 km drogi ekspresowej!

Macie czasami wrażenie, że niektórzy kierowcy z kursu prawa jazdy zapamiętali tylko co zrobić, żeby auto jechało do przodu? Jeśli nie to po zobaczeniu tego nagrania będziecie mieli.

To jedna z takich sytuacji, w które trudno uwierzyć, a jednak zdarzyły się naprawdę. Kierująca Citroenem C3 trzymała się uparcie lewego pasa przez 20 km, jadąc drogą ekspresową S17. Gorsze jest jednak to, że jechała 50 km/h! Czasami tylko przyspieszała do 80 km/h.

Mistrzyni lewego pasa została ukarana przez szeryfa

Spotkaliśmy się z kierowcami, którzy nie wiedzą, do czego służy lewy pas. Ale ta kobieta chyba nawet nie wiedziała na jakiej drodze się znajduje i że tutaj limit prędkości nie wynosi 50 km/h. Oczywiście w żaden sposób nie reagowała na trąbienia i znaki dawane przez innych kierowców. Czy ona w ogóle rozumiała, co się wokół niej dzieje?

Mistrz lewego pasa śmieje się, że inny kierowca chce jechać szybciej

Może nawet nie zauważyła, że wyjechała z miasta? To możliwe, bo jak widać na dalszej części nagrania, kobieta cały czas wpatrywała się w telefon! Tymczasem obok niej siedziało dziecko. Doprawdy, brak słów.

Najnowsze