Jak zachować się podczas kontroli drogowej – pojawiły się nowe zasady!

9 lutego weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wprowadzające zmiany w instrukcji dotyczącej przebiegu kontroli drogowej. Na szczęście nie są one zbyt skomplikowane i nie dotyczą wszystkich kierujących.

Zmiany w instrukcji dotyczącej kontroli drogowej

Główną nowością jaką MSWiA wprowadziło w instrukcji dotyczącej kontroli drogowych, jest zmiana określenia „pojazd” na „pojazd silnikowy i motorower”. Należy to rozumieć jako zrównanie zasad dotyczących kierujących motocyklami i motorowerami do takich, jakie znamy z kontroli samochodów. Innymi słowy dla kierowców aut nic się nie zmienia.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej?

Odpowiedź na to pytanie, powinna być oczywista dla każdej osoby posiadającej prawo jazdy, ale dobrze wiemy, jak to z wiedzą u kierowców bywa. Kierujący często wysiadają z pojazdów, zaczynają dyskusję z policjantami, albo pasażerowie uważają, że to dobry moment na rozprostowanie kości.

Policjanci zwykle bywają cierpliwi i instruują w kwestii właściwego zachowania, ale kiedy już przyłapano nas na wykroczeniu, lepiej nie utrudniać kontroli i kierować się obowiązującą od lat procedurą. Funkcjonariusze zwykle łagodniej traktują skruszonych i zdyscyplinowanych kierowców.

Zgodnie ze znowelizowaną instrukcją, kierujący powinien:

  • zatrzymać się w najbliższym możliwym miejscu, lub miejscu wskazanym przez policjanta
  • pozostać w pojeździe (lub nie zsiadać z motocykla)
  • trzymając ręce na kierownicy, czekać na podejście funkcjonariusza
  • wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne tylko na polecenie policjanta
  • umożliwić dokonanie identyfikacji pojazdu, poprzez udostępnienie komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe
  • wysiadanie (lub zsiadanie) z pojazdu jest możliwe tylko za zgodą funkcjonariusza i dotyczy to także pasażerów

Zatrzymanie prawa jazdy – zmieniony wzór pokwitowania

Jeśli popełniliśmy naprawdę poważne wykroczenie i policjant zadecyduje o zatrzymaniu nam prawa jazdy, otrzymamy od niego pokwitowanie. Nowością jest dopisanie na odwrocie dodatkowego, piątego punktu pouczenia, który głosi:

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, następuje po spełnieniu warunków, o których mowa odpowiednio w art. 102 ust. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1212, z późn. zm.) oraz w art. 135 ust. 6 albo art. 135a ust. 7 ustawy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze