Jak przygotować samochód do zimy?

Obowiązkowe opony zimowe i zakaz rozgrzewania silnika na postoju? Co należy zrobić w samochodzie, zanim spadnie śnieg, żeby spokojnie myśleć o nadejściu zimy? Opisujemy, o czym powinniśmy wiedzieć przed tegoroczną zimą.

Już w przyszłym roku obowiązek wymiany opon na zimowe może zostać uregulowany ustawowo. Parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego chce wprowadzenia zakazu używania w okresie zimowym opon z głębokością bieżnika mniejszą niż 4 mm, nieprzystosowanych do warunków pogodowych. Zgodnie ze wstępną propozycją zapisów, kierowcy zobowiązani byliby do jazdy na zimowych lub uniwersalnych oponach w okresie od 1 listopada do 15 marca, z możliwością odstępstwa od tej reguły w razie dodatniej temperatury powietrza bądź niewystępowania opadów śniegu. Propozycja budzi sporo kontrowersji, mimo iż z badań TNS Polska wynika, że aż 91 procent Polaków zmienia opony na zimowe. Jak podkreślają eksperci motoryzacyjni, o zmianie opon warto pomyśleć jeszcze zanim spadnie pierwszy śnieg.

Opony zimowe charakteryzują się bardziej miękką mieszanką bieżnika, niż te rekomendowane do użycia w okresie letnim. Dzięki temu znacznie lepiej przylegają do asfaltu w warunkach niskich temperatur, nawet wtedy, gdy nie pojawiły się jeszcze pierwsze opady śniegu. Opony należy wymienić zatem już wówczas, gdy średnia temperatura powietrza spada poniżej +7 stopni Celsjusza.

Nim rozpocznie się okres zimowy, warto zaktualizować także swoją wiedzę na temat niektórych przepisów ruchu drogowego – np. tych dotyczących możliwych mandatów za rozgrzewanie auta na postoju i odśnieżanie przy włączonym silniku. Regulujący tę kwestię art. 60 ust. 2 pkt 3 Ustawy o ruchu drogowym zabrania pozostawiania pracującego silnika na obszarze zabudowanym podczas postoju, a więc dłużej niż minutę. Aktualny taryfikator mandatów przewiduje w takim wypadku karę grzywny w wysokości 100 zł. Jeśli pozostawienie uruchomionego silnika podczas postoju wiąże się z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem, grzywna może wynieść nawet do 300 zł.

Przygotowania do zimy za kierownicą powinny także objąć zabiegi techniczne – m.in. konserwację uszczelek samochodowych, zapobiegającą przymarzaniu drzwi i okien. Należy ją przeprowadzić przy użyciu smaru silikonowego, wystrzegając się smarów na bazie olejów mineralnych, które mogą doprowadzić do rozpuszczenia uszczelek.

Zaopatrz się w szczotkę do zmiatania śniegu z auta i skrobaczkę do szyb.

Kolejnym krokiem powinna być wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy. To proces do którego najlepiej przystąpić już jesienią. Mając w zbiorniku nieustaloną ilość płynu letniego najlepiej dolać do niego koncentratu, a następnie uzupełnić zbiornik już tylko dobrym płynem zimowym. Nie wolno zapominać o kilkukrotnym użyciu spryskiwaczy, aby wypłukać z przewodów i dysz letni płyn.

Nim nadejdzie zima, warto także odwiedzić serwis, mając w pamięci prostą zasadę opartą na prawach fizyki, dotyczącą bezpośredniej zależności pojemności akumulatora od temperatury. Sprawdzenie stanu akumulatora i układu ładowania w serwisie – czynność trwająca zaledwie kilka minut – może oszczędzić kierowcom sporo kłopotu. Współczesne samochody są oparte w dużej mierze na układach elektrycznych i elektronicznych, wiec system akumulator – alternator pełni w nich kluczową rolę. Wymiany nie w pełni sprawnego lub np. zasiarczonego akumulatora zdecydowanie lepiej dokonać w warunkach serwisowych niż zimą np. na 20-stopniowym mrozie.

Fachowcom można zlecić przed okresem zimowym także dobór odpowiedniego oleju silnikowego.

– Wymiana oleju tylko z powodu zbliżającej się zimy nie jest konieczna, ale jeśli jej czas przypada właśnie wówczas, warto pomyśleć o oleju z właściwą klasą lepkościową. Gęstość oleju silnikowego jest zależna temperatury. Te klasy lepkościowej 15W-40 wychodzą obecnie z użycia, bo już w temperaturze około -10 stopni Celsjusza mogą utrudniać pracę rozrusznika, skutkując gęstą zawiesiną w misce olejowej i zakłócać pracę pewnych systemów silnika, takich jak np. hydrauliczne popychacze zaworów. Najwłaściwsze zimą byłyby oleje typu 0W-xx czy 5W-xx, ale oleje typu 10W-xx również należy uznać za dobry wybór. Dobór oleju jest już teraz na tyle trudnym zadaniem, że warto zlecić go specjalistom – doradza Bogumił Papierniok z Profiauto.

Warto też zaopatrzyć się za wczasu we wszelkie szczotki do zmiatania śniegu z pojazdu (za nie odśnieżenie i wyjechanie na drogę publiczną groźi mandat) – polecamy te z długą rączką i skrobaczką w jednym narzędziu. Część ze szczotek ma również ocieplana rękawicę – bardzo się przydaje na mrozie.

Najnowsze

Schuberth C3 Woman Pro – kask dla kobiety motocyklistki

Na odbywających się właśnie w Medioalnie targach motocyklowych EICMA, marka Schuberth prezentuje swój najnowszy produkt – kask Schuberth C3 Woman Pro.

Schuberth C3 Woman Pro
fot. Schubert

Najnowszy model popularnego C3 Pro został stworzony z myślą o kobietach, a każdy jego detal został zaprojektowany tak, aby ucieszyć dbające o wygląd motocyklistki. I nie chodzi tylko o malowanie w kobiecym stylu.

Galeria zdjęć różnych wariantów kasku Schuberth C3 Woman Pro tutaj.

Wyściółkę kasku uformowano tak, aby jak najlepiej dopasowywała się do kobiecej głowy. Materiał, z którego wyściółka została uszyta, to Interpower – zaawansowana tkanina, która pochłania wilgoć, odparowuje ją i przy okazji dba o komfort skóry głowy, delikatnie ją chłodząc. Dzięki temu kask zyskuje w oczch tych, dla których ważna jest wentylacja głowy w czasie jazdy.

Nasz ostatni test kasku Shoei GT-Air przeczytasz tutaj.

Kask C3 Women Pro to kask szczękowy, czyli z założenia powinien być trochę cięższy niż integralny. A tu zaskoczenie – masa hełmu to 1,6 kilograma. Czyli na głowie lżej. To aktualnie najlżejszy tego typu kask na rynku.

Czerpiąc z modelu C3 Pro, wersja kobieca, została wyposażona w dwie zintegrowane ze skorupą kasku radiowe anteny oraz miejsce do zainstalowania systemu komunikacji bezprzewodowej SRC-System.

O modelu Schubert C3 Lady Flip-Up pisałyśmy tu , a o modelu Schubert Modular C3W tutaj.

Kask przygotowano w czterech rozmiarach – od XXS do L. Cena podstawowa to 595 euro, a z malowaniem w postaci spacjalnej, kobiecej grafiki 625 euro (2600 złotych).

Schuberth C3 Woman Pro
fot. Schubert

Najnowsze

Jessica Hawkins wystartuje w Michelin Clio Cup Road Series

Jessica Hawkins, jedna z wschodzących gwiazd w sportach motorwoych w Wielkiej Brytanii walczy z czasem, aby zapewnić sobie wymagany budżet, niezbędny, aby zadebiutować w nadchodzącym Pucharze Jesieni Michelin Clio Cup Road Series w Rockingham 16 i 17 listopada.

Jessica Hawkins
fot. materiały zawodniczki

Zostało jej zaledwie kilka dni na zebranie funduszy i zgłoszenie, którego termin upływa w przyszłym tygodniu. Jessia Hawkins, bardzo utalentowana, ale wiecznie niedofinanoswna zawodniczka, szuka wszlekich możliwych dróg, aby móc wreszcie zrobić progres w swojej karierze.

Po imponującym debiucie w Monster Sport Europe Clio Motorsport 197 na torze Silverstone Stowe w zeszłym tygodniu Jessica zdobyła szansę na udział w kolejnych zawodach i czuje się gotowa na start.

– Jestem bardzo zdesperowana, aby przesiąść się z gokartów do samochodów – mówi Jessica, i dodaje – Test na Silverstone był naprawdę fantastyczny, świetnie się bawiłam i jestem zadowolona z tempa, jakie udało mi się osiągnąć. Jestem bardzo wdzięczna firmie Reneault, Michelin i BWRDC (British Women Racing Club Drivers) za danie mi tak wielkiej szansy. Dostałam propozycję, wprost fantastyczną, debiutu podczas Pucharu Jesieni w Rackingham, ale aby to się stało, muszę napierw zebrać fundusze. To wielka szansa dla sponsorów, aby mogli mnie poznać i zobaczyć korzyści, jakie płyną z angażowania się w wyścigi samochodowe. Mam nadzieję, że uda mi się zebrać pieniądze – teraz to jest właściwie wyścig z czasem.

W trakcie swojej kariery w wyścigach kartingowych, zarówno w kraju jak i za granicą, Jessica potrafiła walczyć – na torze i o środki finansowe, które zabezpieczały jej kolejne starty, dzięki czemu mogła piąć się w górę.

Po wygraniu Buckmore Park Club Honda Cadet Chamipionship w 2007 roku oraz po zakończeniu, jako finalistka, Super 1 Honda Cadet Chamipionship, Jessica chciała brać udział w większych wyścigach w kolejnych sezonach i wygrała prestiżowe ABkC 'O' Plate w Honda Cadet, po czym została wybrana ambasadorką inicyjatwy 'Let' Go Karting', stworzinej przez Motor Sports Associacion.

Ograniczenia finansowe spowodowały, że Jessica nie mogła brać pełnego udziału w MSA Super 1 Karting Championshio KF3 w Wielkiej Brytanii. Rok później z powrotem była w akcji i imponowała swoimi kolejnymi sukcesami. W 2011 roku z tytułem wice-mistrzyni ukończyła MSA Kartmasters Grand Prix Wielkiej Brytanii. W 2012 roku ponowanie wystartowała w Kartmasters GP, zajmując trzecie miejsce.

Na zawodach Monster Sport Europe Clio Motorsport 197 na torze Silverstone Stowe w zeszłym tygodniu Jessica zdobyła szansę na udział w kolejnych zawodach.
fot. materiały zawodniczki

Najnowsze

Jak wynająć auto? Wynajem krótko i długoterminowy

Nie masz samochodu, a potrzebujesz coś nim załatwić czy przewieźć? Twoje auto się zepsuło, a serwis nie dostarczył zastępczego? A może chcesz po prostu mieć czym pojechać na wakacje? Jest na to sposób: wynajem samochodu.

Jak wynająć samochód?
Najłatwiej jest wynająć samochód poprzez wypełnienie internetowego formularza rezerwacji, dostępnego z każdego miejsca na świecie, który oferuje większość firm tego typu. Wystarczy podać datę i miejsce odbioru oraz zwrotu samochodu, wybrać preferowaną klasę auta jakim chcemy podróżować, zamówić wyposażenie dodatkowe (np. nawigację, bagażnik dachowy, uchwyty na rowery, uchwyty na narty, foteliki dla dzieci i inne) i dokonać płatności. Potwierdzeniem dokonania rezerwacji jest mail zwrotny wysłany na podany w formularzu adres. Jeśli nie masz akurat dostępu do Internetu, zawsze można skontaktować się telefonicznie z pracownikiem firmy – telefon jest zwykle podany na stronie.

Ile to kosztuje?
Po wypełnieniu formularza odrazu wiesz, ile Cię to będzie kosztowało. Za weekendowe wypożyczenie samochodu niskiej klasy cena nie powinna przekroczyć 100 złotych / dzień. Jeśli planujesz wynajem samochodu na dłużej, np. tydzień, kwota ta obniży się do około 80 złotych / dzień. Warto też ją negocjować z usługodawcą. Do sprawdzenia najnowszej promocyjnej oferty zaprasza np. wypożyczalnia samochodów Gdańsk – www.exel.gda.pl. Auto wystarczy zarezerwować online.

Co zawiera cena wynajmu samochodu?
Cena zawiera ubezpieczenie: od skutków kolizji (CDW), kradzieży pojazdu (TW), wynajęcie pojazdu i ewentualanych akcesoriów czy elementów wyposażenia (nawigacja), zaznaczonych w formularzu.

Firma może Cię poprosić o wpłatę zwrotnej kaucji, czyli np. zablokować środki na karcie kredytowej, debetowej lub płatniczej na czas wynajmu samochodu. Jeśli karta nie posiada funkcji pre-autoryzacji (blokady) wówczas pracownik wypożyczalni dokona transakcji sprzedaży, a po zwrocie samochodu środki zostaną zwrócone na kartę.

Jakie dokument są potrzebne, aby wynająć samochód?
Podstawowym dokumentem potrzebnym do wynajmu jest prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Drugim dokumentem potwierdzającym tożsamość może być: dowód osobisty lub paszport.

Jak wynająć auto z OC sprawcy wypadku?
Można wynająć auto na koszt ubezpieczyciela sprawcy kolizji lub wypadku. Zgodnie z przepisami auto zastępcze należy się osobie, której samochód został uszkodzony z winy innego uczestnika ruchu drogowego. Koszt wynajmu pokrywa ubezpieczalnia sprawcy zdarzenia. Towarzystwo ubezpieczeń nie ma prawa wskazywać konkretnej wypożyczalni.

Do wynajmu auta wystarczą chęcii prawo jazdy. Cena nie jest zwykle wygórowana.

W wypożyczalni samochodów możesz zatem otrzymać auto zastępcze bez ponoszenia kosztów; to firma wynajmująca przejmuje ryzyko związane ze zwrotem od ubezpieczyciela kosztów wynajmu samochodu zastępczego.

Jakie warunki należy spełnić, aby wynająć auto z OC sprawy wypadku?
Należy spełnić następujące warunki: być właścicielem uszkodzonego pojazdu, w ciągu 7 dni od zdarzenia zgłosić szkodę w TU i przekazać firmie wynajmującej pojazd otrzymany numer szkody. Należy pozostawić uszkodzony samochód w serwisie, który ma podpisaną umowę o obsłudze bezgotówkowej z ubezpieczalnią sprawcy oraz mieć zaświadczenie od Policji potwierdzające odpowiedzialność sprawcy.

 

Najnowsze

Chcesz testować samochody i mieć darmowe przeglądy?

Testy samochodów w weekendy, udział w szkoleniach z bezpiecznej jazdy autem, rabaty na usługi, akcesoria czy zakup samochodu a także darmowe przeglądy - to wszystko możesz mieć za jednym kliknięciem myszki. Dołącz do Ladies Bemo Motors Club i weź udział w konkursie!

Jako członkini klubu możesz liczyć na odebranie i dostarczenie samochodu przez przedstawiciela serwisu – nie musisz nawet wychodzić z domu lub pracy!

Bemo Motors to grupa salonów i serwisów samochodowych marek: Ford, Volvo, Mitsubishi, Hyundai, Suzuki, Mercedes, Mazda. Jeśli jesteś posiadaczką jednego z modeli tych marek, marzy Ci się zakup nowego lub używanego auta, lub po prostu fascynuje Cię motoryzacja (można być posiadaczką samochodu innej marki niż oferowane w Bemo Motors) możesz dołączyć do klubu kobiet, które interesuje dokładnie to samo!

Jak dołączyć do klubu?
Aby zostać członkinią Ladies Bemo Motors Club, wejdź na stronę www.ladiesclub.com.pl wypełnij formularz rejestracyjny – to zajmie tylko dwie minuty!

W formularzu zostawiasz jedynie swoje imię i nazwisko oraz mail kontaktowy oraz zaznaczasz maksymalnie trzy z wymienionych przywilejów:

– samochód zastępczy;
– prasa kobieca w salonie;
– door to door – mechanik Bemo Motors odbiera samochód oraz odstawia go w umówione miejsce;
– darmowe przeglądy letnie i zimowe
– przypominanie o przeglądach i ubezpieczeniach
– pomoc doradcy serwisowego przez telefon lub mail
– stacje przyjazne dzieciom, np. mini place zabaw, przewijaki;
– zaproszenia na imprezy klubu;
– udział w szkoleniach, np. bezpieczna jazda, pierwsza pomoc;
– rabaty na akcesoria samochodowe;
– rabatu na prace serwisowe;
– weekendowe jazdy testowe;
– liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, np. kurs prawa jazdy;
– rabat przy zakupie nowego samochodu

Członkiniom Ladies Bemo Motors Club oferowana jest prasa kobieca w poczekalni serwisu; relaksujesz się, podczas gdy Twoje dziecko bawi się na mini placu zabaw w salonie.

Jak już wybierzesz maksymalnie trzy z wymienionych przywilejów, z których chcesz korzystać jako członkini klubu, teraz wystarczy tylko dopisać własny pomysł dotyczący obsługi kobiet w Bemo Motors.

Po wypełnieniu formularzu jesteś oficjalnie zarejetrowaną członkinią klubu, a Twój formularz weźmie udział dodatkowo w konkursie.

Na czym polega konkurs Ladies Bemo Motors Club związany z rejestracją do klubu?
Konkurs polega na tym, abyś do 30 listopada dokonała rejestracji na stronie www.ladiesclub.com.pl w sposób opisany powyżej. Spośród wszystkich formularzy z pomysłami na dodatkowe (czyli nie te wymienione powyżej i na stronie, tylko samodzielnie wymyślone) przywileje, komisja konkursowa wyłoni 50 najciekawszych pomysłów. Regulamin konkursu znajdziesz tutaj.

Co można wygrać?
50 pań, które napiszą w formularzu rejestracyjnym najciekawsze pomysły na przywileje, które chciałyby mieć w Ladies Bemo Motors Club, otrzymają członkostwo oraz  jedną z nagród:
– darmowy przegląd samochodu – 20 nagród;
– wypożyczenie samochodu na weekend – 10 nagród;
– akcesoria (bagażniki, opony, kosmetyki samochodowe, odtwarzacze dvd dla dzieci) – 30 nagród.

Co dalej?
Jeśli wygrasz, zostaniesz powiadomiona o tym fakcie mailem, 14 dni po zakończeniu konkursu (około16 grudnia 2013 roku). W mailu otrzymasz informacje o sposobie odbioru nagrody.

Panie, które dokonały rejestracji, ale nie miały szczęścia w konkursie czeka wiele atrakcji i możliwości w przyszłości, wynikających właśnie z przynależności do klubu. Jego celem jest wsparcie i ułatwienie wszelkich spraw związanych z posiadaniem, eksploatacją, serwisem, zakupem, czy sprzedażą samochodu.

Zalety przynależności do klubu potwierdza znana aktorka i pasjonatka motoryzacji, Anna Dereszowska, pierwsza honorowa członkini i ambasadorka Ladies Bemo Motors Club.

– Kobietom aktywnym zawodowo, ale także matkom przydatna  może okazać się usługa  door to door.  Nasz mechanik odbierze  auto z domu czy z biura i po przeglądzie, po kilku godzinach odwiezie go z powrotem.  A my ze spokojną głową, nie tracąc czasu w warsztacie, będziemy mogły po pracy odebrać dziecko z przedszkola, czy w ciągu dnia ugotować obiad – mówi Anna Dereszowska.

Więcej informacji na temat klubu tutaj lub na naszej specjalnej sekcji poświęconej klubowi – tu.

Fanpage Ladies Bemo Motors Club na Facebooku.

Najnowsze