Jak podróżować w ciąży i z małym dzieckiem?

Ponad 60 proc. kobiet samochodem pokonuje do 10 tys. km rocznie. Częstymi dylematami pań są prowadzenie auta w ciąży oraz odpowiednie zabezpieczenie malucha. Podpowiadamy, jak zapinać pasy, ustawiać fotel i dobrać fotelik.

Mimo, że przepisy zezwalają kobietom w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów, eksperci od ruchu drogowego namawiają do ich stosowania. Ważne, by robić to prawidłowo.

Jak będąc w ciąży zapinać pasy i ustawiać fotel?
Część biodrowa pasa powinna być poprowadzona jak najbliżej ciała, pod brzuchem, przez miednicę i  biodra, a górna nad brzuchem. Po zapięciu pasa należy go dociągnąć, niwelując ewentualny luz. Plecy kobiety w ciąży powinny równomiernie przylegać do fotela. Należy go przy tym dosunąć na tyle blisko, by można było bezpiecznie operować pedałami i kierownicą. Brzuch przyszłej mamy nie powinien dotykać wieńca kierownicy. To ważne, bo trzeba pamiętać, że w razie wypadku otworzy się poduszka powietrzna, która wybucha z dużą siłą. Warto wiedzieć również, że na rynku dostępne są specjalne adaptery do pasów, które nie przyciskają brzucha i nie przesuwają się podczas jazdy. Poprawia to bezpieczeństwo i komfort podróżowania przyszłej mamy.

Kobiety w ciąży, ze względu na ryzyko zwiększonej senności i osłabionej koncentracji, powinny   unikać dalekich podróży. Jeśli to niemożliwe, warto robić jak najczęstsze przerwy. Poczucie bezpieczeństwa może też zwiększyć dodatkowe ubezpieczenie ciężarnej kierowcy – czyli np. rozszerzone assistance. Przyda się w przypadku awarii albo konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej. Ten ostatni aspekt ważny jest w szczególności, jeśli przyszła mama podróżuje zagranicą. Przed wyjazdem dobrze sprawdzić jaki jest zakres naszej polisy. Być może w swoim portfelu mamy produkt finansowy, który zapewnia takie zabezpieczenie.

Podróżowanie z dziećmi
O obowiązku posiadania fotelika wie każdy kierowca, jednak nie wszyscy rodzice mają świadomość tego jak odpowiednio z niego korzystać. Według przepisów z 2015 r. na obowiązek podróżowania w foteliku nie wpływa wiek dziecka, ale jego wzrost. Korzystać z niego powinni pasażerowie, którzy mają mniej niż 150 cm wzrostu, nawet jeśli przekroczyli dwunasty rok życia. Prawo dopuszcza sytuację, w której dziecko o wzroście między 135 a  150 cm, może być przewożone na tylnej kanapie i zapięte zwykłymi pasami, bez fotelika ani podkładki.  Wyjątek ten nie dotyczy przedniego siedzenia samochodu. Dodatkowo, jeśli podczas jazdy z trójką dzieci na tylnej kanapie nie mieszczą się trzy foteliki, wówczas maluch, który ma więcej niż trzy lata może być zapięty tylko pasem.

Jak dopasować fotelik?
Fotelik powinien być dopasowany do wieku, wzrostu i masy ciała małego pasażera. Najmłodsze dzieci wożone są w fotelikach-nosidełkach, zawsze umieszczonych tyłem do kierunku jazdy. To, wg ekspertów, najbezpieczniejszy sposób podróżowania i powinien być praktykowany tak długo, jak to tylko możliwe. Atutem fotelików-nosidełek są również dodatkowe pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa lub specjalne nakładki przytrzymujące ciało. Jeśli wozimy malucha na przednim siedzeniu, koniecznie pamiętajmy o wyłączeniu poduszki powietrznej dla pasażera. Starsze dzieci standardowo przewozi się w pozycji siedzącej, w fotelikach umieszczonych na tylnej kanapie – najczęściej przodem do kierunku jazdy. I w tym przypadku eksperci doradzają, aby korzystać z  fotelików montowanych tyłem – są nieco droższe, ale zapewniają o wiele lepszą ochronę, zwłaszcza odcinka szyjnego kręgosłupa.

W okresie jesienno-zimowym bardzo ważną sprawą jest prowadzenie pasa na grubych zimowych ubraniach. Nawet mocne dociągnięcie pasa, który leży na grubej kurteczce, nie zniweluje jego odległości od ciała dziecka. W razie wypadku ta odległość sprawi, że pas nie przytrzyma ciała, a  maluch wypadnie z fotelika, odnosząc obrażenia. Dlatego warto przed jazdą zdjąć dziecku kurtkę. Jeśli w aucie jest zimno, można malucha przykryć kocykiem.

Dodatkowe zabezpieczenie
Ostrożności nigdy za wiele, zwłaszcza gdy podróżujemy z dziećmi. Podobnie jak ciężarne, rodzice wożący w aucie swoje pociechy, powinni szczególną uwagę zwrócić na zakres swojego assistance. Przykładowo, niektóre pakiety ubezpieczeń dla kart kredytowych umożliwiają bezpłatne skorzystanie z opieki nad dziećmi. Całodobowe centrum alarmowe może zorganizować też dla całej rodziny zakwaterowanie w hotelu.

Źródło: Santander Consumer Bank S.A.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Mam już 3 dzieci a teraz spodziewam się 4 potomka. Mój brzuch jest jeszcze mały ale już powoli widoczny. Szukamy teraz z mężem większego samochodu który zmieścił by nas wszystkich i byłby bezpieczny. Zastanawiamy się na rodiusem jest wyższy i mi wygodniej się w nim siedzi. Ma system isofix więc zapięcie najmłodszego w foteliku też będzie bezpieczniejsze. Co do pasów to ja zawsze je zapinałam nawet już w zaawansowanej ciąży.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze