Ewa Kania

Ile samochód przejedzie na rezerwie? Ile pojadę z zasięgiem 0 km?

Nie powinno się jeździć na rezerwie, ani tym bardziej na oparach paliwa. Możemy jednak znaleźć się w sytuacji bez wyjścia, kiedy zatankowanie nie będzie możliwe. Pojawia się wtedy pytanie, jak daleko można przejechać na rezerwie paliwa, a ile samochód przejedzie, kiedy komputer pokaże zasięg 0 km.

Spis treści

Ile samochód przejedzie na rezerwie paliwa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od naszego samochodu, napędzającego go silnika oraz zbiornika paliwa. Co do zasady zwykle rezerwa zapala się, gdy komputer pokładowy przewiduje zasięg na poziomie 70-80 km. Tyle teorii.

A jaka jest praktyka? Jeśli mamy oszczędne auto, zapalenie rezerwy może oznaczać, że paliwa została naprawdę resztka. Z kolei w autach sportowych benzyny może być jeszcze w baku naprawdę sporo. Podobnie na moment zapalenia się rezerwy wpływa nasz styl jazdy.

Wynika z tego prosty wniosek. Jeśli mamy w miarę oszczędne auto i jechaliśmy spokojnie, to rzeczywiście paliwa zostało nam niewiele. Jednak w samochodach z paliwożernymi silnikami i przy dynamicznym stylu jazdy, rezerwa może zapalić się naprawdę wcześnie. Wtedy wystarczy zmiana stylu jazdy, żeby wyraźnie obniżyć zużycie paliwa i znacznie wydłużyć pozostały zasięg.

Dobrze też samemu zaobserwować to, przy jakim poziomie paliwa włącza się w naszym aucie rezerwa i oszacować w ten sposób (znając pojemność baku), ile jeszcze faktycznie przejedziemy. Pamiętajcie też, że nie wszystkie samochody pokazują zasięg do samego końca. Niektóre przy niewielkim zasięgu (20-40 km) przestają pokazywać taki odczyt.

Wyrzuciła papierosa z auta, napluła na zwracających jej uwagę, a potem nasłała agresora

Ile można przejechać z zasięgiem 0 km?

W Polskich warunkach raczej nie grozi nam sytuacja, w której od momentu zapalenia się rezerwy, nie znajdziemy żadnej stacji benzynowej. Może poza sytuacjami, w których poruszamy się nowo otwartymi odcinkami dróg szybkiego ruchu, przy których nie powstała jeszcze żadna infrastruktra.

Jednak bez względu na okoliczności, zakładając scenariusz, że mimo wszystko pojawił nam się zasięg 0 km, nie musimy panikować. Przynajmniej nie od razu. Zerowy zasięg to informacja zawsze podawana na wyrost, żeby zmusić kierowcę do szybszej reakcji, ale też nie pozostawić go na lodzie, kiedy źle oceni dystans, jaki dzieli go od stacji paliw.

Kiedy zobaczymy zasięg 0 km, prawdopodobnie będziemy mogli pokonać jeszcze kolejne 20-30 km, zanim paliwo faktycznie się wyczerpie. Powinniśmy wtedy jechać bardzo ostrożnie i delikatnie, wyłączając też klimatyzację i zbędne odbiorniki prądu.

Czym grozi jazda na rezerwie paliwa?

Jazda na resztkach paliwa oznacza, że do układu paliwowego zasysane są zanieczyszczenia, obecne na dnie baku. To negatywnie wpływa na żywotność jego podzespołów. Zbyt mała ilość paliwa może doprowadzić też do zapowietrzenia układu wtryskowego.

W ekstremalnej sytuacji, kiedy będziemy próbować jechać na samych oparach, możemy także zatrzeć pompę paliwa. Jeśli jednak do tego nie dojdzie i uda nam się uzupełnić wyschnięty bak, nie mamy gwarancji, że samochód znowu zapali. Układ paliwowy może być zbyt zapowietrzony i próbując włączyć silnik, tylko mu zaszkodzimy.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze