Ile paliwa można zatankować do kanistra?

Eskalacja konfliktu rosyjsko-ukraińskiego sprawiła, że Polacy, w obawie przed podwyżką cen i perspektywą spadku dostępu do paliwa, masowo ruszyli na stacje paliw. Wiele osób tankowało paliwo do kanistrów.

Eskalacja konfliktu rosyjsko-ukraińskiego sprawiła, że Polacy masowo ruszyli na stacje paliw. Kolejki do dystrybutorów w niektórych miejscach sięgały nawet kilkudziesięciu aut. Korki pod stacjami potrafiły wylewać się na drogi, do których przylegają. Wiele osób tankowało paliwo do kanistrów.

Ile paliwa można zatankować do kanistra?

Paliwo to towar niebezpieczny (ADR), którego nie można przewozić w dowolny sposób. Transport drogowy paliwa jest regulowany przez umowę międzynarodową, która Polska ratyfikowała w 1975 roku.

Przeciętny kierowca samochodu osobowego może przewieźć więcej paliwa niż pomieści zbiornik paliwa jego pojazdu. Istnieją wyłączenia spod tego prawa, które nie ma zastosowania do:

przewozu towarów niebezpiecznych wykonywanego przez osoby prywatne, jeżeli towary te znajdują się w opakowaniach stosowanych w sprzedaży detalicznej i służą tym osobom do osobistego użytku, użytku w gospodarstwie domowym lub w związku z ich aktywnością sportowo-rekreacyjną, pod warunkiem, że zastosowano środki zapobiegające uwolnieniu się zawartości w normalnych warunkach przewozu.

Są jednak pewne ograniczenia. Zawartość pojedynczego naczynia wielokrotnego użytku nie powinna przekraczać 60 litrów i 240 litrów na jednostkę transportową. Większy limit przyznano przedsiębiorstwom, gdy przewóz ma charakter pomocniczy, na przykład na teren budów. Można wtedy przewozić w ilościach nie większych niż 450 litrów na opakowanie.

Kłopotliwe może być przechowywanie paliwa. W garażu wolnostojącym z materiałów niepalnych o powierzchni do 100 metrów kwadratowych możemy składować 60 litrów paliwa, czyli mniej niż możemy zabrać ze stacji.

Komentarze:

jan - 26 kwietnia 2022

A mówią że rosja to stan umysłu to polska bije ich na głowę na prawdę nie wiem skąd ci ludzie z takimi pomysłami się wzięli w polsce.

Odpowiedz

krzysztof - 1 marca 2022

zakaz tankowania paliwa do kanistra? – co za absurdalne zarządzenie – potrzebuję benzynę do piły spalinowej i na stacji powiedziano mi, że tylko do urządzenia, piła wymaga mieszanki i zbiornik 0,5 litra – więcej stracę na dojazd do stacji robiąc kilka kursów dziennie , no a jak zrobić mieszankę – samochód mam na ropę, więc nie spuszczę do kanistra

Odpowiedz

oburzony - 28 marca 2022

sam kierownik na orlenie nie dał zatankować 5l i tylko do kanistra, czy to nie debilizm był ? szkoda gadać jeszcze nie raz doznamy banalnych absurdów.

Odpowiedz

Qwaz - 12 marca 2022

Pojedź na inną stację. Na stacjach przy marketach nikt nie zwraca na to uwagi. Ponadto na każdej stacji jak powiesz że chcesz zatankować 5 litrów do piły/kosiarki to raczej się zgodzą. Sprawdzone. Widziałem już cwaniaków, co chcieli do kosiarki tankować po kilka kanistrów 20 litrowych. Na stacjach też pracują ludzie inteligentni i nie lubią jak ich robi się w balona.

Odpowiedz

dfhfhsi - 4 marca 2022

Wniosek taki: można marnować paliwo na bezsensowną jazdę, ale już jest problem kupić 20 litrów ropy do traktora, żeby sobie ogródek uprawić.

Odpowiedz

oburzony - 3 marca 2022

co za idiota wymyślił ten zakaz tankowania do kanistra? i czy nie mozna zrobic sprostowania w tej sprawie? jaki ja robie zapas kupując tylko 5l paliwa tylko do kanistra? jak w tym kraju ma być dobrze jak takie bezmózgi tym kierują? prosty wiejski chłop by lepiej to wymyślił . po prostu komuś się zatręskniło za komuną , normalnie ręce opadają.

Odpowiedz

Miki - 2 marca 2022

Chodzi bardziej o tych co „do piły spalinowej” nagle potrzebują 500 litrów w beczkach. Stąd te limity w tankowaniu.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze