Holował auto na samej feldze. I z innymi problemami

Inny kierowca lawety poświęciłby dwa razy tyle czasu, żeby przewieźć te samochody. Ten postanowił ułatwić sobie życie i nie jeździć w tę i z powrotem.

Niecodzienną sytuację nagrał pasażer jednego z samochodów, jadącego drogą w okolicach Filadelfii. Oto kierowca lawety przewoził jednego SUV-a, a drugiego wziął na hol. Ale nie na sznurku, tylko jak prawdziwy holownik – podnosząc przednie koła, łącząc pojazdy na sztywno. Był tylko jeden szkopuł.

Holował auto tyłem! Dlaczego to tak groźny przejaw „pomysłowości”?

Ciągnięty za laweto-holownikiem Lincoln był uszkodzony. Najbardziej rzucającą się w oczy konsekwencją prawdopodobnej kolizji, był brak opony na tylnej lewej feldze, która toczyła się po asfalcie z bardzo nieprzyjemnym odgłosem. Samo koło ustawione było pod kątem (widać uszkodzenia były poważniejsze), przez co całe auto było przechylone i musiało czasami trzeć lewą końcówką tłumika o nawierzchnię drogi.

Holował zderzak. A gdzie reszta auta?

Postępowanie kierowcy przewożącego te samochody jest tym bardziej niezrozumiałe, że znajdujący się na lawecie Lincoln, wydaje się sprawny. Przynajmniej ma wszystkie opony. Dlaczego to nie on jest holowany, tylko Lincoln na gołej feldze?

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Test Mazda MX-30 – elektryzująca przygoda

Mazda MX-30 to pierwszy w 100% elektryczny samochód Mazdy. I jest to bardzo fajny samochód. Po pierwsze przyjemnie nim się jeździ i dobrze manewruje. Po drugie stylistycznie prezentuje się ciekawie zarówno z zewnątrz, jaki i wewnątrz. I jest tylko jedno ale... nie ma w nim miejsca na spontaniczność.

Jak się pewnie domyślacie, to „ale” i brak spontaniczności ma związek z… zasięgiem.

Mazda zbadała i obliczyła, że kierowca auta elektrycznego w Europie, przejeżdża średnio 48 kilometrów dziennie. Mazda MX-30 teoretycznie na jednym ładowaniu może przejechać 200 kilometrów. To daje nam prosty rachunek czterech dni jazd bez ładowania. Tu zaczynają się jednak schody.

Pojemność baterii Mazdy MX-30 to 35,5 kilowatogodziny, co powinno wystarczyć, na codzienne krótkie wyjazdy po zakupy, do kina czy po dzieci do szkoły. Jeśli kupuję samochód, to chcę się w nim czuć komfortowo. Nie będę oszczędzać prądu, rezygnując z ogrzewania czy umilającego mi podróż radia. A to już powoduje większe zużycie energii z akumulatora. Zasięg spada.

Mazda MX-30

Po mojej elektryzującej przygodzie z Mazdą już wiem, że to samochód dla osób, które mają dom z garażem, gdzie mogą sobie przez noc autko naładować i nie martwić się poszukiwaniem ładowarki na mieście. Warto zauważyć, że Mazda oferuje za promocyjną cenę złotówki naścienną ładowarkę osobom, które zarezerwują elektryczną Mazdę w wersji First Edition.

Bo tak… domy z garażami są zazwyczaj na obrzeżach miast. Chcąc dostać się do miasta, np. do pracy, czeka ich więc dłuższa wycieczka. Jeśli będą jechać przez miasto, będą bardzo zadowoleni. Mazda MX-30 świetnie odzyskuje energię z hamowania, i dzięki umiejętnemu spuszczaniu nogi z gazu i naciskaniu pedału hamulca czy obserwowaniu świateł można po paru minutach jazdy mieć więcej kilometrów do przejechania niż tuż po wyjechaniu z domu. Wycieczka z Bemowa na Krakowskie Przedmieście, tam i z powrotem, „zjadła” mi tylko 10% baterii.

Tylko, że żyjemy w czasach, w których „czas to pieniądz” – kto będzie jechał przez miasto, kiedy szybciej dojedzie drogą ekspresową? A ta jest już prądożerna. Wycieczka trasą do radia (gdzie reprezentowałam redakcję Motocainy w audycji o Formule 1) i z powrotem, kosztowała mnie 50% baterii.

A od 25% naładowania baterii, gdy jeszcze teoretycznie mogę przejechać 50 kilometrów, samochód już zaczyna się martwić i nieustannie mnie informuje, że „stan naładowania akumulatora jest niski” i że mam „ograniczoną możliwość przyspieszenia”.

Mazda MX-30

Ładowałam Mazdę MX-30 na stacjach szybkiego ładowania. Czas ładowania na stacji, był bardzo przyzwoity. Ładowanie  prądem zmiennym AC z poziomu 25% do 80% zajmowało 1,5 godziny (w warunkach nie pandemicznych, gdzie bez strachu można by pochodzić po centrum handlowym, jest to jak najbardziej do przyjęcia). Ładowania prądem stałym nie przetestowałam, bo wtyczki były zajęte przez konkurencję. Mazda zapewnia, że użycie stacji o mocy 50 kW naładuje samochód do 80% w czasie 30-40 minut.

Kończymy te prądowe dywagacje, przymykamy na nie oko, bo gdyby nie one, to do Mazdy MX-30 nie można by się przyczepić!

Mazda MX-30

Mazda MX-30 zapewnia wyjątkową przyjemność i naturalność prowadzenia. Samochód dobrze trzyma się drogi, świetnie nim się manewruje. Przyspiesza, skręca i hamuje dokładnie tak, jak oczekuje tego kierowca. Odczucia te zapewnia głównie pakiet rozwiązań e-Skyactiv, dotyczący baterii, silnika elektrycznego i jednobiegowej przekładni, które są sztywno zintegrowane z konstrukcją pojazdu, co poprawia komfort jazdy oraz zapewnia doskonałą reakcję na polecenia kierowcy.

Pojazd jest napędzany przez silnik elektryczny o mocy 145 KM, dzięki któremu jest bardzo dynamiczny. Silnik elektryczny nie szarpie i nie dławi się. Nie trzeba czekać, aż osiągnie określone obroty, nie trzeba zmieniać biegu. Przyspieszenie osiągane przez Mazdę MX-30 jest liniowe.

Mazda MX-30 nie imponuje wprawdzie wciskającym fotel przyspieszeniem (potrzebuje 9,7 sekundy, aby rozpędzić się do setki), ale robi ogromne wrażenie precyzyjnym zharmonizowaniem, co koniec końców przekłada się na wyjątkowo pozytywne wrażenia z jazdy.

Mazda MX-30

Dodatkowo o komfort kierowcy w trakcie jazdy dba bogaty pakiet systemów bezpieczeństwa i wspomagania, jak na przykład e-GVC, który podczas wejścia w zakręt nieznacznie odejmuje gazu, dociążając przód i tym samym zapewniając większą stabilność samochodu, a przy wyjściu z zakrętu lekko dodaje gazu. System robi to jednak tak delikatnie, że kierowca nie zauważa nawet jego ingerencji.

Ponieważ Mazda MX-30 to samochód, który ma być ekologiczny i produkowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, producent użył aż 20% materiałów z recyklingu do stworzenia tapicerki swojego elektryka. W środku znajdziemy też wegańską skórę i elementy z korka, które wizualnie prezentują się bardzo ciekawie.

Mazda MX-30

We wnętrzu wzrok przykuwa 7-calowy ekran multimedialny, którego grafika powitalna zmienia się w zależności od temperatury i pory dnia. W Maździe MX-30 do minimum ograniczono liczbę przycisków, między innymi z tych panelu klimatyzacji – ich rolę przejął dotykowy wyświetlacz.

Fotele z ekoskóry połączonej z ekologiczną szarą tkaniną są niesamowicie wygodne. Człowiek siada i od razu jest gotowy dojazdy, nie musi się dobrych kilku minut męczyć z ustawieniami. Tak samo wygodna, i bardzo przyjemnie chodząca, jest kierownica, od której wprost nie chce się oderwać rąk.

Mazda MX-30 to kompaktowy SUV, który na drodze radzi sobie wyśmienicie. Nie jest to jednak samochód dla każdego. Mazda zaprojektowała go tak, by sprawdzał się jako drugi samochód w rodzinie, do jazdy głównie w obrębie aglomeracji miejskiej. Mimo wszystko nawet w trakcie jazdy po mieście, nie ma w nim za dużo miejsca na spontaniczność.

Większa bateria zapewniałby większy zasięg, ale według Mazdy samochód byłby wtedy mniej ekologiczny. Mazda MX-30 ma być samochodem elektrycznym, który zapewnia „równowagę mocy”, zapewniając właściwy balans pomiędzy mocą, masą, zasięgiem a wpływem na środowisko. Cóż… coś za coś.

Cena modelu MX-30 w Polsce to 149 900 złotych za wersję First Edition

NA TAK:

– przyjemność prowadzenia

– świetnie działające systemy bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy

– atrakcyjne design

 NA NIE:

– zasięg

Dane techniczne Mazda MX-30:

Typ akumulatora litowo-jonowy
Pojemność akumulatora 35,5 kWh
Typ silnika silnik synchroniczny na prąd zmienny
Maksymalna moc silnika 145 KM
Przyspieszenie 0-100 km/h 9,7 sekundy
Ładowanie prądem stałym  złącze COMBO (CCS)
Ładowanie prądem zmiennym złącze typu 2; maksymalna moc wejściowa 6,6 kW

 

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Twoje BMW zagra ci świąteczną piosenkę!

BMW przesyła kierowcom w ich samochodach świąteczne i noworoczne życzenia.

BMW ma w zanadrzu wyjątkową niespodziankę dla swoich kierowców. Od 31 grudnia na wyświetlaczu pojazdu będzie można odtwarzać animację – życzenia noworoczne, którym towarzyszyć będzie odpowiednio odświętna muzyka i oszałamiająco zaaranżowana sekwencja oświetlenia otoczenia.

Świąteczna animacja noworoczna będzie dostępna dla wszystkich klientów posiadających odpowiednio wyposażone pojazdy.

Twoje BMW zagra ci świąteczną piosenkę!

Przeczytaj też: Test BMW 740e iPerformance – luksusowy elektryk

Uruchomienie samochodu spowoduje wyświetlenie specjalnego banera na monitorze pokładowym. Kliknięcie na niego aktywuje program noworoczny, obejmujący pełnoekranową świąteczną animację na monitorze kontrolnym z odpowiednio dobraną muzyką w tle i towarzyszącym jej pokazem świetlnym dzięki systemowi oświetlenia otoczenia.

Przeczytaj też: Test BMW 730Ld xDrive – siódmy cud

Podobna funkcja będzie oferowana w okresie Bożego Narodzenia na wybranych rynkach począwszy od 24 grudnia.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Elektryczny pick-up Sierra dołączy do Hummer EV

GMC potwierdza, że do Hummer EV dołączy elektryczny pick-up Sierra lub coś sierropodobnego.

GMC po raz pierwszy wkroczy na arenę pojazdów elektrycznych, kiedy rozpocznie budowę Hummer EV w 2021 roku. Chociaż nie planuje stać się marką wyłącznie elektryczną, w przygotowaniu ma więcej modeli zasilanych bateriami.

Lynn Thompson, prezes dealera Buick-GMC-Cadillac w Missouri, powiedział w wywiadzie dla „Detroit Free Press”:

Pojawi się całkowicie elektryczny pickup Sierra, ale nie ma jeszcze harmonogramu. Ale plan jest taki, aby był elektryczny; cała ta elektryczna rzecz to ruchomy cel.

Przeczytaj też: GMC Hummer EV ujawniony! To elektryczna bestia o mocy 1000 KM i zasięgu 563 km na jednym ładowaniu

Tak więc dopiero się okaże, czy pick-up będzie elektryczną wersją Sierra, jak powiedział Thompson, czy też przyjedzie jako samodzielny elektryczny model o wymiarach i możliwościach podobnych do Sierry.

Siostrzana firma GMC, Chevrolet, również planuje w najbliższych latach wypuścić na rynek elektryczny pick-up i mocno zasugerowała, że ​​obierze drugą trasę, tworząc model o wymiarach i możliwościach podobnych do Silverado.

Elektryczny pick-up GMC mogłaby współdzielić elementy układu napędowego i podwozia z Hummer EV. Może być również zbudowany w tej samej fabryce.

Przeczytaj też: Hummer EV Edition 1 wyprzedany w 10 minut! Miną lata, zanim pojawią się jego kolejne wersje

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Kierowca Formuły 1 został Sportową Osobowością Roku!

Kierowca Formuły 1 został wybrany przez telewidzów Sportową Osobowością Roku BBC.

W głosowaniu telewidzów Lewis Hamilton, siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1, został wybrany Sportową Osobowością Roku BBC.

Kierowca Formuły 1 wyprzedził w rankingu piłkarza Jordana Hendersona, dżokejkę Hollie Doyle, legendę snookera Ronniego O’Sullivana, krykiecistę Stuarta Broada i boksera Tysona Fury’ego.

To już drugi raz, gdy Hamilton został wyprany Sportową Osobowością Roku. Wcześniej tytuł ten przypadł mu w udziale w 2014 roku, po zdobyciu drugiego tytułu mistrza świata.

Przeczytaj też: 36 rekordów F1, które Lewis Hamilton pobił lub wyrównał

Dwukrotnie uznany Sportową Osobowością Roku, Hamilton zrównał się tym osiągnięciem z innymi kierowcami Formuły 1 – Nigelem Mansellem i Damonem Hillem. W 1961 roku plebiscyt BBC wygrał Stirling Moss, w 1973 –  Jackie Stewart.

Szef zespołu Mercedes, Toto Wolff, był nominowany na Trenera Roku, ale przegrał w głosowaniu z Jürgenem Kloppem, menedżerem Liverpoolu.

Przeczytaj też: Mercedes inicjuje specjalny program na rzecz zwiększenia różnorodności i integracji. Czy zapewni wsparcie kobietom pracującym w motorsporcie?

Najnowsze