Godzina dla Ziemi 2012

31 marca, czyli w najbliższą sobotę, między godziną 20.30 a 21.30 będzie trwała Godzina dla Ziemi. To symboliczna akcja zachęcająca ludzi do zgaszenia na ten czas świateł i wyłączenia urządzeń elektrycznych, a także poświęcenia odrobiny refleksji naszemu środowisku naturalnemu.

Godzina dla Ziemi, Paryż 2010
fot. nationalgeographic.com

Godzina dla Ziemi ma oczywiście wymiar wyłącznie symboliczny – 60 minut bez świateł nie oznacza oszczędzenia wielkich ilości energii. Jest jednak manifestem troski o ekologię i swoistym wyrazem poczucia jedności. Zwłaszcza, gdy towarzyszy jej hasło „godzina dla Ziemi – sprawmy, by trwała dłużej”. Warto się chociaż zastanowić, jak na własnym podwórku wyrazić swój brak obojętności i dołożyć drobną cegiełkę do ochrony Matki Ziemi.

W zeszłym roku, wedle danych ze strony WWF, światła zgasiły setki milionów ludzi w ponad 5200 miastach w 135 krajach na wszystkich kontynentach. W ciemności pogrążyły się wieża Eiffla, Opera w Sydney, Brama Brandenburska, egipskie piramidy i Zakazane Miasto w Chinach. W Polsce w tym roku udział w akcji zadeklarowało 40 miast. Iluminacje zgasną w Pałacu Kultury i Nauki, Teatrze Wielkim, Zamku Królewskim i na Starówce w Warszawie, a także w budynkach niektórych ministerstw i w budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zainteresowanych akcją i chętnych do zapoznania się z radami, jak możemy dbać o ochronę środowiska na co dzień, odsyłamy tutaj.

Przyłączcie się do akcji – zgaście światła 31 marca o 20.30.

Najnowsze

Wilk i Żuk gościnnie w Czechowicach

Startujące pod patronatem Motocaina.pl zawodniczki Magda Wilk i Jola Żuk, czyli Wilk & Żuk Rally Team, będzie można już w najbliższą sobotę zobaczyć na trasie 6. Rajdu Czechowickiego.

Jak widać, entuzjazmu nie brakuje
fot. Wilk & Żuk Rally Team

Magda i Jola wystąpią gościnnie – będzie to dla nich trening przed II rundą Rajdowego Pucharu Polski, 40. Świdnickiego KRAUSE. Zawodniczki pojadą Renault Clio Sport, przygotowanym przez stację 2BRally.

6. Rajd Czechowicki to Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Odbywa się od 1995 roku.

„Zanim pojedziemy do Świdnicy, chcemy się rozjeździć, poćwiczyć, poznać samochód w warunkach bojowych, dlatego startujemy jako goście w 6. Rajdzie Czechowickim. Będzie to nasz pierwszy start w Clio, dlatego chcemy szlifować technikę jazdy, opis oraz tempo. Organizator określa trasę jako trudną, więc z pewnością trochę pokory się nam przyda. To, co mnie cieszy, to ponad 30 km oesowych no i fakt, że znowu zasiądziemy w rajdówce. Już się nie mogę doczekać dźwięku silnika!” mówi Magda Wilk.

 

 

Gotowe do startu: Jola Żuk i Magda Wilk
fot. Wilk & Żuk Rally Team

„Nowy sezon, nowe auto, nowe wyzwania, dlatego najważniejszy cel na nadchodzący weekend to trening” dodaje Jola Żuk „po długiej zimowej przerwie apetyt mamy duży, i chcemy zadbać o odpowiednie przygotowanie przed Rajdem Świdnickim, który z pewnością będzie bardzo wymagający. Zależy nam z Magdą, by popracować nad wieloma kwestiami i trudno o lepsze warunki ku temu niż start w regularnym rajdzie”.

Dziewczyny zgodnie powtarzają, że nie mogą się doczekać startu i że liczą na wyniesienie z niego cennych doświadczeń. Pozdrawiają również swoich wiernych kibiców, mając nadzieję na doping i trzymanie kciuków – zarówno teraz, jak i na przyszłość, kiedy rozpocznie się poważna rywalizacja.

30 marca, czyli jutro, załogi zapoznają się z trasą, a wystartują w sobotę o godzinie 11.00 z placu Jana Pawła II przy Urzędzie Miasta Czechowice-Dziedzice. Zakończenie rywalizacji będzie miało miejsce tego samego dnia o 16.28, również na placu Jana Pawła II.

Więcej informacji na www.rajdczechowicki.pl, zapraszamy też do śledzenia załogi na Facebooku: facebook.com/WilkZukRallyTeam.

 

 

fot. Wilk & Żuk Rally Team

Najnowsze

Samochody elektryczne trzech generacji

30 marca zostanie otwarta w Zwickau publiczna e-stacja, czyli stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Znajduje się przed muzeum Augusta Horcha.

Slaby-Beringer z 1923 roku
fot. audi.press-bank.pl

Prąd zasilający stację pobierany jest z instalacji solarnej. Podczas uroczystego otwarcia Audi AG zaprezentuje pojazdy elektryczne – i to należące do trzech generacji.

Perłą w ekspozycji jest pochodzący z 1923 roku Slaby-Beringer, jeden z pierwszych samochodów elektrycznych, jakie powstały. Wyposażony w 24-woltowy akumulator, generował moc 3 KM i mógł osiągnąć prędkość 40 km/h.

W marcu 1990 roku w Genewie zaprezentowano Audi 100 Avant Duo, powstałe z wykorzystaniem nowej technologii hybrydowej. Przednią oś napędzał pięciocylindrowy silnik benzynowy o mocy 136 KM, natomiast tylną – silnik elektryczny o mocy 12 KM.

Audi 100 Avant Duo będzie kolejnym modelem prezentowanym w Zwickau.

Audi 100 Avant Duo z 1990 roku
fot. audi.press-bank.pl

Audi korzysta obecnie z technologii hybrydowej, produkując modele A6 hybrid, A8 hybrid i Q5 hybrid quattro, równocześnie jednak inwestuje w rozwój pojazdów napędzanych elektrycznie, a zdolnych do pokonywania długich dystansów. Tzw. modele e-tron będą dostępne dla szerszej publiczności w dniu otwarcia ekspozycji. Odwiedzający będą mogli skorzystać z jazdy próbnej na jednym z trzech modeli Audi A1 e-tron lub Audi A3 e-tron.

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych to część wspólnego projektu zakładów Stadtwerke Zwickau i Zachodniosaksońskiej Wyższej Szkoły w Zwickau, który z kolei przynależy do programu rządowego „Elektromobilność“. Program ma wspierać elektromobilność w całych Niemczech. Audi, jak i inne koncerny i przedsiębiorstwa, m.in. Porsche i MAN, bierze udział w przedsięwzięciu, którego celem jest wprowadzenie ponad 250 tysięcy samochodów elektrycznych na drogi Bawarii i Saksonii do 2020 roku.

Najnowsze

Rajd BAJA GOTHICA 2012

Wszystkie kobiety jeżdżące w terenie motocyklami, quadami, atv i samochodami zapraszamy do startu w rajdzie BAJA GOTHICA, który odbędzie się w dniach 4-6 maja 2012 w Koronowie.

fot. bajagothica.com

BAJA GOTHICA to międzynarodowy rajd nawigacyjny typu cross country, zlokalizowany w przepięknej okolicy Zalewu Koronowskiego. Stworzony dla pasjonatów jazdy off road, poruszających się motocyklami, quadami, utv i oczywiście samochodami terenowymi. Świetnie dobrane trasy spełnią oczekiwania kierowców sportowych, ale również tych, którzy w jeździe terenowej stawiają dopiero pierwsze kroki.

Trasa rajdu umożliwia przejazd pojazdami terenowymi, niezmodyfikowanymi-fabrycznymi, dlatego wprowadziliśmy klasę turystyczną, która wystartuje po przejeździe pojazdów prowadzących rywalizację czasową. Czytelny i nieskomplikowany road-book (książka drogowa) nie będzie stanowić problemu nawet dla osób startujących po raz pierwszy.

Imprezę zaczynamy w piątek od prologu w Koronowie, a kończymy w niedzielę w godzinach popołudniowych. Przewidzieliśmy trzy etapy: pierwszy, nocny, rozegrany będzie już w piątek po prologu, drugi – najdłuższy – w sobotę i trzeci, troszkę krótszy, w niedzielę. Łączna długość etapów to blisko 400 km!

Baza całego wydarzenia zlokalizowana będzie w turystycznych Pieczyskach, nieopodal gościnnego miasta Koronowo.

Na starcie rajdu będziecie mogli spotkać Joannę Modrzewską, zawodniczkę wspieraną przez portal Motocaina.pl.

Więcej informacji o rajdzie znajdziecie na stronie http://bajagothica.com/

Zaraz po zakończeniu rajdu na naszym portalu zostanie opublikowana foto i video relacja z Baja Gothica 2012.

Najnowsze

Rajd po własnym biurze

Być może niektóre z waszych mebli biurowych już mają jakieś elementy inspirowane szeroko pojętą motoryzacją. Nie jest to wcale takie rzadkie. Jednak od elementów do tego, co proponuje nam Intro-Automotive, droga daleka.

fot. PitStop

Kalifornijska firma, na co dzień zajmująca się produkcją mat i osłon samochodowych, wypuszcza pod brandem PitStop intrygującą kolekcję mebli biurowych, których design jest inspirowany sportem motorowym. W komplecie mamy krzesła obrotowe i biurko, dostępne w trzech różnych odcieniach. Najmniejszy nawet drobiazg w wykończeniu – kółka, poręcze czy pokrętło regulujące wysokość – jest utrzymany w stylistyce całości.

Interesujące, ale czy rzeczywiście praktyczne…?

 

Najnowsze