Karolina Chojnacka

„Gierkówka” przechodzi do historii. Na drodze pojawia się nowa jakość

Do siedmiu kilometrów wydłużył się odcinek nowej betonowej jezdni, z której mogą już korzystać kierowcy na budowanym odcinku autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Tym samym „Gierkówka” przechodzi do historii.

Piotrków Trybunalski – Kamieńsk to ostatni odcinek budowanej autostrady, gdzie jazda odbywa się jeszcze po starej jezdni tzw. „Gierkówki”. Dotychczas kierowcy mieli do dyspozycji 4 kilometry nowej jezdni – od Piotrkowa Trybunalskiego w kierunku Katowic. Teraz nową jezdnią dojadą od Piotrkowa do Woli Krzysztoporskiej, co stanowi już ponad jedną czwartą długości całego odcinka Piotrków Trybunalski – Kamieńsk.

Dzięki temu na trasie znacznie poprawił się komfort jazdy. Kierowcy dostali do dyspozycji jezdnię o równej, gładkiej nawierzchni, a każdy z wyznaczonych pasów ruchu ma 4 metry szerokości, co zapewnia wygodną i spokojną jazdę, nawet największymi samochodami. Na obecną chwilę kierowcy mają do dyspozycji ponad 60 km nowej betonowej jezdni.

Wykonawca zapowiada systematyczne przekazywanie kolejnych odcinków nowej, wschodniej jezdni. Przekazanie ostatniego z nich ma nastąpić w wakacje. Tym samym stara, znana wszystkim „Gierkówka” przejdzie do historii, a zastąpi ją nowoczesna trasa.  

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Najnowsze

Płynnie i łagodnie doprowadził do stłuczki

To jedno z tych bezsensownych zdarzeń, które rozpoczął banalny błąd, a który można było potem łatwo naprawić. Ale nie naprawiono.

Kierowca Opla Astry zapragnął złamać przepisy i zmienić pas ruchu pomimo ciągłej linii. Stał tuż przy wspomnianej linii, więc w prawym lusterku musiał mieć bardzo dobry ogląd na sytuację na prawym pasie. Mógł więc, mimo wszystko, wykonać manewr w sposób bezpieczny.

Kierowca Forda nie rozumie co to droga wewnętrzna. Fiat aż podskoczył od uderzenia

To dlaczego wyjechał prosto przed maskę prawidłowo poruszającego się Volvo? Sytuacja była do uratowania, ponieważ pas był bardzo szeroki i oba auta zmieściły się na nim obok siebie. Lecz kierowca Astry wjechał dokładnie tak, żeby nie udało się uniknąć zderzenia.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

„Samochód jedyny w swoim rodzaju”. Zgadniesz, który producent jest specjalistą w spełnianiu życzeń klientów?

Spełnianie osobistych życzeń klientów odgrywa ważną rolę w globalnej ofercie producentów samochodów. Teraz pewna firma planuje w jeszcze większym stopniu odpowiadać na życzenia i potrzeby swoich klientów, wprowadzając nową, znacznie szerszą gamę produktów oraz usług. O kim mowa?

O Porsche! Producent samochodów sportowych wprowadzą nowa gamę produktów i usług, która obejmuje zróżnicowane opcje indywidualizacji sportowych aut Porsche i pozwala przekształcić je w niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju egzemplarze. Porsche wzbogaca możliwości personalizacji poszczególnych komponentów bezpośrednio w konfiguratorze samochodów, uzupełnia też swoją ofertę dla nowych, używanych i klasycznych modeli o gamę części z rodziny Performance. W ramach strategii współtworzenia producent sportowych aut proponuje również nową interpretację legendarnego programu Sonderwunsch z końca lat 70. W przyszłości umożliwi to projektowanie zindywidualizowanych, unikatowych samochodów – współtworzonych przez klienta i profesjonalnie budowanych przez Porsche.

Obecnie gama opcji indywidualizacji dla nowych pojazdów sięga od osobistych konsultacji z klientem w fazie konfiguracji aż po realizację niewielkich, ograniczonych serii specjalnych. Liczne akcesoria i opcje modernizacji aut klientów Porsche oferuje też w ramach programu Tequipment. Aktualna oferta dla właścicieli samochodów klasycznych koncentruje się z kolei na dostarczaniu części zamiennych oraz fabrycznych renowacjach. Teraz producent samochodów sportowych z siedzibą w Stuttgarcie-Zuffenhausen znacząco poszerza swoją ofertę we wszystkich tych obszarach biznesowych.

Bardziej osobiste niż kiedykolwiek wcześniej

Porsche Exclusive Manufaktur sukcesywnie poszerza gamę produktów, które można indywidualizować i personalizować. W przyszłości będzie ona obejmować znacznie więcej pozycji, takich jak różne opcje oklejania nadwozia, indywidualne numery startowe, nadruki na dywanikach, podświetlane osłony progów drzwi czy projektory logo umieszczone w drzwiach samochodu. Klienci będą mogli zostać projektantami na etapie składania zamówienia.

Opcje personalizacji obejmują indywidualne aspekty projektu, takie jak kolory, logo, napis i tekst. Korzystając z cyfrowej aplikacji w konfiguratorze samochodów Porsche, można zdefiniować własne wzornictwo różnych komponentów. Klienci mogą na przykład zamówić własny podpis na elementach w kabinie pojazdu, takich jak wykończona skórą osłona konsoli środkowej. Ofertę uzupełniają spersonalizowane oklejenia i naklejki na wybranych panelach karoserii oraz indywidualne odcienie obręczy kół.

Porsche spełnia życzenia klientów
Porsche spełnia życzenia klientów, fot. materiały prasowe / Porsche

Nowe komponenty dla modeli GT oraz pojazdów klasycznych

Liczne komponenty dla nowych, używanych i klasycznych modeli Porsche będzie oferować w ramach nowej oferty części Performance. Gama produktów Tequipment przeznaczonych dla nowych i używanych Porsche jest skierowana do kierowców, którzy są entuzjastami sportów motorowych oraz uczestnikami amatorskich wyścigów.

Porsche Classic zaoferuje im nowe projekty z historycznymi akcentami, rozwiązania poprawiające osiągi, a także produkty lifestyle’owe – zarówno dla youngtimerów, jak i aut zabytkowych. Pozwolą one podnieść osiągi klasycznych pojazdów albo poprawić ich codzienną użyteczność. Za pomocą dwóch pokazowych egzemplarzy Porsche Cayenne pierwszej generacji oddział Porsche Classic zaprezentuje możliwości dodatkowych opcji indywidualizacji stworzonych z myślą o aktywnościach na świeżym powietrzu oraz podróżowaniu poza utwardzonymi szlakami.

Współczesne i klasyczne samochody sportowe jako unikatowe egzemplarze tworzone zgodnie z wizją właściciela

W ramach strategii współtworzenia (ang. co-creation) Porsche wprowadza również nową interpretację swojego legendarnego programu Sonderwunsch z końca lat 70. W przyszłości umożliwi to projektowanie zindywidualizowanych, unikatowych egzemplarzy – współtworzonych przez klienta i profesjonalnie budowanych przez Porsche. Poszerzenie tej oferty dzieli się na trzy obszary: zamówienia fabrycznego (z myślą o wdrożeniu indywidualnych życzeń klienta w zakresie kolorów i materiałów bezpośrednio w produkcji) oraz realizowanych później obszarów zamówienia pofabrycznego oraz wprowadzania unikatowych rozwiązań.

Podczas gdy zamówienia pofabryczne również dotyczą indywidualnych kolorów i materiałów, unikatowe rozwiązania to nowy projekt techniczny. W zależności od wieku danego samochodu realizacją zajmują się tu eksperci techniczni z Porsche Exclusive Manufaktur lub specjaliści Porsche Classic.

Najnowsze

Paula Lazarek

Lubisz simracing? Wiemy, gdzie w tym roku odbędą się turnieje w Polsce!

Simracing to trend w sportach motorowych, w którym profesjonaliści, amatorzy oraz początkujący gracze biorą udział w wirtualnych wyścigach. Czy to na komputerze, czy na konsoli do gier – prawdziwe wyścigi są tu symulowane tak wiernie, jak to tylko możliwe.

MW Group udostępnia platformom simracingowym dane pojazdów, dzięki czemu uwzględniane są nawet takie zmienne jak ilość paliwa czy zużycie opon. Trakcja, przyczepność, właściwości jezdne – wszystko jest tu możliwie najbardziej realistyczne. Dlatego też w wyścigach biorą udział nawet zawodowi kierowcy wyścigowi, w tym oczywiście kierowcy fabryczni BMW.

Zaangażowanie w e-sport oferuje BMW zupełnie nowe punkty styczności z dynamiczną i szybko rosnącą społecznością. E-sport jest więc ważnym obszarem przyszłych działań marketingowych BMW.

Firma ma również silną reprezentację w simracingu i włączyło BMW SIM Racing jako niezależny filar do swojego programu sportów wyścigowych. Zawody o puchar BMW SIM przyciągają najlepszych simracerów na świecie, którzy walczą o zwycięstwa, tytuły i atrakcyjne nagrody pieniężne w wirtualnych samochodach wyścigowych BMW. W 2021 r. po raz pierwszy na starcie pojawią się drużyny BMW SIM Racing: BS+COMPETITION, G2 Esports, Team GB i Team Redline reprezentują BMW na różnych platformach symulacyjnych.

Od 25 maja rusza polska seria turniejów. W tym roku zawody simracingowe odbędą się u 14 dealerów. Do przeprowadzenia wyścigów służyć będzie specjalnie zmodyfikowana przyczepa z zainstalowanymi w środku symulatorami. Ponadto w każdym dealerstwie na trasie imprezy pojawią się wyprodukowane specjalnie na potrzeby tej imprezy BMW M4 Competition i BMW M3 Competition. Wszyscy zwycięzcy turniejów dealerskich automatycznie zakwalifikują się do regionalnego finału simracingu, który odbędzie się 22 i 23 października na torze Salzburgring.

Terminarz imprezy:

25-26 majaBMW Bońkowscy, Szczecin/Ustowo
28-29 majaBMW Dynamic Motors, Bydgoszcz
1-2 czerwcaBMW Zdunek, Gdynia
7-8 czerwcaBMW Auto Fus, Białystok
10-11 czerwcaBMW Auto Fus, Warszawa
12 i 14 czerwcaBMW Inchcape, Warszawa
16-17 czerwcaBMW Premium Arena, Łódź
19 i 21 czerwcaBMW ZK Motors, Kielce
23-24 czerwcaBMW Frank Cars, Częstochowa
25-26 czerwcaBMW Sikora, Mikołów
28-29 czerwcaBMW Gazda, Gliwice
1-2 lipcaBMW TEAM, Wrocław
3 i 5 lipcaBMW Inchcape, Wrocław
7-8 lipcaBMW Inchcape, Poznań

Najnowsze

Tak wygląda samochód po zderzeniu z łosiem

Do groźnego zdarzenia z udziałem łosia doszło w Puławach (woj. lubelskie). Zwierzę nagle wybiegło z lasu, doprowadzając do zderzenia z Audi.

Kierujący Audi jechał w stronę Puław, gdy w pewnym momencie, z lasu znajdującego się po prawej stronie drogi, wprost pod samochód wybiegł łoś. Doszło do zderzenia. Zwierzę uderzyło w przednią szybę pojazdu, uszkadzając także dach.

Stado jeleni wbiegło w BMW! Zwierzęta próbowały przeskakiwać nad samochodem

Kierujący Audi 29-latek może mówić o wielkim szczęściu, gdyż największa siła uderzenia skumulowała się na prawej i środkowej części szyby. Mężczyzna doznał ogólnych potłuczeń, ale rany spowodowane przez rozbite szkło okazały się niegroźne. Łoś nie przeżył spotkania z pojazdem.

Dachowanie Seicento po zderzeniu z jeleniem

Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta potrafią nagle wtargnąć na jezdnię, która przecina ich utarte ścieżki i trasy. Wiele zwierząt w starciu z samochodami ginie na drogach, tak jak było tym razem. Szczególnie groźne są wypadki z dużymi zwierzętami, takimi jak jeleń czy właśnie łoś. W przeciwieństwie do na przykład zderzenia z dzikiem, nie chronią nas wtedy strefy zgniotu, a zwierzę może nawet wpaść do auta przez szybę, poważnie raniąc podróżnych.

Najnowsze