Formuła 1 i kobieta? Monisha Kaltenborn

Gdyby zapytać mężczyzny, pewnie stwierdziłby, że owszem, można znaleźć kobiety w F1, ale w roli żony, narzeczonej danego kierowcy lub na polach startowych przed rozpoczęciem wyścigu.

Wielu z nas zapomina, że F1 to sport nie tylko dla mężczyzn. Kobiety nie muszą stanowić jedynie elementu dekoracyjnego. Niestety, przez wiele lat istnienia tego sportu utarł się pogląd, że tak właśnie jest. Kobieta jest tylko „dodatkiem” do kierowcy i to ci drudzy są punktem centralnym całej imprezy. Jednak postaramy się udowodnić, że kobieta w F1 jest czymś więcej niż tylko piękną dekoracją danego teamu lub danego zawodnika.

Szefowa teamu Sauber – z pochodzenia Hinduska, od prawie 15 lat związana jest z austriacką ekipą. W 1998 była odpowiedzialna za sprawy prawne w zespole z Hinwill. Rok 2010 to przełom w jej życiu. Świat obiegła informacja, że niejaka Monisha Kaltenborn zostaje mianowana na stanowisko dyrektora zarządzającego. Jednak Peter Sauber, po wielu latach spędzonych w F1, znów zaskoczył. Przekazał władzę nad całością teamu właśnie Monishy. To ona jako pierwsza kobieta zyskała tak wysoką pozycję w świecie F1. Jednak dla wielu nie było to zaskoczeniem. Ci, którzy interesują się Formułą 1 i sportem motorowym, nie od dziś wiedzą, że Michèle Mouton i Frédérique Trouvé dość prężnie działają przy boku szefa FIA – Jeana Todta. Rolę kobiet doskonale rozumie też szef F1  Bernie Ecclestone, który ma u swego boku Sache Woodward Hill, doskonale spisującą się w roli radcy prawnego oraz dyrektorki grupy F1.

Monisha Kaltenborn
fot. Sauber

Wcale nie jest tak, że kobieta wygrywa przez równouprawnienie. Wiele osób związanych ze światem motorowym twierdzi, że kobiety nie tylko łagodzą obyczaje, ale są – wbrew pozorom! – bardziej opanowane od mężczyzn. Kiedy Sauber ustępował ze stanowiska, nie miał wątpliwości, że jego zastępczyni poradzi sobie w codziennych obowiązkach szefowania teamowi Sauber.

„Już dawno temu zadecydowaliśmy, że Monisha przejmie ode mnie funkcję szefa, ale kwestię, kiedy się to stanie, pozostawialiśmy otwartą. Nie mam wątpliwości, iż Monisha posiada wszystkie niezbędne zdolności do zostania wybitną szefową teamu. Jestem również pewny tego, że podtrzyma wartości jednoczące całe przedsięwzięcie. To dla mnie bardzo ważne” – tak mówił Peter Sauber po podjęciu decyzji.

Okazuje się, że Sauber miał nosa, wybierając młodą i ambitną Kaltenborg na to stanowisko. Sauber zaliczył w poprzednim sezonie sporo udanych wyścigów, nie mówiąc już o tym, że zarówno Perez jak i Kobayashi znaleźli się na podium.

„Jesteśmy czwartym najstarszym zespołem w stawce. Stworzenie tego projektu i utrzymanie go przy życiu w tak wymagającym środowisku jest olbrzymim osiągnięciem. Mierzę wysoko, jestem zobowiązana poprowadzić team do sukcesu” – tak mówiła Monisha po objęciu stanowiska w październiku 2012 roku.

Jak widać decyzja o wyjechaniu z kraju była słuszna i doprowadziła Kaltenborg naprawdę wysoko, pozwalając jednocześnie zapisać się w historii sporów motorowych. W kolejnych częściach naszego cyklu „Kobiety w Motosporcie” przedstawimy sylwetki kobiet pracujących w roli mechaników i inżynierów oraz w roli kierowców.

Najnowsze

Iwona Guzowska wykona backflip’a

Już niebawem rozpoczną się Mistrzostwa Świata FMX - NIGHT of the JUMPs na łódzkiej ERGO ARENIE. Swoją obecność odczas wydarzenia zadeklarowała Iwona Guzowska, która wykona wraz z jednym z zawodników Backflipa na motocyklu crossowym.

Na dzisiejszej konferencji prasowej poprzedzającej wydarzenie swoją obecność potwierdziła Iwona Guzowska, która 23 marca wykona wraz z jednym z zawodników Backflipa na motocyklu crossowym. Widać, że była bokserka nie poprzestaje w poszukiwaniu nowych wrażeń. 

fot. materiały prasowe

Ponadto, podzas spotkania zebrani będą mieli okazję poczuć przedsmak wielkich emocji, kiedy legenda Polskiego FMX Darek Kłopot da pokaz mini flipów.

Na pytania odpowiadać będą przede wszystkim Iwona Guzowska, Bartosz Tobieński – rzecznik prasowy Ergo Areny, Dariusz Kłopot – pionier polskiego Freestyle Motocrossu, Artur Puzio – mistrz Polski Freestyle Motocross, Przemysław Szymańki – promotor Night of the Jumps, a także Grzegorz Czerwiec – KS DareDevil. 

Jak myślicie, czy zaplanowany backflip Iwony Guzowskiej dojdzie do skutku?

Najnowsze

Volkswagen Polo R WRC zdobywa szlify w Monte Carlo

Rajd Monte Carlo to pierwszy sezon Volkswagena Polo R WRC w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA. Zespół bardzo intensywnie przygotowywał się przez 17 miesięcy, samochody rajdowe pokonały w tym czasie 20 tysięcy testowych kilometrów.

Zespół fabryczny z Wolfsburga wystawia dwa młode, ale już bardzo doświadczone zespoły: Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/ FIN) oraz Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F). W dniach od 16 do 20 stycznia Volkswagen stawi czoła mocnym rywalom i nowemu, technologicznemu wyzwaniu. World Rally Championship uznawane są za najbardziej wszechstronną serię rajdów w światowym sporcie motorowym oraz za posiadające najdłuższą tradycję samochodowe mistrzostwa świata FIA obok Formuły 1.

fot. Volkswagen

Rajd Monte Carlo stanowi dla Volkswagena pod wieloma względami premierę: po raz pierwszy załoga wystartuje w najwyższej kategorii World Rally Cars. Po raz pierwszy na starcie stanie Polo R WRC, po raz pierwszy zespół pracuje z nowymi duetami kierowców. Jari-Matti Latvala oraz jego pilot Miikka Anttila oficjalnie należą od początku roku do kadry Volkswagena. Przed Monte Carlo siedmiokrotni zwycięzcy rajdów MŚ brali udział w jazdach testowych Polo R WRC.

Latvala/Anttila startują w sezonie 2013 w Polo R WRC z numerem startowym 7. W drugim aucie z numerem 8 zasiądą Sébastien Ogier/Julien Ingrassia z Francji. Są oni zaangażowani przez Volkswagena już od końca 2011 roku i czynnie uczestniczyli w pracach rozwojowych i testach Polo R WRC.

Najnowsze

Samoobsługa jeszcze przed końcem roku

Na ustalenie zasad regulujących tankowanie autogazu trzeba było czekać bardzo długo, ale na szczęście projekt nowelizacji jest wreszcie gotowy. Miejmy nadzieję, że deklarowany termin jest ostateczny.

Samoobsługowe tankowanie ułatwi życie nie tylko kierowcom, ale również właścicielom stacji benzynowych. Dotychczas musieli oni ponosić znaczące koszty szkolenia pracowników w zakresie obsługi pistoletów do nalewania LPG.

fot. materiały prasowe

Wedle wstępnych ocen Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, co prawda większość stacji jest już gotowa do spełnienia wymagań rozporządzenia, ale sam projekt wymaga jeszcze dokładnej analizy i być może doprecyzowania. Na poprawki jest jeszcze nieco czasu – samoobsługa powinna wejść w życie do końca roku. Wcześniej odbędzie się konferencja uzgodnieniowa i przekazanie do notyfikacji Komisji Europejskiej. Konieczne są również podpisy dwóch ministrów: gospodarki oraz transportu, budownictwa i gospodarki wodnej.

 

Źródło: gazeo.pl

Najnowsze

Zimowe atrakcje pod znakiem BMW

Zima w pełni – śniegu za oknem coraz więcej. Czasami mamy ochotę po prostu zwinąć się pod kocem... a czasami poszaleć. Szansę na to daje nam projekt „Zima z BMW“, który właśnie statuje w Tatrach.

„Zima z BMW“ to jazdy testowe najnowszymi modelami BMW wyposażonymi w napęd xDrive, próby na rampach czy zawody narciarskie BMW xDrive Cup. Te atrakcje czekają na osoby odwiedzające Kotelnicę w Białce Tatrzańskiej między 19 stycznia a 3 lutego.

fot. BMW

Wielbiciele nart, a także wszyscy miłośnicy zimowych górskich widoków będą mieli niepowtarzalną okazję sprawdzić możliwości inteligentnego napędu na cztery koła – xDrive w trakcie krajobrazowych jazd terenowych, a także w ćwiczeń na rampach przeprowadzonych pod okiem instruktorów. Narciarze, którzy skorzystają z jazd testowych, mogą także udoskonalić swoje umiejętności zjazdowe biorąc udział w bezpłatnych lekcjach prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów narciarskich. Na 2 lutego zaplanowano zawody, w których może wziąć udział każdy, bez względu na umiejętności, a na zwycięzców czekają dyplomy i nagrody z kolekcji BMW Lifestyle.

fot. BMW

Specjalne atrakcje przygotowano także dla turystów wypoczywających w Zakopanem, Beskidzie Sądeckim lub na Mazurach. Wszyscy goście hoteli Belvedere, Crocus, Litwor, Nosalowy Dwór, Stamary oraz SPA Dr Irena Eris w Krynicy Zdroju oraz na Wzgórzu Dylewskim będą mogli w trakcie swojego pobytu bezpłatnie wypożyczyć samochód BMW z system xDrive i wybrać się na całodzienną przejażdżkę.

BMW nie zapomniało również o narciarzach wypoczywających w Tyrolu. Dla wszystkich turystów, którzy w czasie dokonywania rezerwacji w jednym z partnerskich hoteli użyją hasła „Rezerwacja BMW” czeka upominek – jednodniowy, bezpłatny skipass do wykorzystania na jednym z pięciu tyrolskich lodowców.

Najnowsze