Filtry samochodowe – kiedy należy je wymieniać?

Większość kierowców dba o wygląd zewnętrzny swoich pojazdów. Myjnie odwiedzamy na ogół minimum raz w miesiącu, a do tego dodać należy także odkurzanie, pranie tapicerki czy czyszczenie szyb.

Filtry samochodowe to tylko z pozoru mało istotne elementy. W praktyce bowiem to od nich zależy prawidłowość wielu procesów zachodzących w układach pojazdu. Tych ostatnich w każdym aucie jest wiele. By zatem cieszyć się ich długą i bezproblemową obsługą przede wszystkim, w odpowiednim momencie (zgodnie z zaleceniami producenta), należy wymienić właściwy filtr. Podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

W rzeczywistości rolę tego elementu naprawdę trudno przecenić. To od jego stanu tak naprawdę zależy praca całego motoru. Gdy filtr ten zaczyna tracić swoje właściwości, narażamy się na znaczny wzrost zużycia silnika, co ostatecznie może skutkować niemożliwą do usunięcia awarią. Z całą pewnością warto więc pamiętać o systematycznej wymianie. Tej dokonujemy zgodnie z zaleceniami producenta auta – na ogół co 15 tysięcy kilometrów, czyli dokładnie z taką samą częstotliwością, jak w przypadku oleju.

Czytaj także: Standardowe filtry kabinowe są mało skuteczne. Volvo ma jednak pomysł na to jak uchronić się przed smogiem

Nie mniej istotny jest filtr paliwa, którego rola polega na odseparowaniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i cząstek stałych, a także, w przypadku samochodów zasilanych olejem napędowym, cząstek wody. To, jak często będziemy musieli decydować się na wymianę, w dużym stopniu zależeć będzie od jakości stosowanej przez nas benzyny czy oleju napędowego. Standardowo wizytę w serwisie w tym celu musimy planować po przejechaniu około 30 tysięcy kilometrów. Jeśli jednak wcześniej próbowaliśmy nieco zaoszczędzić na paliwie, dystans ten może ulec skróceniu nawet o połowę.

Filtr powietrza z kolei, jak sama nazwa wskazuje, służy do oczyszczania zasysanego przez silnik w czasie jazdy powietrza z kurzu, pyłu i innych tego typu zanieczyszczeń. Zwlekając z zakupem zamiennika narażamy się m. in. na wzrost zużycia paliwa. Nierzadko odczuwać będziemy także znaczący spadek mocy silnika. Objawów tych z pewnością nie należy ignorować, gdyż z czasem może to doprowadzić do poważniejszej usterki.

Warto wiedzieć: Czy filtr samochodowy chroni przed koronawirusem?

Ostatni z samochodowych filtrów, czyli kabinowy (zwany też przeciwpyłkowym) oczyszcza powietrze przedostające się do wnętrza pojazdu. Jego stan wpływa przede wszystkim na odczuwalny w czasie jazdy komfort kierowcy czy pasażerów. Zatkany filtr kabinowy będzie szczególnie uciążliwy dla dzieci czy osób wrażliwych, wywoływać u nich bowiem może reakcje alergiczne. Z całą pewnością warto więc wyrobić sobie nawyk, by np. przed rozpoczęciem sezonu letniego, przy okazji przeglądu klimatyzacji, zadbać także o jego wymianę.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze